Як позбутися від шкідливих фінансових звичок?

Навряд чи люди думають, дорослішаючи: «Мабуть, я буду безвідповідально поводитися з грошима і ніколи не буду вкладатися в бюджет». Але погані звички, наче прострочення платежів за кредитними картками, на те й погані, що їх легко стати жертвою і не навмисно.
Чи є у вас шкідливі звички, пов’язані з грошима? Або, може бути, ви зловживаєте кредитними картками? Якщо ви відповіли ствердно на будь-який з цих питань, можливо, вам буде цікаво, як від цих поганих звичок позбутися.

Звички тому так і називаються, що, як правило, формуються протягом усього життя, і змінити свою поведінку не так просто. Якщо ви заборгували квартплату і не знаєте, де взяти гроші на неї, пора щось робити. Почати слід з складання плану.

Основи готівкового бюджету

У нашій термінології готівковий бюджет — це такий особливий тип бюджету, коли всі витрати оплачуються виключно готівкою, а цифри ґрунтуються на витратах минулого місяця. Можна оплачувати рахунки онлайн, але всі інші місячні витрати ми оплачуємо готівкою або дебетовою карткою, прив’язаною до ощадному рахунку. Такий підхід до бюджету дозволяє відмовитися від шкідливих звичок і повернути фінанси під контроль.

Потім потрібен готівковий бюджет: щоб розібратися, як гасити борг по кредитній карті, як відстежувати витрати і відкладати більше грошей.

Готівковий бюджет вас організовує

Побудова бюджету потрібно починати з аналізу витрат. Дані для прогнозу можна отримати, проаналізувавши доходи і витрати за останні три місяці — цього цілком достатньо, щоб зрозуміти, скільки і коли вам буде потрібно грошей.

Нехай сума буде середньою за останні три місяці. Тепер потрібно розділити бюджет на категорії і розкласти по них гроші. Зазвичай такі категорії: заощадження, іпотека або оренда, комунальні платежі, інші рахунки, продукти, бензин і розваги. Зрозуміло, у вас можуть бути дещо інші категорії.

Як правильно витрачати гроші?

Отже, у вас є прогноз бюджету на основі категорій. Можна створити документ (або таблицю для відстеження місячних витрат. У першому стовпчику буде прогноз категорії, у другому — реальні витрати, а в третьому — розбіжність між прогнозом і фактичним витратою. Так буде видно, де у вас перевитрата або, навпаки, економія.

Допоможе перерозподілити кошти

Тепер, спостерігаючи вхідні та вихідні грошові потоки, ви легко помітите диспропорції в якихось категоріях. Готівковий бюджет поточного місяця будується на основі витрат попереднього. Як пройшов попередній місяць? Порівняння прогнозованого бюджету з реальним допоможе зрозуміти, як треба перерозподілити наявні доходи.

Припустимо, розваги для вас важливіше, ніж їжа. Вивчіть можливості скоротити витрати на їжу, щоб у кожному місяці залишалися кошти для розваг. Якщо для оплати комунальних послуг доводиться «залізти» в накопичення, можливо, вам потрібно переглянути пріоритети по видатках в наступному місяці.

Якщо вам постійно не вистачає грошей в одній категорії і доводиться брати з іншого, подумайте, що для вас важливіше. Ця інформація допоможе визначити, де варто урізати витрати.

Навчить раціональним витрат

Сталися непередбачені витрати? Чи дійсно це були непередбачені витрати або просто довелося покрити дефіцит однієї з категорій за рахунок іншого? Кредитна карта під забороною. Ви можете скористатися нею лише в разі надзвичайної ситуації.

Якщо тримати в голові, скільки грошей можна витратити місяць на ту чи іншу категорію, при кожній покупці ви будете замислюватися про необхідність витрати. Оскільки вдаватися до допомоги кредитної картки буде неможливо, витрачати гроші доведеться обережно.

Які причини, змушують нас безглуздо витрачати гроші?

Ви виявите, що постійно питаєте себе в магазині «А чи мені це потрібно?». Готівковий бюджет привчить вас жити за коштами, адже якщо гроші скінчилися, то їх більше немає. Ви більше не будете бездумно спускати їх.

Допоможе знайти можливість відкладати

Почавши жити з наявним бюджетом, ви будете точно знати, на що йдуть кошти, і у вас є можливість відкладати. Може бути, ви зрозумієте, що витрачаєте менше, ніж заробляєте, і гроші просто лежать на вашому банківському рахунку. Це безглуздо.

Гроші повинні працювати. Ви їх заробили своїм потом і кров’ю, нехай тепер вони працюють на вас. Всі невитрачене слід інвестувати або, принаймні, класти на депозит. Готівковий бюджет допоможе вам робити більш вдалі фінансові рішення щодо заощаджень та інвестицій.

Підготує до майбутнього

Ви не зможете стати хорошим фінансовим прогнозистом, не навчившись планувати власні фінанси. Почавши прогнозувати витрати на основі витрат за попередній місяць, ви закладаєте основу свого фінансового успіху. Знаючи, скільки зазвичай витрачаєте, ви володієте інформацією, щоб скоригувати бюджет для досягнення поставлених цілей.

Готівковий бюджет допоможе максимально розкрити потенціал наявних грошей і підвищити шанси на майбутній фінансовий успіх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *