Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Крижаний покрив Землі зникає, причому дуже швидкими темпами. Приміром, у Національному парку Глейтер в Монтані через зміни в кліматі льодовики загрожують повністю розтанути вже до 2030 року. З 1850 року загальна кількість великих льодовиків в цьому районі скоротилося з 150 до 25.

Однак у цієї серйозної проблеми є і зворотна сторона медалі: подібні природні процеси відкривають завісу таємницю над унікальними знахідками, які століттями і століттями спочивали в товщі криги. А з кожним новим відкриттям людство стає все ближче до розгадки таємниць, як минулого, так і майбутнього.

Hush2 — будинок-конструктор для укриття від урагану. Самий міцний будинок в світі.

Ось які неймовірні знахідки були зроблені завдяки глобальному потеплінню і танення льодів:

1. Записка в пляшці
Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Записка, що датується 1959 роком, була залишена в закопаною під купою каменів пляшці біля полярного льодовика. Вона містила повідомлення, яке доводило, який величезний вплив на природу надавали глобальне потепління і кліматичні зміни.

У 1959 році американський геолог Пол Уокер помістив в пляшку записку і закопав її під купою каменів на острові Уорд-Хант в Канаді. Повідомлення містило просту інструкцію: тому, хто знайде записку, слід виміряти відстань від місця, де знаходилася пляшка, до краю льодовика.

Влітку 2013 року вчені з науково-дослідної станції при Університеті Лаваля Уорвік Вінсент і Денніс Саррацин виявили залишене УкрЕм 54 роки тому послання. Вчені виконали, по суті, останню волю геолога, тому Уокер помер через місяць після того, як закопав пляшку в каменях на острові. Те, що вони виявили, було воістину шокуючим. У 1959 році виміряне УкрЕм відстань від цих каменів до краю льодовика було 51 метр. А вже в 2013 році це відстань становила 122 метри. Вінсент і Саррацин стверджують, що така різниця між двома вимірами свідчить про драматичні наслідки триваючого глобального потепління.

2. Мамонт найвеличніший
Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Двоє чоловіків піднімають добре збережену тушу мамонтеня, який був випадково розкопано бульдозером з вічної мерзлоти в 1977 році.

У 2010 році в Сибіру, мабуть самому незвіданому регіоні Росії, була знайдена самка шерстистого мамонта, що важила одну тонну і отримала ім’я «Юка». Пролежавши у вічній сибірській мерзлоті 39,000 років, тіло мамонта настільки добре збереглося, що було видно навіть шерсть і м’язова тканина, а вченим вперше за історію антропології вдалося взяти зразки крові у доісторичної тварини.

Дослідники висунули припущення, що, швидше за все, мамонт застряг у болоті і там же загинув, тому нижня частина його тіла залишилася недоторканою завдяки навколишнього льоду. Незважаючи на те, що деякі частини тіла мамонта повністю зникли, така знахідка є небувалу наукову цінність.

Вчені з Південної Кореї заявили, що завдяки зразкам ДНК, отриманим з тіла Юкі, у них тепер з’явився шанс клонувати мамонтів, таким чином відродивши весь вигляд. Якщо це все-таки відбудеться, дослідникам більше не доведеться їздити до Сибіру в пошуках шерстистих мамонтів.

3. Мумія Еці
Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Крижаний чоловік на прізвисько Еці. Знімок зроблений 24 вересня 1991 в Інсбруку.

У вересні 1991 року двоє німецьких туристів наткнулися на незвичайну знахідку: добре збережені останки людського тіла, які були вморожени в лід. Тоді туристи взяли древній труп за останки недавно загиблого в горах альпініста. Однак після радіовуглецевого методу дослідника вчені встановили, що муміфікованому людині було ні багато ні мало більше 5,000 років. Відкриття стало унікальним у своєму роді, адже ніколи раніше вчені не відновлювали зовсім недоторканий часом труп епохи халколита.

Дослідники назвали крижаної людини Еці (або Етці, Отці), т.к. останньому притулком мумії стала долина Ецталь. Протягом багатьох років вчені по шматочках відновлювали відомості про спосіб життя, мові і причини смерті загадкового стародавньої людини.

У шлунку Еці залишилися неперетравлені залишки його останньої трапези, що вказують на те, що помер він досить раптово. Пізніше, завдяки рентгену було встановлено, що у плечі мумії застряг наконечник стріли, а це доводило: 5,000 років тому Еці був убитий в сутичці з супротивником.

Незабаром після загибелі, тіло Еці, швидше за все, було скуто льодом і засипано снігом, що врятувало його від хижаків. А так як труп лежав у глибокому яру, він не був пошкоджений через переміщень льодовика.

Як пише National Geographic, проведений аналіз ДНК довів, що у стародавнього крижаної людини є як мінімум 19 живих родичів, і він був нащадком жителів Корсики або Сардинії.

Мумія Еці була виставлена в Южнотірольком музеї археології в Больцано, Італія.

4. Скарби
Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Мішок з дипломатичною поштою був знайдений в 2012 році на місці катастрофи індійського літака в районі гори Монблан.

Одного разу один французький альпініст під час свого сходження на Монблан несподівано знайшов скарб. Це була металева коробка, яка виступає у поверхні льодовика Боссон. У коробці знаходилися укладені рядами мішечки з позначкою «зроблено в Індії». У кожному мішечку було приблизно по 100 дорогоцінних каменів – рубінів, смарагдів і сапфірів.

Кажуть, що цю коробку з коштовностями оцінили на суму $ 377 000 доларів.

Але замість того, щоб назавжди зникнути з цими незліченними багатствами, чесний альпініст віддав їх поліції. Потім коштовності були передані на зберігання до адміністрації міста Шамоні на сході Франції, де місцева влада намагалися розгадати загадку їх походження.

А підказка ховалася в штампі – «зроблено в Індії». По якомусь містичному збігу обставин в районі льодовиків Монблану сталися дві великі авіакатастрофи індійських літаків.

Одне з катастроф, що відбулося в 1950 році на шляху до Женеви, забрало життя 48 осіб. А 16 років потому пілот Боїнга-707, який прямує в Нью-Йорк через Женеву і Лондон, невірно розрахувавши висоту польоту, врізався у вершину гори Монблан. Загинули всі 117 пасажирів і члени екіпажу.

В результаті аварії Боїнга-707 на схилі гори утворилася воронка, в якій досі знаходяться уламки літака та інші речі, що належали пасажирам. У тому числі серед особистих речей було знайдено мішок з дипломатичною поштою, зображений на фото зверху.

Фахівці вважають, що скарби можуть бути пов’язані з одним сімейним ювелірним підприємством, яке лежало в Лондоні.

5. Гігантський вірус
Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Нещодавно вчені натрапили на дивну знахідку – гігантський вірус віком понад 30,000 років, який знаходився у вічній мерзлоті в районі річки Колима в Росії.

Як стверджують вчені, подібні віруси абсолютно безпечні для людини, тому вони паразитують тільки на амеб. Учені також не виключають можливість перебування в надрах вічної мерзлоти інших вірусів, які будуть паразитувати не тільки на одноклітинних організмах. Приміром, через глобальне потепління можуть «прокинутися» від сплячки віруси, які можуть становити потенційну небезпеку для людини.

Як зазначає французький біолог Жан-Мішель Клавері з Університету Екс-Марсель, що виявив даний вірус: «Існує невелика ймовірність того, що патогенні мікроби, які заражали стародавніх людей, можуть відродитися і заразити сучасне людство. Цими хвороботворними мікроорганізмами можуть виявитися звичайні бактерії (піддаються лікуванню антибіотиками) або стійкі до ліків бактерії та навіть небезпечні віруси. Якщо вони вимерли давно, то наша імунна система не готова протистояти їм».

Так чи інакше, але на сьогоднішній день це найбільший описаний наукою вірус, який «полює» на амеб. Мегавірус заманює амебу, прикидаючись «смачною» бактерією. Амеба, поглинаючи таку наживку, стає жертвою вірусу, намножуючи його на безліч копій.

6. Останки солдатів Першої світової війни
Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Останки двох австрійських солдатів, знайдені в районі льодовика Презена в 2012 році, Італія.

Під час танення льодовиків близько маленької італійської гірського села Пейо люди продовжують знаходити останки солдатів, а також інші артефакти, що збереглися з часів Першої світової війни.

У битві, відомої як «Біла війна», солдати Австро-Угорської імперії билися з італійськими військами за панування над гірською місцевістю. За оцінками істориків, під час битви на полі бою полягли сотні тисяч солдатів, безліч з яких не витримали екстремальних погодних умов. Температура тоді впала нижче позначки 22 градуси, а снігові лавини, які охрестили «білою смертю», поглинали цілі роти. Багато солдатів, що билися в тому місці, пропали без вісті.

І тепер, майже через століття, 80 муміфікованих тіл, похованих під тающим льодовиком, опинилися на поверхні. У 2004 році гірський гід став свідком жахливого видовища: трупи трьох солдатів австро-угорської армії, вбиті в 1918 році, стирчали з стіни льоду догори ногами. Замерзлі останки були знайдені недалеко від Сан-Маттео на висоті 3,658 метрів над рівнем моря.

А в 2013 році тіла ще двох солдатів були виявлені в похоронній ямі, танучого льодовика Презена (на фото зверху). Так як тіла довгий час лежали під товщею льоду, на них досить добре збереглися волосся і навіть шкірні тканини. У льодовики також були виявлені особисті речі солдат, наприклад, любовна записка, адресована «Марії».

7. Стародавній ліс
Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках

Льодовик Менденхолл знаходиться в русі з середини 1970-х років. Він є одним з 38 льодовиків, що знаходяться поблизу крижаного поля Джуно.

Льодовик Менденхолл на Алясці протягом сотень років зберігав свій власний секрет: з-під нього почали вивільнятися гілки, коріння, стовбури древніх дерев віком приблизно 1,200-2,350 років.

Професор геології Кеті Коннор розповідає: «Дослідження цих дерев захоплююче, адже ми можемо визначати їх вік. В основному люди знаходили лише невеликі зразки найдавніших дерев по частинах. У цьому випадку нам відкривається одночасно цілий ліс».

Вчені сподіваються, що, переміщаючись, льодовик вивільнить решті ліс, прихований від людських очей в самому низу під товщею льоду. Люди зіткнулися з суворою, але захоплюючої дійсністю: починаючи з 2005 року льодовик Менденхолл відступив у середньому на 50 метрів, тим самим даючи можливість опинитися на поверхні цілого національному парку стародавніх дерев в найближчому майбутньому.

8. Уламки літака

Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках
Аерофотознімання оперативної групи з Аляски, що піднімає уламки літака C-124 Globemaster з льодовика Колоні.

Непостійність і мінливість льодовиків підтверджує наступна історія, що трапилася 60 років тому. У 1952 році в 80 кілометрах від міста Анкорідж на Алясці розбився літак ВПС США з 52 пасажирами на борту. Він врізався в схил гори Ганнетт, а після чого розвалився на частини. Пошукова команда незабаром виявила уламки літака на вершині льодовика Колоні, але через кілька днів уламки разом з тілами виявилися похованими під товстим шаром снігу, де вмёрзлі в льодовик. Через погіршення погодних умов пошукову операцію довелося призупинити.

І тільки в червні 2012 року під час тренувальної місії вертоліт Армії Національної гвардії США зауважив стирчать з ущелини льодовика уламки літака. Пошуки були відновлені, і дослідники знайшли деякі частини літака і фрагменти тіл. Однак через рух і безперервного танення льодовика пошуки були знову відкладені на невизначений термін.

Потім влітку 2013 року вченими було встановлено, що з 1952 року уламки літака перемістилися на 22,5 кілометра від місця аварії, а деякі частини через рух льодовика знайшли своє пристанище на дні озера Джордж.

9. Давня одяг

Найсенсаційніші знахідки, коли-небудь виявлені в льодовиках
Ось як виглядала туніка, виявлена на висоті 2,000 метрів над рівнем моря на льодовику Лендбреен.

Танення льодів льодовика Лендбреен в Норвегії дозволило історикам уявити, як виглядала одяг залізного віку. У 2011 році була знайдена унікальна вовняна туніка ручної роботи. Після двох років її вивчення дослідники з Університету Осло і Норвезького університету природничих і технічних наук у Тронхеймі прийшли до висновку, що туніка була виготовлена між 230 і 390 роками нашої ери, тобто більше 1,500 років тому. Схожа туніка того ж періоду була виявлена більше 150 років тому у Швеції, що вказувало на тенденцію подібних речей в часи залізного віку. За словами дослідника Лізи Бендер: «Це один з рідкісних екземплярів повної одягу початку першого тисячоліття нашої ери, які можна перерахувати на пальцях однієї руки». Цілком імовірно, що туніку з Лендбреена носив воїн – стрункий чоловік зростом близько 175 сантиметрів.

Вчені впевнені, що глобальне потепління, значно прискорює танення льодовиків, особливо в Норвегії, може призвести до збільшення числа археологічних відкриттів. Хто знає, які дивовижні знахідки нас чекають під крижаним щитом льодовиків в наступний раз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *