Як дістатися до будинку, якщо вас пограбували?

Вчора в метро, у вагоні, почула знайомі заплачки: «Допоможіть, мене обікрали, дайте грошей на…» – тут я слухати перестала. І тільки обернувшись, побачила з вікна вагона, хто скаржився. Це була тітонька за 50, пристойно одягнена, вона не виглядала професійної жебраком-циганкою, яких багато розвелося. Літня пані сіла на лавку, закрила обличчя рукою і заплакала.

Чесне слово, стало її дуже шкода – вискочити з вагона я вже не встигла, але згадала недавню ситуацію: адже мене теж не так давно пограбували. Висмикнули з рюкзака гаманець і ключі, залишили голодної і без грошей на кілька годин чекати на вулиці, поки привезуть запасний ключ. Тій пані в метро, очевидно, було набагато гірше – але й мої переживання були цілком гострими і негативними. Однак дама, здається, була розгублена і не знала, що робити – я ж зібралася з духом досить швидко, настріляла у незнайомих перехожих грошей на маршрутку і поїхала додому з ІКЕІ, де мене, власне, і позбавили гаманця. По дорозі я ще й скаржилася всім знайомим по телефону, і вони надавали мені моральну підтримку. Швидко відреагувати допомогли мені досвід дружби з хіпі і поїздок автостопом (колись, в юності).

Загалом, я хочу поділитися Лайфхак того, що варто робити, щоб звести ймовірність пограбування до мінімуму, і що робити, якщо вас уже пограбували.

1. Гроші та цінності прибирайте за принципом «подалі покладеш – ближче візьмеш». У внутрішні кишені, в нижні шари одягу, тобто так, щоб їх дістати можна було, тільки розстебнувши одяг. Задню кишеню джинсів, сумка і зовнішні кишені курток і пальто – вразливі місця. Набагато складніше виколупати ваш гаманець з внутрішньої кишені на грудях, ніж порізати вам сумку, поки ви захоплені покупками, і тихенько сперти гаманець звідти.

2. Злодіїв цікавлять, в основному, тільки гроші і дрібні, але дорогі предмети (айфони, гаджети). Ось їх-то, а ще паспорт прибирайте глибше. Ваші книги, косметички, гребінці, блокноти та іншу нісенітницю можна абияк кидати в сумку, а гаманець і айфон краще дбайливо заховати в таке місце, куди сторонні в натовпі дістатися не можуть.

3. Втраченого не повернути, потрібно справлятися з ситуацією. Злодія ви не обчисліть ніколи. Вони виглядають, як звичайні люди – одягнені точно так само, як ми, цілком пристойно, особи точно такі ж, як у будь-якого обивателя, без печатки пороку. Тобто, що з воза впало – те пропало; треба думати, як жити далі без відкладеної на покупки суми. Тому візьміть себе в руки, і максимально тверезо, по можливості, проревізуйте ваші ресурси: що втрачено, що залишилося. Гаманець? Ключі? Телефон? Чи пам’ятаєте ви телефони друзів на пам’ять і кому з них можна зателефонувати? Хтось із них може під’їхати на машині або ви зможете самостійно дістатися? Які ресурси вам доступні прямо зараз – з ким можна зв’язатися, хто і чим може допомогти?

4. Якщо вкрали всі гроші до копійки (як у мене в той раз), то доведеться звернутися до незнайомим перехожим за допомогою, щоб хоча б до будинку добратися. Чи не дивуйтеся, це не страшно – невеликою сумою люди легко допоможуть. Просто уявіть, що це звертаються за проханням до вас. Ви б дали трошки грошей, допомогли б ближнього? Ну от, а зараз ви – ближній, і вам допоможуть. Зберіться з духом, вам треба зараз впоратися з ситуацією, а потім, коли опинитеся вдома або у друзів, ви зможете отримати моральну допомогу.

5. Як просити? «Спершу прохання – потім пояснення». Це старий автостоперскій прийом. Спершу потрібно коротко описати прохання, потім коротко і правдоподібно пояснити, навіщо вам це треба. Наприклад «Підвезіть до Тули, будь ласка. Ми студенти, подорожуємо автостопом на канікулах, грошей немає, в Тулі зустрінемося з друзями». Початківці автостопщики зазвичай грішать тим, що або озвучують прохання без пояснень (просто: «Довезіть до Москви»), або пускаються в довгі пояснення, навіщо і чому вони їздять стопом, та які труднощі їм зустрілися по дорозі, не доходячи безпосередньо до прохання про те , в який населений пункт їх підвезти. У моєму випадку, будучи пограбована, я озирнулась, підійшла до тітоньці середніх років з дитиною, і, тримаючись трохи на відстані, попросила 35 руб. на маршрутку, оскільки мене пограбували. Вона з посмішкою видала мені 50 руб., І я пострибала на зупинку.

6. Часто все, це буде людина, схожа на вас (одягом, манерами), тобто, з одного соціального шару. Симпатичним дівчатам добре вдається просити гроші (і взагалі просити про будь позичені) у чоловіків Професійних інтерв’юерів на соціологічних опитуваннях, навпаки, інструктують не вибирати респондентів на вулиці на свій смак, а опитувати всіх підряд – саме через те, що людина несвідомо намагається звернутися з питанням до того, хто схожий на нього самого і здається більш безвідмовним. Так от, в даному випадку ваша інтуїція і почуття «схожості» повинні працювати на вас.

7. Пояснення повинно бути коротким і правдоподібним (може бути, і не на 100% правдивим, але дуже реалістичним і схожим на правду). Але пояснення повинно бути присутнім обов’язково!

Соціальний психолог Еллен Лангер з Гарварду якось провела експеримент: експериментатор підходила до відвідувачів бібліотеки, що стоять у черзі до копіювальної машині, і просила: «Вибачте, у мене п’ять сторінок. Можу я скористатися ксероксом, тому що я поспішаю?» У 94% випадків ті, кого просили, дозволяли експериментатору пройти без черги. Коли прохання була озвучена без пояснень, в такій формі: «Вибачте, у мене п’ять сторінок. Можу я скористатися ксероксом без черги?» – Погодилися тільки 60%. Але коли ту ж саму інформацію «упакували» в форму «прохання – пояснення» (з ключовою зв’язкою «тому, що»), кількість пропустили без черги знову піднялося. У цьому експерименті Лангер запитувала: «Вибачте, у мене п’ять сторінок. Можу я скористатися ксероксом, тому що мені треба зробити кілька копій?», І 93% опитаних знову її пропустили.

Тобто: спершу прохання, потім пояснення; коротко, правдоподібно і так, щоб це виглядало «поясняющим»

7 виразів, які не вживають сильні люди.

8. Коли підходите з проханням до незнайомої людини, попитайтесьвиглядеть безпечно / Незважаючи ні на які ваші розпатлані після пограбування почуття, не робіть різких рухів, встаньте трохи віддалік, а не підходите впритул, і тримайте руки на виду. Ваш «донор-деньгодатель» приймає рішення прямо зараз, і нюанси поведінки можуть налаштувати його проти вас. Знову ж таки, див. Попередній пункт: якщо дуже нервуєте, так і поясніть – вибачте, я хвилююся і переживаю, адже зі мною таке не кожен день трапляється. Це прояснить ситуацію для співрозмовника і змусить його вам більше довіряти.

9. І пам’ятайте: закон великих чисел працює на вас. Як би ви не виглядали, знайдуться люди, які вам допоможуть. Автостопщики кажуть: «Приблизно третина автомобілістів не підвозять ніколи, хоч що роби, хоч як благай; третину підвозить завжди; і одна третина – коли як, якщо сподобаєшся». Тобто, якщо ви отримали відмову, треба просто зібратися з духом, згадати ці поради і підійти попросити про допомогу ще раз, кого-небудь іншого.

Бережіть себе і допомагайте людям у біді, будь ласка. Добра справа обов’язково повернеться до вас сторицею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *