Як відкрити в собі творчу людину?

Здатність творити – це аж ніяк не доля обраних, а невід’ємна властивість кожної людини. Для того, щоб бути творчим, зовсім необов’язково писати картини або грати на трубі. Як бути творчою людиною на роботі чи вдома і як зробити творчість звичною практикою життя, розповіла Ольга Гавриліна, кандидат філологічних наук і коуч наукового та творчого процесу.

Як відкрити в собі творчу людину:Ольга Гавриліна про боротьбу з внутрішніми нудними”.

© Hattie Stewart

Як підтримати людей, які хочуть творити, писати, малювати, співати, танцювати і зробити творчість невід’ємною частиною свого життя – не для великих екранів і прилавків, а для себе, щоб бути і відчувати себе собою? З чого варто починати? Дуже багато творчих людей задаються питанням, як бути, якщо у мене прокрастинація, я ледачий і безініціативний? Люди готові виробляти дуже багато слів, які не дають їм творити. І для того, щоб не плодити зайві страхи, комплекси і сумніви, потрібно знати про свої «творчих занудою».

Некритичність щодо чужої думки

Коли ми ділимося своїми творчими ідеями нам можуть відповісти: «ти розумієш, що ти не Пушкін? Ти розумієш, що зараз це нікому не треба, що все вже давно сказано?». І в цей момент наш творчий зануда вірить цим словам, він не знаходить що йому відповісти, бо ще нічого не створив, він ще нічого не знає. І в момент коли ми некритично приймаємо чужу думку, не відповідаємо на запитання «навіщо» хоча б простим «мені так хочеться», ми йдемо на поводу у свого творчого зануди, забуваючи, що іноді «апетит приходить під час їжі», а розуміння приходить в процесі творчості.

Перевагу шаблонів

Цей зануда вимагає від нас конкретних алгоритмів, за якими ми зможемо створити свою роботу правильно. Він нам говорить «у тебе всього дві вищі освіти, і поки ти не отримаєш третій, поки не відучив на письменника, навіть не думай про написання книги. Яке вишивання? Ти навіть ні одних курсів з вишивання не закінчила». Він нам говорить «ви мене спочатку навчіть…»

Бажання негайних результатів

«Хочу писати роман, але він за одну ніч не на пишеться. Хочу танцювати, але щось у мене після першого заняття не дуже виходить, напевно, це не моє». Це зануда, який дуже часто гальмує творчість, бо нам хочеться закінчити як най скоріше. Бажання швидких результатів, бажання, щоб прийшла всесвітня слава, щоб вас перевели на всі мови, показали по всіх каналах і запросили на радіостанції, змушує нас швидко завершувати, якщо ми тільки почали щось глобальне і велике.

 Невпевненість у собі, що маскуються під лінь

© Hattie Stewart

Талант — це навичка?

Творчий зануда говорить нам, що ми ледачі, що нам краще полежати. Але чому насправді під ним ховається невпевненість в собі? Тому що лінь ніколи не приходить просто, тому що вам ліньки. Зазвичай людина думає, впевнений чи припускає, що він насправді ні на що не здатний, він не може зізнатися в цьому сам собі, і тому шукає інші заняття, замість того, щоб займатися творчістю. Іноді лінь змушує людину, наприклад, розкласти за кольором всі шкарпетки, розставити весь посуд за розміром, розфасувати книжки за кольором, попереписуватися з ким-небудь у всіх можливих соціальних мережах, помріяти. Але творча лінь пов’язана з тим, що людина не знає чи варто йому цим займатися чи не варто, вийде у нього або скоріше не вийде. Тварина я тремтяча або тварь я тремтяча? Третього варіанту не дано.

Негативність мислення

Як відкрити в собі творчу людину?

Негативність мислення – це зануда, який заздалегідь говорить нам, що нічого не потрібно, нічого не вийде, нікому не потрібно вашу творчість. Він об’єднує в собі всі п’ять зануд, але без нього не можна обійтися, тому що він виникає сам по собі. Підвищена негативність мислення: «У мене все одно не виходить». Багато його ще називає перфекционизмом.

Що робити з творчими нудними?

Коли ми знаємо, що це не наші особисті недоліки, з якими ми особисто повинні боротися довго, наполегливо, все життя, коли ми знаємо про свої творчі занудою, нам більше не треба постійно копатися в собі, щоб з’ясувати, чому у нас в цей раз виникла лінь? Завжди можна звести це до одного з творчих зануд. Сказати йому: «спасибі, що прийшов» і дозволити йому залишитися. У психології є методики боротьби зі страхами, але дотримуючись їх, ми кидаємо всі сили на боротьбу, а не займаємося тим, що нам хочеться. І ми знову йдемо від творчості, але тепер до боротьби з недоліками, в результаті чого виходить та ж сама прокрастинація.

Як все-таки відкрити в собі творчість? Як змусити себе писати? Насправді, будь-яка відповідь на питання «як» починається з питання «чому це для мене важливо». Коли ми розумінням, чому важливо, тоді і відповідь на питання «як» прийде, він стане очевидним.

© Hattie Stewart

Можна говорити про передумови, які виникають у людей перш ніж вони починають займатися творчістю, які найчастіше сприймаються як обмеження, але ми можемо використовувати їх собі на благо. Ми починаємо займатися творчістю з метою, яка нам потрібна, але не завжди можемо її визнати, і вимагаємо від себе того, що нам не дуже треба. На питання: «чому для нас важливо творчість Люди дають різні відповіді. Важливо розуміти, якою мірою вони готові присвячувати себе творчості. Деякі замислюються про творчість тоді, коли вони дуже хочуть відпочити. Коли у людини робота, яка змушує людину бути максимально сконцентрованим, зібраним, завжди підтягнутим, він втомлюється від цього фізично, йому потрібно відпочити, розслабитися, а що є кращий відпочинок як не творчість? І ми хочемо творити, деколи, коли найбільше завантажені на роботі.

Бажання відпочинку

Як відкрити в собі творчу людину?

Якщо людина хоче відпочивати, ми відразу розуміємо, що творчість для нього не саме пріоритетне справа його життя. Цій людині потрібно творчість в період, коли коли він найбільш втомлений, і це не обов’язково тривалий період: деколи людині, наприклад, для відпочинку достатньо написати невелике чотиривірш, йому не обов’язково публікуватися.

Бажання розібратися зі своїми почуттями, емоціями і переживаннями

© Hattie Stewart

Коли у нас є необхідність висловитися, поділитися своїми почуттями, коли є необхідність бути почутим, людина починає творити. У цей момент його роботи виходять дуже емоційними. Коли ведений емоціями людина пише, у нього включаються певні механізми, у нього виникають думки про те, що треба писати більш структуровано. Тим самим він ставить для себе завдання, яка не може бути реалізована, тому що його бажання зовсім інше. Якщо він віддає собі звіт, що для нього творчість – це насамперед необхідність висловити свої почуття не заради визнання і слави, а для себе, тоді він знімає з себе зайві обов’язки, зайвий перфекціонізм, і починає творити заради того, щоб почути і відчути себе .

Бажання систематизувати знання

Коли ми починаємо вчитися чомусь новому, нам хочеться ділитися з людьми своїми відкриттями й тим, що нам вдалося дізнатися. У цей момент до нас часто приходить творчий зануда, і починає нам говорити: «ти ще нічого не знаєш, всі знають краще за тебе, ти не скажеш нічого нового». Але якщо ми для себе розуміємо, що потреба писати для нас пов’язана з бажанням систематизувати, ми даємо собі можливість записати їх у тому вигляді, в якому нам це потрібно

Бажання залишити після себе спадщини

Це бажання приходить до людини разом з розумінням, що творчості необхідно приділяти значну частину свого життя. Коли людина відчуває, що він повинен створити щось більше, тоді він починає серйозно ставитися до будь-якого аспекту творчості, він починає ставити питання, переробляти, переглядати, звертатися до людей, які змогли б його підтримати в цьому на більш професійному рівні.

© Hattie Stewart

Багато хто думає, що четверте бажання найголовніше, а інші три несерйозні. Але насправді не існує правильного чи неправильного відповіді, всі бажання однаково важливі для творчості. Коли ми розуміємо, звідки походить наша потреба, ми вже більш усвідомлено і серйозно ставимося до свого бажанням.

Як же почати творити?

Як відкрити в собі творчу людину?

Коли ми ставимо запитання «як?» Виникають побічні питання. Наприклад, що зміниться в нашому житті коли з’явиться творчість? Що зміниться в нашому оточенні? Коли ми для себе розуміємо, які зовнішні зміни будуть внесені, ми починаємо їх вживати, ми порозчищаємо для цього простір, зробимо перестановку і т.д. Наступне питання: що зміниться в нашому розпорядку дня? Ми повинні знайти час для творчості. Що зміниться у взаємовідносини з рідними людьми? Коли творча людина знаходиться в процесі, він схильний йти у себе і не завжди може реагувати на потреби близьких. Коли ми розуміємо, що від нас будуть вимагати уваги, ми думаємо, яким чином ми забезпечимо своїм близьким спілкування з нами. І важливе питання: що зміниться в моєму ставленні до себе? Коли творчість займає величезну частину нашого життя, ми починаємо інакше сприймати себе, З’являється гордість, упевненість у собі, радість від того, що ми творимо. Ми починаємо відкривати в собі нові здібності, нові таланти, нові внутрішні характеристики, які нас підтримають в тому щоб просуватися далі.

Які таланти я ще я зможу в собі відкрити, коли творчість стане частиною мого життя?

Є переконання, що бажання не виникає без внутрішнього ресурсу для його реалізації, а значить і таланти можуть відкритися разом з проявом творчості. Що тоді буде для мене важливо? Приміром, зараз нам важливо розчистити простір, почати, продовжити або нарешті завершити, знайти в собі сили і сміливість, перемогти страхи, а коли це станеться, що тоді нам стане важливо? Після відповіді на це питання незмінно виникає відчуття, що наші звичні «одежинки» з думок і світоглядів нам стають замалі. Коли ми відчуваємо, що здатні на щось більше, нам завжди хочеться зрозуміти, якими ми тоді можемо стати. Я – та людина, яка творить? Багато в цей момент починають шукати в собі якусь велику ідентичність, професіонала, фахівця, гармонійної людини. І наступне питання. До чого більшого ми будемо тоді прагнути? Коли є бажання розвиватися, коли є розуміння цінності того, що ми робимо, до чого тоді ми ще можемо прагнути, коли професійне зростання ми створюємо вже для себе. Кому ми хочемо залишити цю спадщину?

Коли ми хочемо почати, перше, що ми робимо, – це рішення відкладати творчість або почати творити вже зараз. І після прийняття цього рішення можна йти далі. Проаналізувавши минулий досвід, ми можемо змусити себе це подолати зусиллям волі. Коли ми проаналізуємо, то починаємо думати, як зробити інакше. Як говориться, розумний гору не піде, розумний гору обійде. Як нам обійти цю гору, щоб її подолати. Якщо виходить, ми рухаємося далі, якщо ні – шукаємо, як можна вчинити по-іншому і йдемо. Для будь-якого нашого сумніви і питання «як» завжди є дуже багато відповідей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *