Що робити, якщо дитина не хоче реалізувати талант?

У тому, що їх дитина надзвичайно талановитий, впевнені практично всі батьки, а деякі з них навіть отримують об’єктивне підтвердження цьому. Але як бути, якщо дитина, володіючи яскраво вираженим талантом, раптом перестає прагнути його реалізувати? Він каже категоричне «ні» батькам і повністю припиняє займатися в спортивній секції, гуртку або музичній школі. Батьки в цей момент переживають справжній шок, тому для них стає актуальним пошук відповіді на питання, що робити в такій ситуації?

Мрії батьків

Дитина рідко розчаровується у власних мріях і захопленнях – каже дитячий психолог Анна Бердникова, звичайно, якщо це його захоплення. Буває так, що батьки покладають на нього місію – реалізувати всі власні не збулися мрії. Приміром, замість мами навчитися грати на фортепіано, або пограти в футбольній команді за батька. Дитина змушений це робити, щоб не засмучувати улюблених батьків, іноді навіть досягаючи певних успіхів. Рано чи пізно, коли накопичиться критична маса його невдоволення, він підніме справжній бунт і відмовиться продовжувати займатися. У такій ситуації не всі батьки зможуть адекватно відреагувати на повторний крах своїх надій, і тому в справу йде справжній шантаж, який тільки посилює ситуацію.

Причини відмови

В деяких випадках, коли дитина відмовляється від тренувань, батьки можуть подумати, що у нього відсутній змагальний дух. Подібну думку помилково, оскільки за словами більшості педагогів і тренерів, це не є визначальним фактором для стимулу вдосконалюватися в чому-небудь. Дітям завжди важливіший сам процес, а не кінцевий результат – грамоти, медалі та кубки. Тому, якщо в процесі підготовки до змагань, або виступу, дитина посиленими занять довів себе до знемоги, цілком природно, що він може випробувати нервовий зрив від поразки і відмовитися продовжувати будувати спортивну або музичну кар’єру. Після пережитого потрясіння йому необхідний тривалий відпочинок і підтримка батьків, які не повинні наполягати на відновленні занять. На практиці виявляється, що незабаром діти знову приступають до роботи, так як незадоволене самолюбство не сильно впливає на бажання займатися улюбленою справою.

Поразка чи перемога, дійсно, не чинять сильний вплив на дитину, але думка однолітків, особливо негативне, може стати принциповим, і докорінно зруйнувати плани. Коли однолітки не поділяють захоплення юного таланта, не розуміючи його і зневажаючи, то малюк цілком може відмовити від улюбленого захоплення, що трапляється досить-таки часто. Особливо сильно думка оточуючих впливає на підлітків, які прагнуть зміцнити своє становище серед однолітків, нехтуючи власними захопленнями. Лінію власної поведінки він стане вибудовувати, спираючись на те, який колектив для нього важливіше: шкільний, який його не розуміє, або колектив секції та гуртка, де у нього є друзі, з схожими поглядами.

Як діяти батькам?

Як в такому випадку вчинити батькам – утримати дитину від необдуманого вчинку, або відпустити і не наполягати? Слід враховувати, що саме зараз він потребує батьківської підтримки, щоб зібратися з силами і підкорити нові вершини. Подібна поведінка дитини має послужити тривожним сигналом для дорослих, так як це свідчить про внутрішній конфлікт, який малюк сам не вирішить. Психологи радять для початку розібратися в причинах прийнятого рішення – можливо, на нього вплинула думка однолітків, або він ніколи не хотів цим займатися, а прагнув догодити батькам. Іноді допомогти може переклад дитини в спеціалізовану вузькопрофільну школу, де у нього з’являться нові друзі за інтересами. Коли ж він твердо має намір припинити тренування, слід постаратися допомогти йому зробити це поступово, щоб в майбутньому він сприймав це як усвідомлене рішення, а не провал і фіаско. У кожному разі, батькам необхідно приділити достатню увагу думкам і почуттям своїх дітей, розпитавши, чим би вони хотіли займатися далі, тоді відпаде необхідність тягнути їх на вершину – діти самі з великою охотою стануть прикладати для цього зусилля.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *