Які будуть слухняні і закомплексовані діти в 40 років?

«У США дітей з 6 років вчать підприємництву – вже в початковій приватній школі його викладають як базовий курс поряд з математикою, мовами і літературою». Олена Симончук написала про дітей, грошах та освіті і дала кілька слушних порад батькам.

Ця стаття про те, як всі батьки хочуть, щоб їхні діти багато заробляли, були успішними і щасливими. А насправді, все дитинство – суцільні обмеження – туди не можна, сюди не ходи, це не їж, слухай тата і маму. Двійка – йди в кут. Подобається біологія? До біса біологію, що за професія така? Будеш бухгалтером.

Ця стаття також про те, як держава хоче від нового покоління проривів і вчинків, а в щоденниках школярів і раніше постулюється, що підпорядкування і слухняність – головні життєві цінності.

Адже все, що тобі потрібно для майбутнього життя, це добре поводитися, слухати дорослих і вчитися на відмінно. Вам не здається це дивним?

Якщо хочеш багато заробляти – слухайся

Білоруські соціологи стверджують – за останні роки знизилася значимість таких якостей, як незалежність, рішучість і наполегливість, ощадливість, економність, при цьому в два рази зросла кількість молодих людей, які вважають послух важливою якістю. Дивно, але 95,5% з них хочуть мати високу зарплату.

У результаті – в реальний бізнес після університетів приходять люди, які вбудовуються в систему «як є», не здатні до критичного мислення: не співробітник, а суцільний комплекс неповноцінності – суперечити босові дивно, подзвонити клієнтові страшно, запропонувати нове рішення небезпечно, просити підвищення непристойно. Робити, що говорять, але багато заробляти – не вважаєте ви це абсурдним?

І навпаки, 72% випускників вищих навчальних закладів США говорить про те, що коли-небудь почнуть власний бізнес, 40% при цьому хочуть винайти щось, що змінить світ. 76% хочуть, щоб саме улюблене заняття стало їхньою професією і приносило їм дохід.

Що з нами не так?

Те, що з нами глобально щось не так, я зрозуміла, тільки побувавши в Америці. Та й то не відразу – начебто ті ж магазини, продукти, люди одягнені навіть гірше. Будинки, інтер’єри, дороги, машини – відрізняються, але заздрості це не викликає. Просто трохи все виглядає по-іншому – зрештою, у нас різні культурні особливості. Загалом, з точки зору споживання – картини схожі. Так чому ж Америка, а не ми?

Чому вони – творці і винаходили, які змінюють світ, а ми – слухняні споживачі? Що у них таке є, чого у нас немає?

Як казав Фрейд, всі з дитинства.

Вражаюче, але в США дітей з шести років вчать підприємництву – вже в початковій приватній школі його викладають як базовий курс поряд з математикою, мовами і літературою. Наприклад, в штаті Огайо його проходять більше 50% підлітків – учнів приватних шкіл, тотальна освітня програма штату.

Перше, що дитина повинна пізнати, – відчуття господаря, почуття відповідальності за свої вчинки і життя оточуючих. Бути підприємцем – означає самостійно приймати рішення і за них відповідати. Ключ до успіху – через відповідальність, а не слухняність.
Бачите різницю?

А ось вам шкільне випробування для 12-річної дитини з безневинною назвою «День лимонаду». Уявіть, ваша дитина готує бізнес-план по запуску точки продажу лимонаду – сам рахує, скільки потрібно грошей, який повинен бути продукт, яку ціну поставити, як правильно вибрати місце і як просувати свою точку. А потім приходить до вас за грошима на обладнання, сировину, рекламу і так далі. І ви, як інвестор, повинні прийняти рішення, скільки грошей виділити на цю затію – все, як у дорослому житті. У нас багато батьків навіть дітей на вулицю самих не пускають в такому віці, не те що в бізнес.

Розуміння, що ти сам за все відповідаєш, недостатньо.

Американці впевнені – тільки системні знання з бізнес-планування, фінансів, маркетингу, управління – знижують ризики при русі з точки, А (ідея) в точку В (успішний бізнес).

Вони вважають, що бізнес – це в першу чергу, ретельно спланована стратегія і тактика, без яких, дійсно, 9 з 10 продуктів вмирають. Чим більше правильних знань і навичок у вас є, тим більше шансів запустити успішний бізнес. Чим раніше дитина відкриє бізнес, потерпить невдачі, зробить висновки, запустить наступний, і все це в стані fun, з друзями і за підтримки дорослих, тим більш підготовленим до реальних бізнесам виросте.

Ви можете почати бізнес в будь-якому віці. Я бачила і 15-річних мільйонерів, і пенсіонерів, які щойно запустили свій перший в житті start-up. Уявляєте – в 60 років ви не шкарпетки в’яжете, а запускаєте IT-проект.

І не залежно від того – скільки вам років і на якому етапі перебуває ваш бізнес – для кожного стану є десятки або навіть сотні програм, які нададуть підтримку освітню та фінансову. Приходьте, приносьте ідею – а ми допоможемо вам її капіталізувати.

Культура вирішення проблем – все відповідає.

Коли в штаті проблеми з економікою – збираються всі – бізнесмени, влади і профессіонали- експерти, починають думати, як поліпшити ситуацію. Ніхто не залишається осторонь, тому що почуття господаря заважає їм «просрали» їх бізнеси, доходи, добробут і позиції регіону.
Якщо економіка дає збій, жителі штату (не просто населення, не просто люди, а споживачі) їдуть і відвозять гроші. Підприємства переносять виробництва в інші регіони, а це означає, що скорочуються високоприбуткові робочі місця. Що, в свою чергу, призводить до того, що люди починають менше купувати і приносити грошей в їх бізнеси. Почуття господаря каже – кожен у відповіді, а не киває на населення, влади чи бізнес. Глобально в нашому суспільстві відсутня така інфраструктура, але як батьки ми вже можемо щось зробити.
Що робити, щоб навчити дитину заробляти?

1. Почніть з себе, зі своєї родини, з виховання своєї дитини, зі створення атмосфери, яка розвиває самостійність і відповідальність. Забудьте про слухняність. Слухняні і закомплексовані діти до 40 років будуть тягнути з вас гроші.

2. Не сваріть дитину, якщо він в школі намагається щось продати і заробити. Нехай продає фенечки, значки, фантики. Діти спочатку дуже заповзятливі. Завдання батьків – просто підтримати цей дух і не вбити бажання пробувати себе, шукати, вчитися на помилках. Навіть якщо часом діти роблять оригінальним способом. Наприклад, як мій син продавав катамарани на пляжі – «З горочки катаємося, місяць посміхаємося». Сам придумав і горлав на весь пляж. Люди оберталися, веселилися, я себе почувала трохи ніяково, фраза якась дивна – але ж купували же! Соромно бути бідним, а бути смішним і нестандартним – дуже навіть вигідно. Згадайте Річарда Бренсона, творця імперії Virgin, самого епатажного бізнесмена у світі, який кожною своєю дією доводить, що слово «неможливо» для нього просто не існує.

3. Дозвольте дитині займатися тим, що він хоче – будь-яке захоплення можна капіталізувати. Якщо подобається біологія – прекрасно, завжди можна винайти нові дорогі ліки, унікальні технології або апарати для лікування захворювань. Захоплюється брейк-данс? Відмінно, завжди можна стати затребуваним тренером або відкрити свою школу. Адже зі справою, яку подобається, відчуваєш себе впевненіше і вільніше.

4. Допоможіть йому отримати правильні знання та навички в домашніх умовах – наприклад, довірте йому контроль за сімейним бюджетом (зараз багато простих і зручних програм) і оплатіть цю роботу. Нехай дитина розуміє суть грошей, скільки коштує життя, як правильно розпланувати бюджет, скільки відлітає на цукерки, чіпси і «що-небудь біля каси».

5. Перестаньте постійно обмежувати дитину і говорити «не можна». Дозвольте йому самостійно вибирати собі друзів, одяг або навіть спосіб завдати собі дрібні каліцтва – впасти з велосипеда, зламати руку, стрибаючи з гойдалки, або навіть зламати зуб об підлогу, скажено стрибаючи посеред кімнати. Перестаньте боротися з його зовнішнім виглядом – коли його не пустять до школи, тому що у нього штани не того кольору, він сам буде вас благати купити йому костюм і краватку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *