Які парфуми потрібні для трудоголіка?

Нюх – одне з найбільш сильних почуттів у тваринному світі. Сліпі і плохослишащіх новонароджені тварини спираються саме на цей інформаційний канал, так вони знаходять свою матір і заспокоюються в присутності її запаху, навіть якщо не стосуються її. Деякі тварини відчувають запахи один одного на дуже великих відстанях.Тварини слідують за конкретним запахом в темний час доби, в незнайомих просторах і серед безлічі інших запахів. Запахи, як маркери, позначають, розфарбовують простір, наділяючи його для тварини відмітними характеристиками – інтерес, потяг, небезпека, їжа, родичі, вороги, тривога і т.д. Для тварин запах є регулятором поведінки. Саме через нюховий канал мисливці обманюють свідомість тварин, створюючи певне очікування або образ через конкретний запах – наприклад, запах самки цієї тварини, запах крові для хижаків, запах фруктів або іншого улюбленого ласощі тварини.

У сучасному світі люди недооцінюють можливості нюху, залишаючи основними каналами пізнання світу і отримання інформації зір, слух і дотик. Зараз світ запахів – це скоріше про «приємно/неприємно», «смачно/несмачно», а також про небезпеку/безпека (ми легко розпізнаємо запахи гару, диму, газу, зіпсованих продуктів). Ми добре розрізняємо деякі запахи квітів, фруктів і трав, дізнаємося певну кількість складних парфумерних ароматів, запам’ятовуємо запахи улюблених людей. А от з точки зору управління поведінкою, і що більш важливо – станами, нюховий канал недооцінюють, і іноді навіть ставляться зі зневагою і усмішкою (наприклад, застосування афродизіаків, аромаламп як альтернативного типу лікування психосоматичних розладів). Тим не менш, у цій області ведуться спеціальні дослідження, основоположником яких був американський психіатр А. Хірш. У своїх експериментах, він зауважив, що певні запахи викликають конкретні дії і зміни в поведінці людини. Хірш також зафіксував, що запахи безпосередньо впливають на концентрацію уваги, працездатність людини і, відповідно, зростання продуктивності праці. При вдиханні певних сумішей запахів у випробовуваних підвищувався або знижувався кров’яний тиск, змінювалося серцебиття, а також піддослідні переходили в стан сильного збудження, ейфорії, або навпаки – розслаблялися і засипали. У ході експериментів також було встановлено, що вдихання деяких ароматів дозволяє знімати депресію у хворих, вирівнювати емоційну рівновагу.

Слід зазначити, що різні культури і релігії також накладають відбиток на реакції на запахи. Наприклад, для християн – ефірне масло ладану відразу викликає відчуття святості і чистоти, дотики до божественного. Буддисти відчувають схожі почуття від ялівцевих пахощів і аромаламп. Найбільш ефективно на стан і поведінку людей впливає вдихання натуральних запашних речовин, що містяться в рослинах – в їх листі, квітах і плодах, а також у тварин (наприклад, мускус). Такі речовини найчастіше містяться в рослинних ефірних маслах. Ці чисті природні запахи починають діяти вже в невеликій концентрації. Ефірні олії застосовуються в роботі з різними станами свідомості з давніх часів.

У Старому Завіті згадувалися світу і ладан. З 1800 г до н.е. пахощі використовувалися при будівництві храмів, щоб вводити в певні стани велика кількість людей. У 500 г до н.е. була побудована фабрика пахощів в Коринті. Ефірні масла вперше отримав Авіценна шляхом перегонки з парою дрібного посушенного рослинної сировини (листя, стебла, квітки рослин). Для роботи із станами та психосоматичні розлади ефірні масла використовували китайці спільно з акупунктурою і масажем.

У Корані згадується про запашних речовинах так: «Запашні речовини – це їжа, що пробуджує дух, а дух – це верблюд, якому вдається на собі везти і захоплювати». Це дійсно так. Адже нюховий нерв – це єдиний пов’язаний безпосередньо з головним мозком нерв в організмі, який при цьому ще й вступає в контакт з навколишнім середовищем. У всіх інших сенсорних системах – дотиковий, слуховий, зорової та смаковий – інформація про зовнішній світ послідовно проходить через кілька нервів і синаптичних з’єднань, перш ніж досягає мозку.

Саме завдяки прямого зв’язку між нюховим нервом і лімбічної системою частинки запашних речовин, вдихувані з ефірних масел, здатні настільки швидко і потужно впливати на самі глибинні шари нашої свідомості. Дослідження показують, що таку стимуляцію забезпечують вже досить малі, майже гомеопатичні дози.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *