Чому ми так залежимо від думки оточуючих?

Думка про нас інших людей — ось те дзеркало, перед яким позують майже всі без винятку. Людина робить себе таким, яким хоче, щоб його бачили. Справжній же, як він є насправді, невідомий нікому, включаючи часто і його самого, а живе і діє якась вигадана і прикрашена фігура. Це прагнення до обману так велике, що людина в жертву йому приносить, змінюючи свою природу, навіть самого себе — єдине і неповторне, чим є кожна людська особистість”.

(З щоденника священика Олександра Єльчанінова)

Не знаю, чи часто можна зустріти людину, який був би повністю вільний від думки свого оточення. Серед тих, з ким я спілкуюся, таких не має. На кожному відрізку життєвого шляху зустрічаються люди, які чинять вплив на формування нас як особистості – одні допомагають з’явитися на світ, інші задають напрямки зростання, треті підказують, як вчинити в тій чи іншій ситуації, коригують траєкторію руху, якщо ми відхиляємося від заданої мети, четверті вчать любити, п’яті залишають ще якийсь слід у нашому серці. Важливо їхнє ставлення до нас? Думаю, так.

«Дзеркало», фільм Андрія Тарковського

Часом може здаватися, що ми абсолютно незалежні від того, що кажуть чи думають про нас інші (ідеї боротьби за якусь незалежність популярні в наші дні), але стикаючись з негативною реакцією на наші слова або дії, часто відчуваємо неприємні почуття, а потім приходить розуміння, що не так-то й просто бути вільним від думки оточуючих людей. Подобається нам чи ні, але життя влаштоване таким чином, чтопомимо кожного з нас на планеті Земля проживає ще сім мільярдів людей, і якщо ми будемо діяти без урахування інтересів інших живих істот, то це навряд чи призведе до чогось хорошого.

7 звичок людей, які не переживають за думку оточуючих людей.

Вміння вибудовувати гармонійні стосунки зі своїм оточенням – хороший індикатор розумності людини. У цьому питанні (як і в будь-якому іншому) важливий баланс – вчитися зберігати свої кордони, спостерігати за внутрішнім станом, бути в гармонії з самим собою, але при цьому намагатися жити у злагоді з тими, хто йде, росте і розвивається поруч. Живучи так, природним чином вчишся враховувати думку оточуючих людей, але при цьому не впадаєш в залежність від нього. Вчитися слухати і чути те, що говориться в нашу адресу, – непогане заняття, скажу я Вам. І навіть дуже корисне в процесі особистої еволюції.

Що скажуть інші про нашу зовнішність, про наших відносинах, про нашу справу, про наше життя в цілому? Та багато чого скажуть – мають право. Інша справа, яку реакцію їхні слова викликають у нас? Образа? Гнів? Протест? Бажання виправдатися або довести свою правоту? Буває по-різному залежно від нашого настрою, стану та рівня внутрішньої усвідомленості. Мені здається, тут важливо постаратися дійти до причини своєї реакції на слова або дії іншої людини. Ззовні нас “зачепити” можна лише тоді, коли всередині є гачок. Простір навколо нас – велике дзеркало, що допомагає виявити гачки, на яких ми “сидимо”. Зняти себе з гачка, вчитися жити в позиції дорослого, який дозволяє іншим бути іншими, враховує їх думку, при необхідності коригує свою поведінку, але не впадає у відчай, якщо хтось “не оцінив його по заслугах”.

У процесі зростання також важливо не потрапити на новий гачок, який називається “я зняв себе з усіх крючков, я спокійний, я завжди спокійний, мене тепер нічим не вивести з себе”. Живим людям властиво помилятися, помилятися, відчувати емоційні коливання, бути чимось незадоволені, відчувати біль, страх, розчарування – таке зі всіма нами трапляється, питання лише в тому, як довго ми залишаємося в цьому стані. Якщо граємо в жертву, то життя в стані реагування на зовнішні подразники забере у нас ой як багато сил, якщо постараємося стати господарем свого життя, поступово навчимося приймати себе та інших людей з усіма тінями, недоліками і вразливими сторонами.

Так, ще ось на що попрошу звернути увагу! Якщо ми постійно повторюємо, що до думки оточуючих людей відчуваємо глибоке байдужість, але при цьому продовжуємо вести себе так, як ніби демонстрація того самого байдужість – головна справа нашого життя, то чи правда все це? Спокійне відношення до зовнішніх оцінками проявляється скоріше в тому, що ми продовжуємо залишатися в доброму настрої незалежно від обставин, в які поміщає нас життя. Варто частіше задавати собі питання – “Хто я?”, “Куди я йду?”, “Що залишиться від мене, якщо прибрати всіх “глядачів”, дають позитивні або негативні оцінки моїх слів і дій”? Якщо зрозумів головне, то решта не так вже й важливо…

Не позувати перед дзеркалом думки про нас інших людей, але розуміти, що світ навколо – велике збільшувальне скло, правдиво (і часом нещадно) демонструє те, до чого ми дозріли всередині. Розвиваємося!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *