Як настає смерть від переохолодження?

Уявіть себе морозним зимовим вечором в салоні автомобіля посеред безкраїх засніжених просторів де-небудь у Сибіру. Ви вирішили дістатися з одного населеного пункту в інший. Їхати всього кілька десятків кілометрів, і вже скоро вам має бути зустріч з друзями. Але раптом – різкий поворот, машину заносить, і ось вона вже лежить на боці в заметі. Ви вибралися цілим і неушкодженим, але на вулиці -35, а навколо нікого. Навіть якщо ви знаєте дорогу, добиратися по такому морозу вам належить довго. Спочатку ви злегка розпаленілі, але через 15-20 хвилин температура повертається до нормальних 36,6, а потім продовжує падати приблизно на градус в 30-40 хвилин. Ось, що відбуватиметься з вашим організмом далі.

36.6 – 35 градусів

Когда температура тіла досягне 36 градусів, м’язи навколо вашої шиї і ваших плечей почнуть стискуватися – це називається предсудорожний м’язовим тонусом. Ваші рецептори посилають сигнал в гіпоталамус, який, у свою чергу, дає команду звузитися всієї мережі капілярів на поверхні вашого тіла. Ноги і руки тому починає ломити від холоду. Через 45 хвилин температура опускається до 35 – ви входите в зону легкого переохолодження. Вас трясе вже досить сильно – природна реакція м’язів, які починають стискатися сильніше і частіше, щоб додати тілу більше тепла.

Які правила поведінки при переохолодженні та обмороженні?

35 – 32 градусів

Як настає смерть від переохолодження?

Минула година. Вас ще не огорнув панічний страх, але холод вже змушує ферменти у вашому мозку працювати менш ефективно. З кожним градусом, на який опускається температура тіла після 35, рівень метаболізму в тілі падає на 3-5%. Після позначки в 34 градуси ви починаєте поступово втрачати пам’ять і розум. Поглянувши на годинник, вже через півхвилини ви можете не згадати цифри. Навряд чи вам вдасться пройти ще хоч скільки-небудь значне відстані. Ви падаєте в замет і закидає голову. Тепло з вашого тіла продовжує йти. Нижче 33 градусів настає стан апатії, в 32 – ступор.

32 – 30.5 градусів

Як настає смерть від переохолодження?

Все, ви в зоні крайнього переохолодження. При 31 градусі ваше тіло кидає спроби зігрівати себе тремтінням. Кров згущується немов масло в замерзлому двигуні, споживання кисню – індикатор вашого метаболізму – падає більш, ніж на чверть. Нирки, тим часом, працюють без зупинки, щоб впоратися з надлишком рідини, яку видавлюють звужені судини в ваших кінцівках. Десь між 31 і 30 градусами ви втрачаєте здатність дізнатися особа близької людини, який раптом прийде до вас на допомогу.

30.5 – 29.5 градусів

Як настає смерть від переохолодження?

Температура опустилася до 30. На градусниках, які є в квартирах більшості з нас, навіть відсутній такий розподіл на шкалою. У цьому стані електричні імпульси, які посилають охолоджені нервові закінчення на вашому серці стають аритмічний. Само серце качає приблизно дві третини від звичного об’єму крові. Брак кисню і сповільнення метаболізм тим часом можуть викликати візуальні і звукові галюцинації. Приблизно при 29.5 градусах настає смерть від переохолодження. Причому в болісному нападі люди часто намагаються зняти з себе одяг. Через це феномена під назвою «парадоксальне роздягання» тих, хто замерзає в містах часто плутають з жертвами сексуального насильства. Точного пояснення цьому явищу немає, але саме логічне пояснення полягає в тому, що прямо перед втратою свідомості звужені судини у поверхні тіла раптово розширюються й створюють різкий приплив тепла до шкіри, і людини нібито починає горіти.

Порятунок переохолоджених

Як настає смерть від переохолодження?

Насправді щорічно багато жертв переохолодження вмирають від «шоку від перегріву» в процесі порятунку, коли звужені капіляри розширюються все разом в один момент, викликаючи таким чином різкий стрибок тиску. Навіть найменший рух може викликати сильний спазм шлуночкової фібриляції в серцевому м’язі сильно переохолодженого людини. У 1980 році 16 данських рибалок було врятовано після аварії човна і півтори години знаходження в крижаній воді Північного моря. Спустившись з рятувального судна, вони зайшли в заклад випити гарячих напоїв, і тут же померли. Всі 16 чоловік.

При екстремально низьких температурах людський організм як би консервується, сильно сповільнюючи внутрішні процеси. Багато людей, знайдені переохолодженими, здаються померлими лише на перший погляд. Тіло може існувати в такому стані годинами, і виводити його з нього варто дуже акуратно і поступово.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *