10 рекомендацій щодо здорового харчування

Вся мудрість світу зводиться до простої істини: їжа – це життя. Ритуал прийому їжі не має часових, культурних і релігійних рамок. Їжа священна, а акт її прийому – безпосереднє єднання з божественною енергією природи.

Згідно з принципами Аюрведи, збалансоване харчування підтримує тіло, розум, почуття і душу. Їжа дає нам сили і забезпечує енергією. Старий добрий вислів «Скажи мені, що ти їси, і я скажу, хто ти» в Аюрведи звучить так: «Скажи мені, що ти їси, як, коли і чому, і я скажу, хто ти».

Основний принцип аюрведичної дієти: їжа повинна бути смачною і апетитною. Тоді вона насичує почуття і стимулює всю травну систему.

Шість смаків, або Керівництво по правильному харчуванню:

Практично вся мудрість Аюрведи в буквальному сенсі у вас на мові! Згідно з цим твердженням, почуття смаку – природне керівництво по правильному харчуванню. Багато років при виборі здорової їжі люди користувалися саме ним. Наші рецептори не просто розрізняють смаки; вони визначають харчову цінність продуктів і дають старт всьому травному процесу. Їжа «говорить» мовою смаків. Соковита груша м’яко звертається до нас, а обпалює перець чилі ніби кричить, попереджаючи. Коли ми знаходимо прийнятні для себе смаки, то можемо створити для себе ідеальний раціон.

Аюрведа виділяє 6 смаків, відповідно до яких всі продукти харчування можна розділити на такі категорії: солодкий, кислий, солоний, гіркий, гострий і терпкий. Включаючи всі шість в кожний прийом їжі, ми досягнемо гармонії, просвітлення і станемо здоровими і щасливими.

Які золоті правила відмінного травлення?

10 рекомендацій щодо здорового харчування:

1. Їжте в тихій і розслаблюючій обстановці

Тиха і розслаблююча обстановка сприяє ідеальному травленню. Якщо під час їжі дивитися телевізор, читати чи сперечатися, можна порушити травний процес. Якщо ж прийом їжі – черговий обов’язок у вашому щоденному списку завдань, постарайтеся в цей час розслабитися і накопичити енергію. Зосередьтеся на їжі, смакуючи її аромат і текстуру.

2. Перед їжею благословіть їжу або подумки подякуйте за неї

Їжа живить і підтримує життя. Благословення, молитва або подячна думка перед прийомом їжі – вголос або про себе – допомагає віддати данину їжі та іншим подарункам життя. Крім того, це чудова можливість пригальмувати і налагодити контакт з тими, хто сидить з вами поруч за одним столом. У такі моменти розум заспокоюється, оскільки увага перемикається на їжу і подяку.

3. Їжте тільки тоді, коли голодні

Як не дивно, це один з найважливіших компонентів здорового харчування. Коли ви голодні, травний вогонь, або агни, горить жарче. Саме тому живіт може видавати дзюрчання. Воно вказує на те, що тілу потрібна їжа. Коли агни горить яскраво, травний процес ефективний. Якщо ж приймати їжу, не відчуваючи голоду, то можна підкинути у вогонь занадто багато дров, і він згасне. Це, в свою чергу, призведе до неоптимальному травленню і засвоєнню їжі, створюючи аму – шкідливий побічний продукт. Тому їжте тільки коли голодні. Звучить дуже просто!

4. Перед черговим прийомом їжі почекайте, поки перетравиться попередня їжа

Як правило, процес травлення займає 3-6 годин залежно від індивідуальної конституції. Щоб уникнути загасання вогню ви повинні дати травній системі достатньо часу. Саме тому Аюрведа рекомендує почекати, поки їжа не буде повністю переварена, перш ніж знову є. Ви зрозумієте, що настав час підкріпитися, коли у вас з’явиться відчуття голоду і в животі виникне відчуття легкості. При перекушуваннях завжди потрібно враховувати вашу конституцію. Вибираючи більш легких перекус, який вас врівноважує, ви можете задовольнити тягу до їжі між прийомами їжі, не пригнічуючи при цьому травний вогонь.

5. Ретельно пережовувати їжу і їжте розмірено

Якщо здається, що через голод ви заковтує їжу, пам’ятайте, що необхідно жувати, жувати і ще раз жувати. Травлення і засвоєння вимагають, щоб їжа належним чином розщеплювалася і попередньо переварювалася перед надходженням в шлунок. Саме тому у нас є гострі зуби і слина, збагачена ферментами. Згідно з дослідженнями, ми переварюємо більше 40% складних вуглеводів в процесі пережовування. Аюрведа розглядає його як компонент будь-якої програми по зниженню ваги. Воно також автоматично регулює швидкість вживання їжі, сприяючи відкриттю істинних ароматів і якості продуктів.

6. Їжте, поки вам комфортно

Скільки разів ви закінчували вечерю з такими словами і думками: «Я знав, що останній шматок (не важливо чого) був зайвим»? Щоб уникнути цього їжте до тих пір, поки не відчуєте насичення, але не перенасичення. Якщо ви з’їсте занадто багато, не вистачить простору для травного процесу. Зазвичай зайвим виявляється десерт. Тому передбачте «місце» для нього заздалегідь. Коли ми їмо, шлунок розтягується, і потрібно переконатися, що ви не відчуваєте помилкове відчуття голоду. Зробіть паузу і подумайте, чи дійсно вам потрібно добавка.

7. Якщо ви засмучені, відкладіть прийом їжі

Якщо ви коли-небудь їли після суперечки (або, що ще гірше, під час суперечки), ви, швидше за все, помітили, що шлунок реагує на це погано. Зжимаються м’язи і напруга порушують процес травлення. Можливо, ви пам’ятаєте, як рука сама тягнеться за морозивом, коли ви засмучені, – але потім відчуваєте себе ще гірше. Коли ви на піку емоцій, краще відкласти прийом їжі – особливо при негативних почуттях, хоча надмірне збудження також може порушити нормальний хід травлення. Крім того, під час переробки їжі не можна сміятися чи ділитися враженнями (адже саме цим ми часто займаємося під час обіду). Навчіться розуміти себе, оцінювати, чи потрібно вам більше часу, щоб заспокоїтися перед прийомом їжі.

8. Ніколи не їжте на бігу

У наш час їжа на бігу стала нормою. Однак дуже важливо харчуватися сидячи і не поспішаючи. Коли ви сідаєте поїсти, ви допомагаєте організму розслабитися, забезпечуючи легкий початок травного процесу. Коли ви їсте на стоячи або на бігу, процес травлення вимагає великих витрат енергії. Тому завжди намагайтеся їсти сидячи, навіть перекушувати.

9. Їжте щодня приблизно в один і той же час

Тіло – дивовижний, але в той же час делікатний хронометр. Його підстроювання під природні ритми природи – одна з головних цілей Аюрведи. Невипадково обідній час збігається з полуднем: сонце знаходиться в зеніті, а агни – на піку. Якщо приймати їжу відповідно до ритмами природи, ви зможете підтримати вашу основоположну конституцію. Регулярні прийоми їжі в один і той же час – гарантія того, що протягом дня ви не будете позбавлені енергії. Крім того, це відмінний спосіб контролювати тягу до певних продуктів і уникнути переїдання.

10. Після прийому їжі відпочиньте кілька хвилин

Відпочинок після прийому їжі сприяє легкому початку травлення. Тому замість того щоб підхоплюватися, прожувавши останній шматок, розслабтеся на кілька хвилин і насолодитеся відчуттям ситості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *