Правила поведінки при переохолодженні та обмороженні

Як і належить, на Різдво до нас прийшли морози. А якщо ще й з вітерцем, та вологість повітря висока… Заміський відпочинок, лижні прогулянки та інші зимові забави в таких умовах чреваті неприємностями, якщо не подбати про себе належним чином. Щоб не затьмарювати святкові дні зайвими проблемами, пропоную згадати, як уберегтися від переохолодження та обмороження, і що робити, якщо така біда все ж трапилася.

До речі, якщо ви думаєте, що небезпечні тільки екстремально низькі температури, я вас засмучу: проблема може виникнути, навіть коли на термометрі трохи нижче нуля.

Це всього лише питання часу та обставин. І зовсім не обов’язково морозним вечором засипати п’яним на лавці в парку. Можна потрапити в сильну заметіль під час лижної прогулянки, або промочити ноги на зимовій риболовлі, або опинитися в машині з заглухлим двигуном де-небудь на пустельному шосе; да просто легковажно одягнутися не по сезону, вирушаючи на вечірку або важливе побачення…

Ніхто з нас не застрахований від неприємних випадковостей, але перемагає завжди той, хто знає, як вирішувати виниклу проблему.

Що робити, якщо розбився ртутний градусник?

Обмороження: як розпізнати і що робити?

Це, напевно, все ще зі шкільної лави зазубрили: якщо на морозі ніс (щока, палець, будь-яка інша частина тіла) побілів – у нас неприємності. Холод викликав спазм судин, кров до обморожені ділянки не надходить, і якщо вчасно не вжити заходів, можуть початися зміни в тканинах. У важких випадках – незворотні.

З тією ж шкільної лави ми пам’ятаємо: уражене місце потрібно розтерти. І ось тут – увага! – Більшість з нас геть забуває дуже важливе слово: АКУРАТНО. Спеціально виділяю, щоб врізалося в свідомість, відклалося в мозку і напевно спливло в пам’яті в потрібний момент. Можна легенько масажувати пошкоджену ділянку або відігрівати його теплими руками – але ніяких лютих розтирань грубими рукавицями або снігом! Так недовго і шкіру здерти або пошкодити тендітні судини. А мета наша зовсім в іншому.

Ми повинні відігріти те, що обморозили. Поступово, повільно, щоб не спровокувати ускладнень. В ідеалі потрібно терміново йти з вулиці в тепле приміщення. Тільки не треба відразу хапатися за гарячу батарею або занурювати ноги в тазик з кип’ятком – якщо не хочете на додаток до обмороження заробити опік, звичайно. Пам’ятайте: позбавлена чутливості шкіра не сприймає і не передає мозку сигналів про зовнішні подразники, так що розпізнати небезпечну температуру ви будете не в змозі.

Корисно випити гарячого чаю, щоб зігрітися. Не зайвим буде прийняти знеболююче: коли чутливість обмороженого ділянки відновиться, вас чекають яскраві і незабутні відчуття, без яких цілком можна обійтися, якщо випити таблетку анальгіну або дві таблетки но-шпи. Рекомендують також аспірин (1 таблетка) – він допомагає нормалізувати порушений кровообіг.

А от від алкоголю краще утриматися. У всякому разі, розтирати місце обмороження спиртом (а також маслом, жиром і тому подібними речовинами) не слід. Що стосується прийому всередину… Думки тут розходяться, але давайте пам’ятати ось про що: реакція на алкоголь індивідуальна, і те, що одному може допомогти, іншому здатне заподіяти відчутної шкоди (особливо якщо у потерпілого є які-небудь хронічні захворювання). Не варто експериментувати зі здоров’ям.

Якщо до будинку далеко, і сховатися від холоду ніде, необхідно зігріти потерпілого і відновити кровообіг ураженої ділянки, використовуючи ті можливості, які є. Розводимо багаття (тільки пам’ятаємо про те, що сказано вище: гріти треба ПОВІЛЬНО і дуже акуратно!), Дістаємо термос з гарячим питтям, м’яко розтираємо місце обмороження і намагаємося максимально захистити його від впливу холоду (надіти сухі речі замість намоклих і зледенілих; обмотати пошкоджене місце шарфом або інший теплим одягом і так далі). І в жодному разі – рухаємося в бік житла!

Обмороження класифікують за ступенем тяжкості ураження. Зрозуміло, що необхідні заходи будуть залежати від того, наскільки велика загроза здоров’ю. Але складність у тому, що ознаки, за якими ми можемо визначити глибину проблеми, проявляються вже після відігрівання. Тому повторюся: зігрівати обморожену ділянку можна тільки повільно і акуратно. Отже, запам’ятовуємо ознаки:
коли кровообіг відновлюється, шкіра в місці пошкодження червоніє (інтенсивність варіюється від легкого почервоніння до появи багряно-червоного плями); нерідко помітна набряклість.

Відчувається печіння і біль, які можуть бути як слабкими, так і явно вираженими – залежно від особливостей організму потерпілого. Через кілька днів (від 2-3 до 7) все проходить, може залишитися лише незначне лущення шкіри.

Як правило, звертатися за медичною допомогою в подібних випадках немає необхідності.

Характеризується появою наповнених прозорою рідиною пухирів на ураженій ділянці тіла. Шкіра червоніє, з’являється набряк.

У місці пошкодження відчувається біль, печіння, свербіж шкіри. В цілому прогноз звичайно сприятливий: через 1-2 тижні шкірний покрив повністю відновиться.

Але якщо уражений великий ділянку тіла, або постраждала дитина, літній або хворий, ослаблений людина, – не нехтуйте візитом до лікаря.

Ось це вже серйозно: пошкодження торкнулися м’які тканини, і на місці обмороження майже напевно залишаться рубці. Шкіра після відігрівання стає багряно-синьою, набряклою; вміст бульбашок – кровянистое, темно-буре. У перші дні пошкоджену ділянку може залишатися нечутливим, потім з’являються сильні болі, нерідко тривалі. Уражені тканини відмирають, відбувається їх відторгнення, і цей процес триватиме до 3 тижнів. Потім рани зарубцюються (якщо не виникло ускладнень). Звернення за медичною допомогою в подібних випадках обов’язково.

Уражаються не тільки шкіра і м’які тканини, але часто навіть кістки і суглоби. Бульбашок тут уже немає – є сильний набряк і повна втрата чутливості в місці ураження. Подробиці в даному випадку ні до чого; дай вам Бог ніколи з подібним не зіткнутися, але якщо трапилося – негайно до найближчої лікарні. Без варіантів.

Переохолодження: перші ознаки і допомогу постраждалому

Інша небезпека, що підстерігає нас взимку, – переохолодження (загальне охолодження) організму. Наслідки його можуть бути разимі – аж до трагічних, тому дуже важливо помітити проблему якомога раніше і грамотно допомогти потерпілому.

Перебуваючи на вулиці в холодну пору року, будьте уважні до себе і оточуючих. Якщо ви помітили, що людина поруч з вами трясеться від ознобу, важко дихає, шкіра в носогубного трикутника у нього синюшна, – не проходьте мимо: найімовірніше, потрібна допомога.

Якщо процес ще не зайшов далеко, потерпілий може бути збуджений, гіперактівен. Але коли температура тіла знижується до +32 … + 34 градусів, збудження змінюється загальмованістю і апатією. На цій стадії (її називають адінаміческой) помітна скутість рухів; мова утруднена. Можливі легкі обмороження. Без сторонньої допомоги людині далеко не піти, і якщо поруч нікого не виявилося, стан його буде швидко погіршуватися.

На наступній – ступорозной – стадії починаються більш глибокі зміни в організмі. Падає тиск, дихання стає рідкісним і поверхневим, кровопостачання порушується. Постраждалий у ступорі; на звернену до нього мова не реагує, самостійно пересуватися вже не може. Шкіра на дотик холодна, а на вигляд – бліда, «мармурова». Можуть бути обмороження різного ступеня тяжкості.

При важкому переохолодженні настає третя стадія – судомна, або коматозна: людина втрачає свідомість, температура тіла і артеріальний тиск знижуються до критичних показників. Якщо постраждалому в екстреному порядку не надано медичну допомогу, все закінчиться, найімовірніше, летальним результатом.

Що робити?

У кожному разі, першим ділом – зупинити подальше охолодження.

Допомогти дістатися до найближчого теплого приміщення (якщо потерпілий пересуватися самостійно не може, – перенести його в укриття); переодягнути в сухий одяг; укутати ковдрою – дійте по обстановці, використовуючи те, що є під рукою.

Наступний крок – викликати «швидку». Самостійно оцінити ступінь ураження і спрогнозувати наслідки переохолодження ви навряд чи зумієте, так що краще довірити це професіоналам. Поки лікар не приїхав, наше завдання – допомогти потерпілому зігрітися і не допустити, щоб стан його погіршився.

Особливо звертаю вашу увагу на останній пункт, тому що неправильними діями можна нашкодити людині, викликати серйозні ускладнення. Наприклад, намагаючись зігріти замерзлого, приготували ви гарячу ванну, акуратненько його туди повантажили… і не врахували, що у товариша слабкі судини або хворе серце. Хотіли допомогти – отримали ускладнення у вигляді гострої серцево-судинної недостатності.

Так що ніякої самодіяльності, особливо якщо процес зайшов вже надто далеко.

Якщо потерпілий у свідомості і здатний самостійно ковтати, можна (і потрібно) напоїти його гарячим чаєм (або навіть просто гарячою водою – але не кава!).

Алкоголь (в малих дозах – не більше 100 г горілки!) Допустимо лише в тому випадку, якщо мова йде про здоровий дорослій людині, який вже знаходиться в теплі і трохи зігрівся; категорично не можна давати алкоголь дітям; літнім і хворим людям; постраждалим з тяжким переохолодженням. І ні в якому разі – на морозі!

Можна наповнити теплою водою грілки або хоча б пластикові пляшки і обкласти ними людини (тільки переконайтеся, що вода не гаряча). У ванну з теплою водою можна буде зануритися лише після того, як стан потерпілого прийде в відносну норму.

При цьому врахуйте: спочатку температура води не повинна перевищувати температуру тіла більше ніж на 10-15 градусів, і збільшувати її можна тільки дуже-дуже плавно (до 5-7 градусів на годину).

Зрозуміло, поки не приїде «швидка», потрібно бути поряд з потерпілим і контролювати його стан, особливо якщо людина без свідомості. А найкраще – бути передбачливим і не допускати, щоб подібні неприємності трапилися з вами або кимось з ваших близьких.

Як уникнути обмороження та переохолодження?

1. Одягайтеся по сезону. Ось банально, так? Тим не менш, ми часто цим правилом нехтуємо – чи то з міркувань зручності, чи то на догоду моді (як казала моя бабуся: «Тремти, а форс тримай», – знайоме, правда?) Ну да, в машині не надто комфортно в об’ємному пуховику – так хто ж заважає його зняти, коли автомобіль прогріється? І черевички на тонкій підошві в мороз надягати не обов’язково: машина може зламатися, і про своє легковажність доведеться довго і гірко шкодувати.

2. Не виходьте на вулицю в мороз, якщо сильно випили. Ще одна банальність, яку соромно було б навіть писати, якби щорічно в лікарні та морги не потрапляли ті, хто про це правило забув. Алкоголь створює ілюзії: вам здається, що тепло, тоді як на ділі організм стрімко охолоджується. І малоймовірно, що ви зумієте «зловити» (і запобігти) момент, коли ситуація вийде з-під контролю остаточно.

3. Не паліть на морозі. Розумію, що завзяті курці на це тільки рукою махнуть, та все ж… Периферійне кровообіг під впливом нікотину порушується, виникають спазми дрібних судин, і ваші руки-ноги замерзають значно швидше, навіть при незначному холоді.

4. Носіть вільний багатошаровий одяг. Тісне взуття та одяг – вірний спосіб порушити кровообіг. Наслідки, думаю, зрозумілі. Одягатися «як капуста», збираючись на зимову прогулянку, – дуже правильна ідея. Між речами зберігається повітряний прошарок, яка послужить додатковою теплоізоляцією.

5. Завжди надягайте в мороз рукавиці, шапку і шарф. Особливо важко буває пояснити це правило підліткам (знаю не з чуток!). Але можна ж підібрати модні, стильні аксесуари – і не ризикувати своїм здоров’ям заради ефектної зовнішності.

6. Рухайтеся! Перебуваючи взимку на вулиці, не стійте довго на одному місці. Відчуваєте, що починаєте замерзати, – притупували, махайте руками, стрибайте, та хоч присідайте або танцюйте, і не важливо, що подумають оточуючі: здоров’я дорожче думки сторонніх людей.

Якщо збираєтеся відпочити взимку за містом, заплануйте активний відпочинок: грайте в сніжки, катайтеся на лижах, будуйте снігові фортеці – рухайтеся! Посидіти потім краще в теплі, біля каміна, згадуючи, як було весело на прогулянці))

7. Не забувайте термос з гарячим питтям, якщо збираєтеся на лижну прогулянку або вирушаєте в довгу поїздку на автомобілі. Запасні теплі шкарпетки та рукавички (рукавиці) теж будуть далеко не зайвими.

8. Уникайте металевих предметів. Метал охолоджується швидко, тому звична біжутерія в сильний мороз може стати причиною обмороження – пам’ятайте про це. І не хапайтеся за металеві поручні і тому подібні речі голими руками – є ризик отримати травму.

9. Ховайтеся від вітру. Навіть якщо мороз не так вже й великий, на сильному вітрі легко отримати обмороження.

І ще. Найважливіше, напевно. Будь ласка, будьте уважні до людей, які знаходяться поруч з вами! Далеко не завжди людина здатна сама помітити наближення біди: і обмороження, і переохолодження підкрадаються непомітно. Ваш сусід по автобусній зупинці, швидше за все, не відчуває, що у нього побіліла щока – скажіть йому про це, і він відбудеться лише незначними неприємними відчуттями. Що впав на вулиці людина не обов’язково п’яний «в устілку» (а навіть якщо і п’яний, це ще не причина залишити його замерзати, погодьтеся!) – Підійдіть до нього самі або залучіть увагу інших людей до проблеми. Не соромтеся звертатися за допомогою, якщо раптово відчули нездужання, перебуваючи на вулиці в мороз. Краще не допускати проблем, ніж потім героїчно боротися з їх наслідками, але ж?…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *