Як правильно витрачати гроші – 8 правил

Ми перерили для вас весь інтернет і знайшли 8 кращих рекомендацій з управління особистими фінансами.

Заробити гроші важко, а правильно їх витратитище важче. Ось методики, які вам допоможуть.

1. Відстежуйте всі свої покупки

Це не потрібно слідувати весь час. Досить обійтися одним «профілактичним» місяцем у році, протягом якого ви будете записувати абсолютно всі свої витрати. Ви можете здивуватися тому, скільки насправді витрачаєте грошей на шоколадні батончкі або на каву в ларьках.

Місяць, протягом якого ви будете фіксувати всі свої витрати, в стані всерйоз «протверезити» вас. Він же відповість на вічне питання, куди діваються гроші.

2. Рятуйте те, що можна врятувати

Зазвичай коли люди намагаються економити гроші, то роблять це заради великої мети – зібрати гроші на відпустку, на автомобіль або на квартиру. Це неправильний підхід, переконаний професор психології і поведінкової економіки з Університету Дьюка Ден Аріелі.

Він пропонує прикинути, яку суму з зарплати ви можете відкласти без істотного збитку для сім’ї, а потім відкладати її відразу після отримання доходу. Отримав зарплату – переклав «зручну» для себе її частину на спеціальний «ощадний» рахунок. Якщо банківські інструменти дозволяють, цей процес можна навіть автоматизувати.

Чому це працює? Справа в тому, що навіть сама думка про те, щоб витратити гроші на якусь дрібницю, може змушувати наш мозок посилено виробляти допамін – гормон задоволення, що підштовхує нас до необдуманих рішень. Зазвичай люди покладаються на силу волі, але це неефективний спосіб стримати себе. А от зробити так, щоб частину своєї зарплати ми не «бачили» зовсім, простіше простого. Просто заздалегідь відмовтеся від можливих спокус – і вам не доведеться приймати важкі для психіки рішення протягом місяця.

3. Створіть собі Надзвичайний фонд

В нашу епоху нестабільної економіки без звичних доходів можна опинитися раптово. На випадок «чорного дня» найкраще, звичайно, мати спеціальну заначку. Її мінімальний розмір – шість місячних бюджетів родини. За півроку ви напевно знайдете спосіб стабілізувати різко погіршало економічне становище сім’ї.

4. Вам потрібна фінансова стратегія

Розробіть детальну систему своїх витрат. Ось ідеальний її вид для США. Витрати на оренду нерухомості або іпотеку: 35-40% від загального бюджету. Страхування здоров’я – 2%. Задоволення і покупка речей «для душі» – 15%. Непередбачені витрати – 8%.

Проходження системі – процес складний. Але дослідження показують, що люди, які зіткнулися з фінансовими труднощами, легше погоджуються на її використання. Більш того, як важкі часи залишаться позаду, звичка витрачати гроші з розумом і усвідомлено напевно залишиться з вами.

5. Зменшіть споживання косметологічних засобів

Це не тільки заощадить гроші, але і допоможе здоров’ю. Якщо ви використовуєте занадто багато шампуню, це послабить ваше волосся. Якщо ви – маніяк гелю для душу, то він псує вашу шкіру. Нанесення на тіло занадто великої кількості гелю для душу змушує вас водити бритвою по обличчю частіше, ніж потрібно, а це викликає роздратування шкіри. Ну і так далі.

6. Переглядайте ціни

Наймані працівники часто просять про підвищення зарплати. Але підприємці часто забувають про те, що можуть підняти особистий дохід, просто знизивши витрати. Обдзвоните всіх постачальників, з якими працюєте довше шести місяців. Попросіть їх зробити знижку. Половина упреться і відмовиться щось змінювати. Ще чверть спробує знайти з вами компроміс. Решта знайдуть вихід.

7. Чиніть опір імпульсних покупок

Всупереч стереотипам, багато з нас витрачають велику частину своїх грошей на імпульсивні дорогі покупки, а не на те, що дійсно необхідно. Відбувається це так: ви помічаєте в магазині новий смартфон, думки про його купівлю змушують мозок посилено виробляти допамін – і ось, ви вже на гачку. Попастися на нього тим простіше, ніж більш втомленим ви себе почуваєте.

Тому, по-перше, не ходіть в гіпермаркети після важкого робочого дня. По-друге, візьміть собі за правило не робити спонтанні покупки вартістю більше $ 100. Захотіли новий смартфон? Домовтеся з собою, що потерпіть ще хоча б вихідні. А після вихідних, якщо бажання залишиться, обов’язково купите. Дослідження показують, що 80% цих «нестерпних бажань» через два дні випаровуються.

8. Уникайте антистресової шопінгу

Психіатр Лоррін Коран, доктор медичних наук зі Стенфордського університету, говорить, що всі люди, навіть якщо не усвідомлюють цього, схильні шопінг-терапії. Звичайно, мова тут знову йде про допаміну.

Через це підступного гормону ми всі так любимо знімати стрес за рахунок покупок. Але проблема в тому, що «роздрібна терапія» не працює: як тільки стрес пройде, на наступний день ви, усвідомлюючи що наробили зайвих покупок, станете тільки ще сумніше.

Тому заведіть собі іншу звичку: кожен раз, коли відчуваєте емоційне виснаження, відправляйтеся в спортзал. Ось це дійсно працює.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *