Чому ми хворіємо у відпустці?

Ми часто намагаємося переробити всі справи на роботі, перш ніж піти у відпустку. Стаємо ми при цьому більш уразливими для застуди?

Я втратила рахунок людям, які розповідали мені, як вони поспішали завершити робочі справи напередодні відпустки – і підхоплювали огидну простуду, як тільки покидали офіс. Це не обов’язково відбувалося взимку: літні канікули, пляжний відпочинок і короткі поїздки також опинялися під загрозою зриву.

Для подібного явища придумали навіть окрему назву: “синдром вільного часу”. Автор терміну, голландський психолог Пекло Вінгерхутс, зізнається, що цей діагноз поки не описаний в медичній літературі. Однак ситуація, коли ви захворієте в той самий момент, як розібралися з робочими питаннями, багатьом знайома не з чуток. Так що, чи існує насправді такий синдром?

Підвищена ймовірність захворіти у відпустці в порівнянні з робочими буднями – питання відкрите: обширного систематичного дослідження цієї проблеми не проводилося. Щоб зібрати мало-мальськи значиму статистику, Вінгерхутс опитав більше 1800 чоловік: страждають вони, на їхню думку, від “синдрому вільного часу”. Ствердно відповіли лише трохи більше 3% респондентів.

Враховуючи, наскільки часто ми працюємо на знос перед відпусткою, намагаючись все встигнути, можна зробити висновок, що це не норма, навіть навпаки. Людям пропонували самим вирішити, чи відбувалося з ними щось подібне – але ж ми швидше згадаємо, як хвороба зіпсувала нам відпустку, ніж як ми з’їздили куди-небудь і залишилися здоровими.

Але якщо меншість впевнене, що вони схильні такому явищу, чи існує пояснення даного синдрому з точки зору фізіології? Майже половина учасників опитування Вінгерхутса пов’язує те, що відбувається з перемиканням між роботою і відпусткою. Яким чином? Існує кілька теорій.

Як не підхопити застуду?

Лікарняний лист

Перша говорить: як тільки у нас нарешті з’являється можливість розслабитися, в організмі виникає дисбаланс через гормонів стресу, які допомагають нам зробити роботу в строк, в результаті чого ми стаємо вразливими для інфекцій. Адреналін допомагає нам впоратися зі стресом, а крім того, зміцнює імунну систему, щоб ми могли протистояти інфекціям і добре себе почувати. Паралельно з ним виробляється кортизол: він також допомагає в стресових ситуаціях, але шкодить імунній системі.

Перехід від стресу на роботі до розслаблення у відпустці буває занадто різким…

Все це звучить переконливо, особливо у випадках, коли перехід від стресу до розслаблення відбувається швидко, однак для підтвердження подібної гіпотези бракує досліджень.

Може бути й так, що люди хворіють з самого початку. Вони так зайняті і так завзято чинять опір хвороби до самого відпустки, що навіть не помічають перших симптомів, поки не починають розслаблятися на канікулах.

Достеменно відомо одне: наша оцінка симптомів залежить від того, чим ми ще зайняті. Психолог Джеймс Пеннебейкер з’ясував: чим менше подій відбувається навколо людини, тим більш негативно він схильний оцінювати симптоми свого захворювання.

В рамках його експерименту група студентів оцінювала, наскільки цікаві 30-секундні уривки фільму. Потім психолог показував ту ж картину іншій групі студентів і відстежував, як часто вони кашляли. Чим більш цікавою була сцена, тим менше вони кашляли. Під час нудних уривків вони, здавалося, помічали своє хворе горло і починали багато кашляти (зверніть на це увагу, якщо ви виконавець класичної музики і вам набридло, що публіка кашляє!). Однак ви напевно помітите, що у вас розколюється голова і тече з носа, скільки б роботи у вас не було.

Сидіти під замком

Існує і ще одна версія: ми хворіємо не в результаті робочого стресу, а через напруження, яке виникає в поїздці. Подорожі завжди стомлюючі, особливо коли мова йде про перельоти, і чим довше ви летите, тим більше ризик підчепити який-небудь вірус.

У салоні літака ми сидимо дуже близько один до одного.

Середній американець застуджується 2,5 рази в рік, з чого дослідники роблять висновок, що ймовірність заразитися під час одного перельоту повинна становити 1% для дорослої людини. Проте опитування людей, тижнем раніше летіли з Сан-Франциско в Денвер, показав, що 20% з них застудилися. Якби подібний рівень захворюваності зберігався протягом усього року, людина б застудився більш ніж 56 разів на рік, тобто чмихав б носом щотижня.

Найчастіше причиною такого числа застуд вважається рециркуляція повітря в салоні літака, проте в даному дослідженні цей фактор не грав ролі. Дослідники виділили дві інші причини: знаходження в замкнутому просторі і як результат – більш близький контакт із збудниками інфекцій; і вологість. Згідно з гіпотезою, під впливом сухого повітря в салоні слиз в носі, що уловлює віруси і бактерії, стає занадто густий і перестає стікати по волосках через горло в шлунок – що заважає знешкодженню цих вірусів і бактерій.

Пекло Вінгерхутс відкритий і інших пояснень того, чому люди захворюють у відпустках. Існує навіть версія, згідно якої хвороба стає вагомою причиною перервати невдалий відпустку. Однак відсутність досліджень в даній області не дозволяє віддати пріоритет якомусь конкретному поясненню; можливо, істина криється в поєднанні декількох факторів.

А для когось хвороба – просто привід перервати невдалий відпустку.

Але є і хороша новина: подібний синдром зустрічається рідше, ніж можна було б очікувати. Більш того, чим старше ми стаємо, тим більше можливостей у нашого організму виробити антитіла, тому ми починаємо рідше застудитися – незалежно від того, у відпустці ми чи ні.

Нарешті у нас є привід порадіти тому, що ми не молодеем!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *