Як позбутися від стереотипів

Стереотип – це дуже зручно. Не треба думати своєю головою, не треба міркувати, не треба вибудовувати власну концепцію світу. Треба тільки лише використовувати готове думку і викинути з голови всі сумніви! Тільки от біда в тому, що стереотипи сильно далекі від реальної, справжнього життя. Ось, наприклад, що ви скажете, якщо познайомитесь з циганом, який, мало того, що не вміє співати, та ще й (о жах!) Має докторський ступінь? Чого ви більше повірите: своїм власним очам чи стереотипному думку, вкладеному в вашу голову ще в дитинстві?

Чим шкідливі стереотипи?

Стереотип – це все лише спрощена модель явища, часом має мало спільного з реальністю. Всі чоловіки – бабії, говорите? А як же ваш сусід, віддано і вірно люблячий свою дружину ось вже третій десяток? Виходить, що він – не чоловік? Чи все-таки стереотип бреше?

Шаблонне мислення заважає вам стати по-справжньому творчою особистістю. Наприклад, ви твердо впевнені, що якісь продукти не можна поєднувати. І тому навіть не спробуєте поекспериментувати, придумуючи нову страву.

Стереотипи допомагають нам виправдатися перед самою собою для того, щоб нічого не робити. Без вищої освіти не можна домогтися успіху в житті? Хороше виправдання для ледаря!

Шаблони заважають нам думати. Навіщо міркувати, поганий чи хороший сусідський хлопчисько, якщо ви точно знаєте, що нинішня молодь вся суцільно – наркомани і п’яниці?

Як позбутися від стереотипів?

«Слово» власний стереотип не так-то просто, як здається. Наприклад, ви всерйоз вважаєте, що жінкам після 40 не світить знайти хорошу роботу. Запитайте себе: “Чому?” Якщо ваш найголовніший аргумент буде: «А ось тому! Світ несправедливий!», Значить, ваше переконання стереотипно, а отже, почасти ложно.

Пригадайте, які фрази-шаблони ви використовуєте найчастіше? Постарайтеся скласти їх список і подумати: а які я можу привести контраргументи? Які приклади з життя або вашого досвіду спростовують цю думку? Ловлячи себе на стереотипної установці, наприклад, про те, що «жіночий колектив – це серпентарій», заперечуйте самі собі і питайте у себе: «А що я думаю про це насправді?»

Багато стереотипів «обслуговують» наші внутрішні страхи. Наприклад, ви зовсім не боїтеся циган, ви боїтеся бути обкраденій, залишитися без грошей. До речі, думка про те, що «всі євреї – обманщики», має ту ж причину. Пропрацювавши цей страх, ви зможете стати більш терпимою до людей іншої національності, більш відкритою світу.

Так вже й погані стереотипи?

Шаблонні установки, вчинки і фрази, як не дивно, бувають дуже корисні. Наприклад, вони здорово економлять час. А ще – вони виробляють у вас певні норми поведінки, прийняті в соціумі. Ви не замислюючись, чисто механічно, пропускаєте в транспорті стареньку, бо «​​старість потрібно поважати».

Стереотипні фрази здорово виручають вас в розмові з незнайомою людиною або коли виникла пауза в бесіді. Вони допомагають встановити контакт з потрібною людиною і з честю вийти з незручної ситуації. Словом, не варто «вбивати» в собі всі шаблони, приберіть тільки ті, які дійсно заважають вам жити!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *