Загартовування організму для початківців

Набридло хворіти? Почніть загартовуватися. З цієї статті ви дізнаєтеся про те, що таке загартовування організму, про всіх основних видах загартовування, які підійдуть навіть тим, хто цим ніколи в житті не займався, а так само даю чітку інструкцію із застосування кожного з них.

Вам набридло застудитися і проводити довгі дні під ковдрою з градусником, намагаючись збити температуру, пити пачками аспірин і парацетамол, сидіти вдома в гарну погоду, постійно шмигати носом і кашляти, проклинаючи долю, нагородивши вас відсутністю нормального здоров’я? Тоді ми йдемо до вас!

Будь-яка людина, який починає вести здоровий і активний спосіб життя, по суті прикладає свої зусилля в двох напрямках: він намагається правильно харчуватися і активно займатися фізкультурою і спортом. Безумовно, це може привести до приголомшливих результатів. Однак існують додаткові фактори, як зараз модно говорити – фішки, завдяки виконанню яких ви не тільки зміцните своє здоров’я і назавжди позбавитеся від хвороб, але й зможете виконувати просто фантастичні речі. Один з таких факторів – загартовування організму.

На відміну від багатьох інших складових активного способу життя, в народі загартовування сприймається саме як спосіб перестати хворіти. Загартовані люди завжди в повазі. Згадайте водохресні купання – кожен морж, занурюються у крижану воду і вилазить із задоволеним ревом, зриває якщо не оплески, то вже точно десятки захоплених вигуків і поглядів. Загартованим бути добре – немає необхідності кутатися в сто спідниць і штанів в сильний мороз, можна робити будь-яку роботу в холод, дощ і вітер, зрештою, купальний сезон для вас відкривається раніше, ніж для оточуючих. Ну і, звичайно, абсолютна куленепробивне здоров’я. Давайте поговоримо про це докладніше.

Що таке загартовування?

Загартовування – комплекс заходів, що підвищують захисну реакцію організму від шкідливих впливів навколишнього середовища. До цих впливів відноситься не тільки холод, але і жара, і низьке або високий тиск, впливу отрут і навіть радіація.

В принципі, загартовування корисно саме по собі, але в сукупності з регулярною руховою активністю його ефект зростає багаторазово.
Сонце, повітря і вода – наші кращі друзі!
Пам’ятаєте цей піонерський вислів? Дійсно, сонце, вода і свіже повітря – це найкращі наші помічники в справі загартовування.

Приступимо до практики.

Важливе зауваження : загартовування свого організму починайте в здоровому стані. Якщо у вас є застуда або якесь більш серйозне вірусне захворювання, побережіть себе. Загартування хоч і корисна, але, як і все хороше в нашій справі, створює непідготовленому організму стрес, а це найкращий спосіб затягнути хвороба. Тому спочатку одужаю. Ну і, зрозуміло, проконсультуйтеся з лікарем.

Отже, з чого почати загартовуватися?

Повітря

Це найпростіший спосіб, який від вас практично нічого не вимагає. Для початку приймати повітряні ванни можна в добре провітрюваному приміщенні, надалі можна переміститися на відкрите повітря. Як і в інших способах загартовування організму, ви роздягаєтесь до трусів (втім, якщо нікого навколо немає, або ж ви не страждаєте комплексами, то можна і голяка ) і насолоджуєтеся повітрям. Нічого фантастичного, це і є прийом повітряних ванн. Починайте з 10-15 хвилин і з часом збільшуйте тривалість до півгодини і більше.

Повітряні ванни поділяються по температурі на теплові ( вище 20 градусів), прохолодні ( 14-20 градусів ) і холодні (нижче 14 градусів). У російських широтах теплові ванни не дуже актуальні, тому краще всього починати з прохолодних.

Сонце

Перебування під сонцем – це теж у своєму роді загартовування, і я не виключаю, що вам навіть відоме таке поняття, як «приймати сонячні ванни». На нашу – загоряти. Часте перебування під яскравим сонцем стимулює обмін речовин, підвищує тонус нервової системи і сприяє утворенню важливого для нас вітаміну D. Сонячні ванни рекомендується приймати не раніше, ніж через годину після їжі, і можна їх комбінувати з повітряними ваннами, займаючись цим в той час, коли погода ще не жарка, наприклад, навесні.

Для початку рекомендується проводити процедуру загартовування не більше п’яти хвилин, і поступово цей час збільшувати, доводячи до декількох годин. У разі тривалого загартовування обов’язково робіть перерви по 15-20 хвилин, проводячи їх в тіні. Зрозуміло, перестаратися теж не варто, інакше можна зловити сонячний удар і заробити хворобливі опіки.

Вода

Власне, це те, що переважна більшість людей під загартовуванням організма. Загартування організму водою – найпопулярніший і ефективний вид гарту, доступний як новачкам, так і досвідченим «моржам». Проводити загартовування краще всього щодня в ранкові години, наприклад, після ранкової зарядки, коли організм знаходиться в тонусі і готовий до навантажень.

Варто відзначити, що загартовування водою, на відміну від попередніх видів, процес швидкий. Тут тривалість сеансу загартовування практично не впливає на результат, а основне значення має температура води. Тому часто немає особливої різниці в тому, що ви будете стояти кілька хвилин під холодним душем або ж за дві секунди виллєте на себе відро води і побігли грітися. Більше того, існує правило : чим холодніше вода і чим нижче ваша підготовка, тим менше за часом повинен тривати її контакт з вашим тілом.

Якщо ви тільки збираєтеся почати загартовуватися, то не намагайтеся відразу ж робити це за допомогою крижаної води. Чому – я говорив вище. Починайте з теплої води температури близько 30 градусів, і кожні 3-4 дні знижуйте її на 1-2 градуси. Звичайно, в більшості випадків складно визначити точну температуру, тому керуйтеся своїми відчуттями. Якщо відчуваєте, що після загартовування водою вам не добре, а погано – не експериментуйте і підвищуйте температуру, поки не звикнете.

Загартовування організму водою буває різним. Існує безліч методів гарту, і найпоширеніші з них – це обтирання, обливання, контрастний або холодний душ, а так само купання на відкритому повітрі.

Якщо ви вирішили розпочати загартовуватися, то почніть з обтирання. Робіть зарядку, приймайте душ, а потім беріть мокрий рушник або губку і обтирайтеся водою. До пояса нижню частину тіла найкраще обтирати знизу вгору, вище пояса – зверху вниз, від шиї. Після того, як ви витрете все тіло, витріться насухо і енергійно розтріть шию, груди і спину до червоності по ходу руху крові до серця, а потім те ж виконайте з ногами. За часом все це у вас займе кілька хвилин.

Після того, як ви звикнете з обтиранням, можете переходити до більш ефективним способам загартовування – обливання водою і прийому загартування.

З обливанням все просто. Ви набираєте воду потрібної температури в глечик, таз або відро і виливаєте на себе, а після точно так само енергійно розтирайтеся. Поступово знижуйте температуру, і незабаром вода стане крижаний, а бадьорити вас буде як після польоту на дельтаплані.

Прийом холодного душу – ще один хороший спосіб загартовування. Принцип все той же, за часом душ не повинен тривати довше 1-2 хвилин. Після душу слідують обтирання.

Як варіант, ви можете приймати контрастний душ, який за часом триває трохи довше, але й дає більший ефект, і в цілому цей варіант цікавіше. Тут ви не підставляєте тіло під струмені холодної води в постійному режимі, а клацаєте краном, перемикаючись з холодної води на теплу або гарячу. Різка зміна температури активізує всі системи вашого організму і тим самим добре «прокачує» його витривалість і захисні сили. Зазвичай рекомендується протягом хвилини приймати теплий душ, потім на 5-10 секунд включати холодний. Цикл повторюється 3-5 разів, залежно від вашого бажання і стану. Не забудьте про обтирання після душу.

Купання

Відмінним способом гарту є купання на свіжому повітрі. Тут на ваше тіло діють відразу три цілющих фактори –  сонце, повітря, вода. Якісь особливі рекомендації тут давати складно, тому що все залежить від місця купання, але, все ж, намагайтеся збільшувати кількість часу у воді і кількість заходів на купання протягом дня поступово.

А як же моржування? – Запитаєте ви. Друзі, ця стаття відповідає на основні питання новачків, тих людей, які тільки починають або хочуть почати загартовуватися для того, щоб зміцнити своє здоров’я. Моржування, тобто купання в крижаній воді, обтирання снігом і інші екстремальні штуки пред’являють дуже високі вимоги до організму гартувати і практикуються тільки досвідченими і вже загартованими людьми. Необхідними для нормальної гарту вони не є – для цього цілком достатньо вищеописаних простих способів.

Особисто я вибираю контрастний душ і обтирання. А ви?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *