Свято без похмілля: міфи і реальність

Попереду свята. Для одних радісні, для інших заморочливі, для третіх – тривожні, а то й скандальні. І якщо до першої групи належать непитущі або малопьющих чоловіки, їх подруги, дружини і діти, то по іншим категоріям населення нашої країни розподіляється по сумному принципом «кому як пощастить». І новорічні свята в цьому відношенні особливо небезпечні, оскільки величезна кількість людей випиває одночасно: обов’язковий келих шампанського, потім (а хтось і перед тим) – горілочки, заважаючи хлібне з виноградним, булькаючої з міцним і т.д.

Немає на світі кращого ради, як уникнути похмілля, ніж тримати себе в руках і не пити занадто багато. Але скільки з нас готові прислухатися йому і що таке «занадто багато»? Спробуємо розібратися.

Цікава арифметика для питущих

Дозу алкоголю в крові, як і ступінь солоності морської води, визначають в проміле:

  • менше 0,3 проміле – норма, ви цілком володієте собою;
  • 0,3-0,5 проміле – трохи випили;
  • 0,5-1,5 – «напідпитку», легке сп’яніння;
  • 1,5-2,5 – середній ступінь: ви вже «перебрали лишку»;
  • 2,5-3 – сильна стадія, ви не контролюєте себе, а на ранок від знайомих дізнаєтеся багато цікавого про свої подвиги;
  • 3-5 проміле – «в дошку», можливі кома або смерть;
  • 5-6 проміле – слабка надія на швидку допомогу, яка у святкову ніч працює ударно, але на всіх її не вистачить.

Як визначити, скільки ж в вас сидить окаянного проміле? Розділіть вагу свого тіла на 100 і помножте на 76. Це процентний вміст води у вашому організмі. При вживанні горілки, віскі, коньяку кількість випитого в грамах помножте на 0,79 – щільність чистого спирту. Цю цифру розділіть на кількість рідини в організмі.

Дізнайтесь – 10 ознак того, що Ви зловживаєте алкоголем.

Приклад:

Ви важите (для круглої цифри) 100 кг. 76% води у вашому тілі – 76 літрів. Ви випили дві склянки горілки. У 500 г горілки (множимо на 0,4, або 40 градусів) – 200 мл. Множимо на 0,79 (щільність етанолу) – те, що ще називають в «перерахунку на чистий алкоголь». 158 ділимо на 76 літрів вашої води. 2,0 проміле. Ой, вистачить… Ще склянку – і ви готові до подвигу, пригоди, витверезника, бійці, інфаркту, скандалу і на що ще вистачить фантазії, але вже не у вас, а у демона алкоголю у вашій голові. Вважайте, панове, вважайте! А ось це зазубрити: 1 пляшка горілки містить 200 мл чистого алкоголю. Якщо за годину, без додаткових напоїв і закусок ви – здоровий, сильний і молодий – поодинці вип’єте 3 пляшки горілки (і вас не вирве), – ви помрете. І смерть ця буде болісною. А на п’яні виклики «швидка» їздить вкрай неохоче. А буває, що й неквапливо. Так що вбийте собі в мозок, як казав Дава Гоцман.

Превентивного удару по похмілля

Немає потреби втомлювати вас прописними істинами і говорити, що не можна пити на голодний шлунок і в непомірних кількостях, змішувати виноградні і хлібні напої і так далі. Ви прийняли рішення, і вас не зупинити. Але дещо знати необхідно.

Що темні напої гірше світлих? – Це очевидно. Чим більше зайвих речовин, тим важче системам очистки нашого організму з ними розправлятися ранок… Але сумніваюся, що фірмовий коньяк гірше паленої горілки. Отрута може бути і прозорий, і позбавлений смаку (хоча… з паленою горілкою часто все ясно, варто її відкрити). Коктейлі шкідливі? – Так, звичайно. У суміші різних напоїв міститься більше всяких дуже некорисних «різниць», настільки приємних на початку і настільки ж хворобливих в кінці. Але один коктейль корисніше трьох склянок віскі – просто тому, що в трьох склянках всякої гидоти більше! Це не бухгалтерія, що не ядерна фізика, не теорія відносності… Це неважко зрозуміти. Але розуміють дуже небагато.

І ще: у великих і сильних чоловіків часто виявляється слабке, надірване вправами серце. Повні чоловіки сильніше страждають від того, що кожна з їхніх численних, насичених водою і жиром клітинок просочується отрутами, що утворюються при розпаді алкоголю. Найнеприємніше, що ви самі все це знаєте. Але чому за столом ми негайно забуваємо про це? Бо першим алкоголь виводить з ладу наш мозок.

Крім спиртного і разом з ним

Не дарма рекомендують запивати міцні напої лимонним, апельсиновим або грейпфрутовим соком. У них міститься багато кислот і вітаміну С. Ці речовини допоможуть організму швидше розібратися навіть не з етанолом, а з ацетальдегідом. Ви не знайомі? Та ні, знайомі, він просто вам не представлявся. 5-6 таблеток активованого вугілля дуже вам допоможуть. Вітатися з цим паном не обов’язково. Але багатьом доводиться…

А діди наші після випивки вичікували годинку і випивали склянку молока. Неприємно, звичайно, але вельми корисно.

Ще один спосіб – переконатися, що за вами ніхто не стежить, акуратно закритися в туалеті і «два пальці в рот», навіть якщо ви непогано себе почуваєте. Це ви поки непогано себе почуваєте. І пийте більше води! Прополощіть як слід. Тихенько сходіть у ванну і прополощіть рот. І ви знову свіжі, красиві, аж завідно! А вашу маленьку таємницю нікому знати не обов’язково. Ілюструвати процес ми теж не станемо. Ми дотримуємося ваш секрет! А поки дозвольте представити вашого ранкового мучителя.

Знайомтеся: CH3-CHO

Алкоголь потрапляє в кров, в мозок, «веселить, всі тяжкі думки відбирає, убогість знає полегшувати, слабких підбадьорює», як писав Антіох Кантемир. А потім він потрапляє в печінку. На цьому поезія закінчується. Печінка бореться з етанолом (спиртом) який сприймає як токсин, яким він для неї і є. Вона окисляє його, і той перетворюється на Ацетальдегід – знайомтеся. Ацетальдегід теж буде переможений і перетвориться клітинами печінки в оцет, вуглекислий газ і воду. Але печінка справляється з цією процедурою легко і невимушено лише перший час. А ось повільне розщеплення ацетальдегіду призводить до ранкових мукам, оскільки ацетальдегід не тільки отруйний сам по собі, він ще й має здатність загальмувати окислення продуктів розпаду. Токсини – сиріч отрути – не виводяться з організму, і всі принади їх присутності ви відчуваєте, як кажуть, у всіх кольорах і барвах. Так, є стійкі до алкоголю люди. За них найстрашніше, оскільки ця стійкість не назавжди, і ніхто не знає, коли вона скінчиться.

До честі закуски

Є приказка: «Закуска градус краде». Не вірте! Закуска в цьому відношенні чесна перед вами, як немовля. А ось по печінці жирна закуска вдарить, як трактор з розбігу. А вже пити або їсти – розбирайтеся самі. Вбирає алкоголь варена картопля. Але – не дуже сильно. Заливати шлунок маслом? – Ви ж не дизель! Вам не випити стільки масла. А якщо і вдасться, то що завдасть більше шкоди печінки – масло або алкоголь, – хто візьметься сказати?

Менше жиру, менше їжі, менше випивки! Ось і весь секрет. Це не вища математика. А ви не супермен. Ви простий і не дуже надійний організм, ім’я якому – людина. Якби ви знали, на якій волосині іноді висить ваша життя…

Янтарна кислота

Біодобавка, яка набирає все більшу популярність в останні роки, – бурштинова кислота – володіє безперечним набором корисних речовин і теж допомагає вашої печінки в битві з ацетальдегідом. Її можна застосовувати попередньо (200 мг таблетованій янтарної кислоти слід прийняти приблизно за годину до вживання алкоголю), але при цьому не забудьте поїсти. Це все-таки кислота. Навіщо вам діра в шлунку? Діє препарат 2-3 години, однак варто все ж проявляти помірність. Споживаючи спиртне, як двигун внутрішнього згоряння, ви не врятуєтеся ніякими кислотами.

ЛІВ-52

Індійський препарат ЛІВ-52 добре застосовувати і до, і після. Це пресований препарат рослинного походження, дуже непоганий при захисті вашої печінки. І спершу, і потім.

Ну і нарешті…

А що ви збираєтеся пити? Не просте запитання. Ні, якщо в планах просто напитися і все – питань немає. Але ж ви не будете в компанії один! А якщо так, то опинитеся в товаристві жінок (напевно красивих), можуть виникнути приємні обом погляди, надії на продовження… Ну будь ласка, не намагайтеся довести свою мужність кількістю випитої горілки. Ви ризикуєте згодом довести свою повну… ммм… неспроможність у самому інтимному – і аж ніяк не другорядне питанні. І підступність горілки в тому, що якщо кілька разів все вийде якнайкраще, то несподівано станеться все зовсім не так, і вигляд у вас буде дуже жалюгідний.

Кращий спосіб – пити хороше вино. І потроху. Красиво, елегантно, і вже звичайно оригінально! А якщо вивчіть пару брошур або інтернет-сайтів і розповісте, чому придбали до столу вино саме цього сорту і цього року врожаю… Що, чоловіки навколо засумували? Так. У вас немає суперників!

Є і ще спосіб. Економічний. Не пийте за новорічним столом напоїв дешевий алкоголь! Це і гарна якість, і невелика кількість. І вже ніхто не назве вас сквалига: «Просто людина вміє жити і робить тільки те, що хоче, а не «як усі»!

Ви не прив’язані до столу!

Новий рік – це не просто привід сісти й випити. Куди пішли старі добрі традиції карнавалів, маскарадів, ігор? А адже з вами будуть і діти! І, звичайно, дуже зручно вигнати їх спати під приводом дотримання режиму, але вони чекали цього свята цілий рік. Ви давно грали з сином? Чи все більше бабуся з дідусем брали на себе цю місію? – А бабуся з дідусем теж з вами…

А танці? У вас що, немає ніякої музики, крім радіо? Або так, за традицією, навантажувати під телевізор? А самі ви співати вмієте? Гітару в руках давно тримали? У вас є маски, ваші дружини здатні зробити смішні та романтичні костюми? Не кажучи вже про те, що після свята можна влаштувати дуже романтичну ніч…

Це не тільки про те, як боротися з похміллям. Це про те, як же багато хто з нас здичавіли, втомилися, засмикані, поісчерпалі свою фантазію… Але якщо згадати – то не тільки від похмілля допомагає!

Маленька рада дружинам і подругам

Ваш чоловік або друг, який відданий вам і не хоче вас втратити, напився. Буває, на жаль, і занадто часто. У вас під рукою мобільний телефон. Зніміть непомітно, який він у такому стані. Але ні за що не показуйте на ранок. Нехай пройде час. А ось перед іншим застіллям покажіть, і краще так, щоб він не здогадався, що знімали ви. До речі, хороший тест. Якщо чоловік стоїть, він все зрозуміє. А якщо влаштуєте скандал зі сльозами, – може і піти. Це ж іспит для обох…

Ще рада господаркам

Вистачить кухонного рабства! Якого дідька ви бігаєте по магазинах, ріжете салати, обпеклися у духовки, забігає, замучилися, а він два рази провів по підлозі пилососом і вважає, що він вже неабияк потрудився? Залучайте його до всіх робіт! Якщо у нього є фірмова страва, – нехай готує! Нехай зводить дітей в кіно, якщо заважає вам вдома. Головне, щоб він до початку святкового застілля був втомленим, як і ви. Тоді чарки-другої йому, можливо, цілком вистачить.

І головна інструкція – господареві будинку

Якщо Новий рік відзначається на дачі, – ви, як капітан корабля, у відповіді за все. І вам взагалі не варто пити. Чому? А якщо коротке замикання? Якщо комусь, не доведи Господи, стало погано? Хто організовує гасіння пожежі? Хто сяде за кермо? Хто приведе в порядок перебрав гостя? Дружина, як завжди? Будьте чоловіком, хазяїн! Це не тільки привілей, це ще й відповідальність.

Окремо про ліки

Ніяких порад про те, які ліки приймати перед, під час і після прийому алкоголю, ви тут не прочитаєте. Більше того: не слухайте знайомих і приятелів, яких «чудова таблеточка» поставила на ноги в п’ять хвилин. Що одному полегшення, іншому – отрута. Обеспокойтесь перед святами візитом до лікаря. Так, у нього багато інших хворих, він втомився, на ЕКГ чергу, але він ні за що не порадить вам того, що вам зашкодить. Народні засоби – річ нерідко корисна, але багатьом вони не підходять. Не сперечайтеся з наукою! Вона старше вас. А доктор – розумніші. Навіть якщо це зовсім молодий доктор. Він знає, як ви влаштовані, і йому зовсім немає резону завчасно від вас позбавлятися.

Порада від Маріо Пьюзо: горілка страшніше кулі!

Взагалі, наукова стаття про шкоду пияцтва та запобіганні похмілля ще нікому не принесла користі. Народні засоби підходять не кожному, а стримуватися ми не вміємо. Ну, посміються над автором, «кинуть читати», згадають О. Генрі, що ні чорта доктора не тямлять. Ну так от вам порада від того, хто знає ціну людського життя. Процитуємо відомого багатьом автора саги «Хрещений батько» Маріо П’юзо. У цій книзі доктор Джул Сігал без страху відповів хрещеному сину самого дона Корлеоне Джонні Фонтейну (кажуть, його прототипом був Френк Сінатра, якщо знаєте): «Я вам не «люб’язний». Я – доктор медицини. Ви що, думаєте, що якщо ви Джонні Фонтейн, то у вас раку бути не може? Або інфаркту? Або що ви не помрете ніколи? Прогуляйтеся по лікарні, і ви почнете серенади співати своїм жалюгідним болячкам»!

Подумайте: якщо ви в усіх відношеннях удачливий, сильний і успішний, – ви що, не можете втратити все це з власної дурості за одну мить? Та запросто. І станете власним кілером…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *