Що потрібно знати про тестостерон?

Чоловічий гормон тестостерон сьогодні у всіх на слуху. Але що ми про нього знаємо? Дійсно він викликає агресію, посилює бажання і лікує? Спробуємо розібратися.

Більше тестостерону – більше агресії

Звідки ноги ростуть у цього омани – ясно. Така ідея була озвучена після серії експериментів, в ході яких з’ясувалося, що кастровані самці мишей більш миролюбні, ніж їх повноцінні родичі. Що стосується людей, то зв’язок цього гормону і агресивної поведінки так і не була доведена лікарями. Більш того, численні експерименти говорять про зворотне. Особливо прогримів такий тест: одній групі жінок давали таблетку з тестостероном, а іншій – плацебо. Ті, хто отримував справжній гормон, вели себе спокійніше і достойніше. З чого лікарі зробили висновок, що поганий настрій і агресія – швидше вина низького тестостерону, ніж високого.

5 вправ для прокачування рівня тестостерону.

Тестостерон викликає рак

У 1941 році доктор Хаггінс зауважив, що в одного з його пацієнтів, хворого на рак передміхурової залози на тлі введення препаратів тестостерону підвищився рівень кислої фосфатази крові – одного з маркерів раку. Доктор оголосив: «…тестостерон – їжа для голодної пухлини», і репутація тестостерону була підмочена. Як не повірити світила – в 1966 році Хаггінс був удостоєний Нобелівської премії в галузі медицини за встановлення механізмів розвитку і прогресування раку простати. Сьогодні лікарі готові посперечатися з цим твердженням: останні дослідження показали, що не тестостерон є «їжею для голодної пухлини передміхурової залози», а його дефіцит. Інакше, як пояснити, наприклад, що молоді люди, у яких немає недоліку в тестостерон, майже не хворіють на рак простати?

Рівень тестостерону знижується з роками

Не обов’язково. Навпаки, у чоловіків з хорошим здоров’ям рівень тестостерону залишається на колишньому рівні навіть в похилому віці. Якщо все-таки тестостерон знижується, то справа не у віці, а у хронічних захворюваннях, таких як ожиріння, діабет і серцево-судинні захворювання. Раніше вважалося, що з 40 років у чоловіків відбувається зниження рівня тестостерону на 1 відсоток на рік. І з цим треба жити. Австралійські дослідники спростували цю думку. В журналі Клінічної Ендокринології було опубліковано «Дослідження Здорових Чоловіків», в якому говорилося, що у «піддослідних» старше 40 років з добрим чи хорошим здоров’ям «немає ознак зниження з віком». Такі висновки були зроблені на підставі експерименту, в якому взяли участь 325 здорових чоловіки за 40. Кожен з них протягом 3 місяців 9 разів здавав аналіз крові.

Лисий – значить мужній

Так повелося: лисий – це добре, тестостерону багато. Звідки взялося це помилка – не ясно, може бути, лисі придумали, щоб компенсувати відсутність рослинності на голові. Лікарі ніяких підтверджень цьому твердженню не знайшли: аналіз медичних карт багатьох тисяч чоловіків (як лисих, так і тих, у кого волосся багато), показав, що рівень тестостерону ніяк не впливає на наявність волосся на голові. Причин облисіння може бути десятки, починаючи від генетичних, закінчуючи перенесеними хворобами, вживання медичних препаратів, стресом і дієтами.

Панацея від хвороби

У нас лікувати тестостероном – поки не дуже популярно, а ось в Америці це люблять. Якщо вірити їх рекламі, пластирі та гелі з тестостероном від чого тільки не допомагають: від хронічної втоми не залишать і сліду, з еректильною дисфункцією у чоловіків впораються, ще й від живота позбавлять! Насправді толку від коштів з тестостероном не більше, ніж від плацебо – вважають лікарі. Тестостерон може незначно підвищити лібідо, але проти еректильної дисфункції він безсилий. Що стосується зайвої ваги, тестостерон може трохи знизити безжирову масу тіла, але використовувати його в якості препарату для схуднення – ненауково. Якщо говорити про втому, то ні одна з клінічних досліджень не підтвердило, що причина може критися в зниженні рівня тестостерону.

Відповідальний за пристрасть

Звичайно, лібідо залежить від тестостерону, але не в такій мірі, як ми звикли вважати. В цьому питанні чоловічий гормон грає далеко не головну роль. На лібідо сильніше впливають інші чинники – як фізичні, так і психологічні. Уявлення про секс, здоров’я, рівень стресу, емоційний стан і навіть інших гормонів впливають на потребу в сексі куди більше, ніж тестостерон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *