Життя без цукру

Мова саме про хімічний цукор, який так щільно проник в наше життя. Тому що тема актуальна і болюча. Цукор як-ніяк.

Спочатку довідка. Ми це знаємо, але зазвичай ігноруємо. І все-таки. З доведених наукових фактів:

  • Цукор вимиває кальцій з організму;
  • Цукор позбавляє організм вітамінів групи В;
  • Цукор провокує відкладення жиру;
  • Цукор негативно впливає на роботу серця;
  • Цукор – це стимулятор, який створює організму стрес;
  • Цукор знижує імунітет в 17 разів;
  • Доведено, що цукор викликає звикання.

А тепер можна і про мій досвід, тому як я ці факти читала багато разів, але не замислювалася про це. І тільки мій особистий досвід, спостереження повернули мене знову до думок про шкоду цукру.

Які 5 звичок, від яких росте живіт?

Цукор і аутисти

Вперше про шкоду цукру я задумалася майже п’ять років тому. Коли ми з чоловіком займалися активно реабілітацією старшого сина, діагноз якого на той момент звучав як «аутизм». Ми шукали способи вирішення питання, багато читали, я провела кілька місяців на сайтах про біомедичному лікуванні. Там же я дізналася про дієту без глютену і казеїну, яка допомагає дуже багатьом дітям і є обов’язковою. Про те, що у аутистів порушений обмін речовин, і такі складні білки як глютен і казеїн для них стають отрутою.

Недовго думаючи (а думати було ніколи), ми сіли на дієту. Причому всі – так як вдома не можна було тримати такі продукти. Спочатку дієта була просто без глютену і казеїну. Тобто нічого молочного і нічого пшеничного. На цій дієті ми просиділи три роки. Це було важко. Особливо нам з чоловіком. Замінювали пшеницю гречкою та рисом, кукурудзою. Коров’яче молоко замінювали козячим. Купували спеціальні продукти, я сама багато пекла з рисового борошна. Загалом, було дуже непросто, особливо мені – адже саме я повинна була придумати, чим ще дитину нагодувати. Але розмова не про це.

Приблизно через півроку цієї дієти постало питання цукру. Досліджень про його шкоду багато, і я читала їх – такі ж факти, як на початку статті, але я якось завжди пропускала все це мимо.

На форумах всі писали про те, що аутистам і цукор теж дуже шкідливий. Я стала спостерігати. Відмовитися від солодкого здавалося неможливим – це ж і мені потрібно буде через це пройти. Але все-таки довелося. Тому як було очевидно, що ледь щось солодке дитині потрапляє, він стає схожим на алкоголіка чи наркомана. Він перестає себе контролювати. А так як за півроку дієти без глютену і казеїну я побачила, яким дитина може бути, різниця з цукром і без цукру була помітна. Він не був прямо моторошним ласункою, але часто їв мармелад, у випічці моєї був цукор. І після такої їжі я не знала, що з дитиною робити.

Потім вже я прочитала дослідження про гриби роду «кандида», які живуть у наших організмах і особливо активізуються при падінні імунітету. Я не медик, тому розповім, як розумію, строго не судіть. Напевно всі жінки хоча б один раз стикалися з молочницею. Це той самий гриб, один з його проявів. Інша ви могли бачити в роті немовляти, як білі виразки. Гриби ж ці живуть скрізь. І найстрашніше в них, що вони постійно вимагають нової дози, «організовуючи» організму ломку. Мало того, що цукор сам по собі викликає звикання за рахунок викидів дофаміну, так ще й кандида додає тяги і ломки. Кандида ж дає бурхливі істерики, некерованість, залежність від цукру та багато іншого. І не тільки у аутистів. Просто у аутистів зазвичай поганий імунітет, і це дозволяє в них рости всякої нечесті, в тому числі і грибам.

Поступово ми перейшли на цукрозамінники. В основному фруктозу і мед. Істерики пройшли майже повністю, дитина стала адекватним. Але не відразу – нам довелося витримати майже два тижні пекла, коли він був готовий матір рідну за цукор продати. У малюка (а йому було три роки) була справжня ломка, ми просиділи майже весь час вдома, так як на вулиці він одразу втік в магазин за рогом, прямо там відкривав цукерки і починав їх їсти. Хоча він ніколи такого не робив – ні до цього, ні після.

Для полегшення стану ми давали йому сорбенти – гриби, вмираючи, виділяють дуже багато токсинів. І давали навіть протигрибкові препарати (виписував лікар). Наявність кандиди було підтверджено аналізами з величезним перевищенням норм. Це все було того варте, хоча і було непросто.

Через два тижні у нас був зовсім інший дитина. Воно того варте. Ми отримали приз у вигляді нашого сина, свідомість якого не затуманила токсинами.

Діти і цукор

Коли діагноз був знятий, ми вирішили дієту закінчити, адаптуватися в звичайному світі. І все пройшло вдало, ми всі знову повернулися до звичайної їжі. У тому числі до цукру. Про це я шкодую, адже дітей вже було двоє. Простіше щось не починати взагалі, ніж потім відучувати. І молодший став ласункою моторошним. Як у будь-якого цукрозалежною людини, у нього під дією цукру дуже нестабільне настрій, швидка стомлюваність, що вимагає чергової дози.

Ми з чоловіком почали чітко помічати зв’язку – діти поснідали кульками з молоком (а в готелях сніданки зазвичай саме такі) – через півгодини бійки, капризи, повний дурдом. Поїли щось інше – абсолютно нормальні діти, без шила і божевільних поглядів. Те ж саме від солодких фабричних йогуртів, творогов (від домашнього сиру – навіть з варенням – такого немає). Пакетовані соки, випічка, цукерки – завжди одна реакція. Яка нам, як батькам, дуже не подобалася.

Коли Данька ходив у садок, одна з виховательок просила батьків в день народження дитини не приносити торт, а краще фрукти. Тому як торт в саду – це бомба, яка обов’язково вибухне. До цих пір згадую її мудрість в цьому питанні.

Категорично прибирати всі як минулого разу не наважилися. Почали прибирати потроху. Перший час не могли повірити, що нічого солодкого в будинку немає – лазили по шафах, шукали. Не знаходили, влаштовували концерти. До цих пір в магазині вони можуть взяти собі солодощі. Небагато. Тому в магазин зазвичай ходить тільки тато – так виходить дешевше для всіх. Папа з поїздок зазвичай привозить потроху цукерок. А в іншому – все виходить. Це зовсім інші діти. До слова, солодкий смак в їх раціоні є – у старшого це мед, у молодшого – фрукти і молоко. Після натуральних солодощів таких реакцій не спостерігається.

Без солодкого у дітей краще апетит, вони з апетитом їдять каші, супи. Якщо ж у будинку є печиво, то можуть цілий день є тільки його з молоком (спасибі й на тому).

Звичайно, чим старше діти, тим складніше. Не давати солодке важко – особливо в Новий рік (це взагалі цукрове пекло!). Вони можуть їсти його в інших місцях. Але якщо солодкого немає вдома, ви самі його не їсте, дитина буде отримувати не такі великі дози, і буде бачити хороший приклад. І йому, і вам буде простіше.

Я зазвичай прошу гостей не приносити цукерок, тортів, бабусь прошу не посилати нам цього кошмару – і все одно присилають, хоча б по пакетику – як же діточок дитинства позбавити-то! Часто ми цукерки просто прибираємо, викидаємо, ховаємо.

І про себе.

Нарешті, я зрозуміла, що починається все з мене. Це ж я тріскається цукерки, тортики. Через мене солодке є в будинку. Пряники, шоколадки, цукерки. Я прошу чоловіка купити морозиво, печиво, йогурти. Я сама все це дуже любила. Любила ввечері чайок попити з тістечком. У чоловіка просила привезти з кафе який-небудь тортик. Шоколадки знову ж уплітала тільки так. Я – причина цукрової залежності домашніх. Тому що я впускаю цукор в будинок.

Крім того, яке моральне право я маю позбавляти дітей цукерок, якщо вечорами або вранці сама таємно їх їдять? Діти відчувають, коли батькам можна вірити, а коли ні. Одного разу Матвій мене навіть запитав: «Мамо, а чому вам з татом можна цукерки, а мені не можна?». І я не знайшла, що відповісти.

Три місяці тому я вирішила перейти на правильне харчування. Непростим рішенням це було, але захотілося спробувати. Першим кроком була відмова від солодкого. Повний. Чесно скажу, це було важко. Я відчувала себе жахливо. Я зрозуміла, що відчувають мої діти, коли у них відбирають цей наркотик. І мені стало так сильно їх шкода, що я ще більше зміцнилася в бажанні покінчити з цукром.

За цей тиждень я мало не вбила чоловіка, побачивши його з тортом. У мене була реальна ломка, як у наркомана. Я взагалі сама себе не впізнавала. Це було схоже на той момент життя, коли ми з чоловіком відмовлялися від кави, тільки ще гірше. Тому що кава я пила максимум раз на день, а частіше – раз на два-три дні. А цукор був моїм другом постійно. За три дні я пережила якусь нереальну депресію. Світ звалився без цукерок! Мені снилися шоколадки, рука тягнулася і практично тряслася. І вдома солодке було – залишки запасів. Загалом, цей тиждень я ніколи не забуду. Але їй я дуже вдячна.

Після закінчення цього тижня, я зрозуміла, що більше не хочеться. Зовсім. Що спокійно проходжу повз тістечок, навіть колись улюблених. Що купуючи дітям морозиво, сама його не їм. І не тому що не можна. Просто не хочу.

Солодке в моєму житті залишилося. І його достатньо. Мед, фрукти, молоко. А цукру немає. Раз на тиждень за правилами я можу їсти щось заборонене. Наприклад, торт. Але зрозуміла, що вже давно цим не користуюся. Мені його не хочеться. Зовсім. І тому краще з’їм в цей час смаженої картоплі.

Єдина солодкість, до якої я все ще небайдужа, це ведична солодкість «Шьям», яку роблять в Раді і К. Її я їм, коли вона потрапляє мені в руки (пару раз на місяць). І їм я її з чистою совістю. Тому що це не просто солодкий кульку, а кулька, повний любові.

Життя без цукру відкрила для мене нові горизонти. Як з переходом на вегетаріанство, відкриваються нові смаки, так з відмовою від цукру я дізналася багато нового про їжу. Я дізналася, що багато чого у світі солодко і без цукру. Наприклад вівсянка. На воді, без нічого – солодка. Молоко – тепер я розумію чому доктор Торсунов каже, що воно солодке, це факт. Ряжанка – я ніколи її не любила, а тепер щовечора вона мій найкращий друг. Мій солодкий друг. Фрукти – наскільки інший смак у них, коли ти не їси штучний цукор! Трав’яний чай без цукру набагато багатше та насиченим – і смак, і запах. Я навіть полюбила звичайний сир, який раніше могла їсти тільки з великою порцією цукру всередині. А він виявився не таким жахливим на смак, як я собі уявляла.

Три місяці без цукру, і я повернула свою добеременную форму без вправ та інших само-поневірянь. Мінус десять кілограм, не перестаючи годувати грудьми. Відразу згадалися картинки про те, з чим торт (а він з жиром на попі). Мене ось всі питають, як я повернулася в форму? Та просто не їм цукор і все. Принципи правильного харчування я регулярно порушую і забуваю, навіть води не завжди п’ю скільки потрібно. Виходить, що один тільки відмова від цукру вже багато дав у цьому напрямку.

Я зовсім по-іншому себе почуваю. Легше, простіше, світліше, голова ясніша. І визнаю, що цукор – це дійсно наркотик. На собі перевірила. Як кава, алкоголь, сигарети. Легальний наркотик, в якому немає ніякої користі. І який постійно вимагає від нас є все більше солодкого, щоб не озвіріти. Знаєте такий ефект, так? Не з’їм шоколадку – всіх повбиваю. Так ось це ненормально. Тепер я це знаю на своїй шкурі.

Передбачаю, що зараз всі скажуть, що жінкам солодке потрібно. Звичайно потрібно! Обов’язково потрібно! Для того, щоб наша гормональна система працювала і не ламалася. Але яке солодке їй потрібно? Хімічні сполуки, що викликають звикання? Торт з жиром на попі? Ні. Натуральна солодка! Молоко, мед, фрукти, сухофрукти. Обов’язково. А штучне не принесе ніякої користі – ні характеру, ні фігурі. Солодкий смак потрібен жіночій психіці, а не фабричний торт або шоколадка з горіхами.

Особисто я не хочу стати в п’ятдесят років такий, як деякі мої знайомі, не розлучався з цукорницею. Крім розпливлася фігури – діабет, серцеві проблеми і відсутність зубів. Мені такий варіант зовсім не подобається, у мене інші плани. І цукор з його наслідками тепер в ці плани не входить.

Кожен вирішує сам. Можна ігнорувати факти про цукор, як я раніше це робила, відмахуватися до пори до часу. А можна спробувати. Мій чоловік теж почав відмовлятися від солодкого – хоч і не збирався. Але задумався. Тому що побачив мій приклад, бо хоче, щоб діти росли здоровими.

Ви теж можете вибирати самі. Для себе і своїх дітей. Спробувати і прийняти рішення. Або не пробувати – і це теж буде вашим рішенням. А взагалі я бажаю всім здоров’я і внутрішньої гармонії!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *