Загадки людської психіки в екстремальних умовах

У травні 1885 яхта «Міпонетт», що слідувала з Саутгемптона в Сідней, потрапила в жорстокий шторм. Врятувати її не вдалося, і екіпаж у складі капітана Томаса Дудлея, його помічника Едвіна Стівенса, матроса Едмунда Брукса і юнги Річарда Паркера перебрався в 5-метровий човен. На ньому не було ні щогл, ні вітрил. Відсутні вода і продовольство, якщо не рахувати двох пакетів з ріпою.

© Ferdinand Victor Eugène Delacroix

На вісімнадцятий день стало ясно, що всі загинуть, якщо невдовзі не настигне допомога. Кинули жереб: програв повинен був віддати себе на поталу. Але справа набула іншого повороту. Капітан і його помічник вирішили, що першою жертвою стане напівживий від виснаження юнга. Дудлей підійшов до юнзі з ножем і перерізав йому горло. Що залишилися в живих першим ділом з’їли печінку і вийняли серце…

Через п’ять днів після цього до борту човна підійшов німецький барк «Монтесума». Екіпаж корабля в жаху заціпенів, дивлячись на закривавлений ялик із трьома потерпілими та розрубаним трупом людини.

У 1956 році вітрильне навчальний судно «Памір», що належить ФРН, було перекинуто під час шторму в Атлантичному океані. Команда встигла висадитися в шлюпки, але через відсутність дисципліни піднялася паніка. Шлюпки розкидало і залило водою. Загинули 80 осіб, і лише п’ятьох вдалося врятувати, хоча допомогу прийшла на другий день!

В Наприкінці 1959 року під час шторму в Індійському океані затонуло англійське судно «Разбум». Пасажири і екіпаж – всього 30 осіб – встигли сісти в шлюпки, в яких були запаси води і провіанту. Проте через 26 діб, коли плавзасоби підійшли до берега острова Суматра, в живих залишилося лише шестеро. Інші були вбиті своїми товаришами по нещастю або зійшли з розуму від пережитого.

Інтелект в океані

Що відбувається з людьми, що опинилися в шлюпці або на плоту серед бурхливого океану? Чому одні гинуть на другу або третю добу, маючи воду і продукти, а інші залишаються живі через півтора і більше місяців практично без усього? Яка справжня причина смерті потерпілого аварію корабля? З якими небезпеками він може зіткнутися у відкритому морі?

Щоб дослідити умови, з яким стикається людина, що опинилася в результаті корабельної аварії на рятувальних засобах, французький лікар Ален Бомбар у вересні 1952 зробив немислимий експеримент. Без води і їжі він відправився з Лас-Пальмаса (Канарські острови) в одиночне плавання через Атлантику на маленькій надувному човні «Єретик». Дослідник завершив плавання через 65 днів на острові Барбадос.

Весь цей час він харчувався тільки рибою. Спрагу тамував соком, вичавленим з риб, або морською водою. Мандрівник схуд на 25 кг, переніс ряд важких захворювань, до кінця плавання кількість гемоглобіну в його крові межувало зі смертельними величинами, нігті на пальцях ніг випали.

Папір з каменю, який всіх вразив.

Загадки людської психіки в екстремальних умовах

Головний висновок, який зробив А. Бомбар, – для виживання потерпілих корабельної аварії важливі не стільки їжа і вода, скільки психологічний фактор. Людей вбиває страх! Тому гасло «Не здаватися!» Повинен бути моральним рятувальним жилетом кожного терпить лихо на морі (і не тільки на море). Виживає той, хто дуже хоче жити.

Бажаючи продовжувати роботи, розпочаті А. Бомбара щодо вирішення проблем, пов’язаних з аварією корабля, ліберійський лікар Ханнес Ліндеманн 26 жовтня 1955 вийшов у свій перший одиночний трансатлантичний рейс, Плавання він здійснив на західноафриканській човні-пирозі довжиною 7 м 80 см і шириною 76 см, видовбаної з одного деревного стовбура. На цьому вутлому суденці, названому «Ліберія-П», він пройшов під вітрилом від західного узбережжя Африки до о. Гаїті за 119 днів.

Під час своєї експедиції Ліндеманн зібрав великий матеріал, який мав намір використовувати для задуманого ним головного подорожі. Ось що він писав про свій перший досвід: «Підбиваючи підсумки першої подорожі, я залишився незадоволеним. Мені не вдалося вирішити проблему, пов’язану з моральним станом потерпілого аварію корабля. Під час плавання я неодноразово опинявся на межі відчаю…»

Друге плавання Ліндеманн здійснив на невеликий складаний човні «Ліберія III». Довжина її становила 5 м 20 см. Місцем відплиття ліберієць обрав Лас-Пальмос на Канарських островах. Таким чином він кинув рукавичку суперництва А. Бомбара. Слід зауважити, що відплив Ліндеманн з Лас-Пальмоса приблизно за маршрутом французького лікаря 20 жовтня 1956.

На цей раз на частку ліберійця випали важкі випробування. В один з грудневих днів шквал перекинув маленьку «Ліберію», і лише до ранку наступного дня ціною нелюдських зусиль, втрачаючи свідомість, лікар зміг перевернути суденце. Вкрай виснажений і змучений він через 72 дня висадився на о. Сен-Мартен, в групі Малих Антильських островів. Це трапилося 30 грудня 1956.

Експеримент був благополучно завершено. Умови плавання Ліндеманна були дуже близькі до тих, з якими може зіткнутися потерпілий. Неодноразово в мореплавця-одинака виникали ситуації, які давали приводи для відчаю, але він завжди знаходив сили, щоб вирватися з обіймів смерті.

Якщо людина не піддався паніці – він попередив трагедію. Такий висновок ліберійця.

Імена відважних медиків А. Бомбара і X. Ліндеманна назавжди увійшли в літопис одиночних плавань. Але головне – в іншому: результати їх експериментів, проведених на собі, послужили поштовхом для широкомасштабних наукових досліджень у багатьох «морських країнах», із залученням великих вчених та інститутів, що займаються питаннями порятунку людського життя на морі.

Необхідно також відзначити, що ареною мандрів французького і ліберійського лікарів служив Атлантичний океан, де, згідно з офіційною статистикою, відбувається найбільша кількість катастроф.

Хосе Сальвадор Альваренго, знайдений в січні 2014 у Маршаллових островів (Тихий океан) протягом 16 місяців виживав у відкритому океані, харчуючись рибою і кров’ю черепах. Він стверджує, що його супутник відмовлявся харчуватися такою їжею. Єзекіїль помер через 4 місяці від виснаження і зневоднення. Альваренга тоді хотів покінчити з собою, але не зміг.

Загадки людської психіки в екстремальних умовах

Потерпілим аварію корабля

Рекомендації зазнали лиха, сформульовані фахівцями Всесвітньої організації охорони здоров’я, звучать наступним чином.

Якщо ви самі не є керівником якої-небудь групи, точно дотримуйтесь вказівок інших. Намагайтеся триматися бадьоро і впевнено. Дисципліна і присутність духу дуже важливі в подібних ситуаціях.

Якщо у вас є ліки від морської хвороби, прийміть його.

Найнебезпечніший ваш ворог – холод. Одягніть якомога більше вовняних речей, вони збережуть вам тепло, поки ви знаходитесь у воді або на плоту.

Якщо аварія сталася в південних морях, стережіться сонячного удару, намагайтеся сховатися в тіні і змочуйте одяг, щоб знизити потовиділення і зберегти в організмі воду.

Протягом першої доби після аварії корабля не пийте води зовсім, потім споживайте не більше 500 мл прісної води в день. Якщо запаси води підходять до кінця, знизьте щоденну норму до 100 мл.

Ніколи не пийте морську воду. Навіть якщо прісної води небагато, не змішуйте її з морською. Морською водою іноді змочують рот, але завжди відчувають спокусу проковтнути її. Ось чому до цього способу слід вдаватися тільки людям з сильною волею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *