Як перестати засуджувати

Будь то фатальна тяга до досконалості, хронічно поганий настрій або любов до нападок на інші розумні (і нерозумні) форми життя, багатьох людей об’єднує спільна біда – болісне бажання засуджувати. Для одних це задоволення, інші розуміють порочність відбувається (але не завжди можуть опиратися), більшість “пацієнтів” і зовсім роблять все неусвідомлено, ніколи не ставлячи зайвих питань.

Що ж це за психотропна напасть?

Суть явища

Розрахунки та судження про навколишній світ – невід’ємна частина людської свідомості. Без критичної оцінки реальності неможливо вижити. Але свідомість не шкодує зупинятися тільки на найважливіших речах – воно продовжує працювати постійно, оцінює все навколо, і засуджує. Це відбувається навколо нас постійно. Диктори в телевізорі обурено розповідають про підступи капіталістичних країн. Злі плітки густими потоками сочатся коридорами організацій. І навіть самий наймиліший, вихована людина, ні-ні, та полає кого-небудь з несподіваною пристрастю.

Засуджувати це природно і навіть весело, воно є неминучою частиною життя, як особистої, так і суспільної. Все добре і безпечно доти, поки ви зберігаєте почуття міри, але варто йому вас підвести – починають проблеми.

Перша висловитися своєрідною аурою відчуження. Навколишні прохолодно ставляться до людей з надлишком негативу і критицизму в поведінці, навіть якщо похмурі прояви не зачіпають їх безпосередньо. Поганий настрій передається – від джерела хотітимуть віддалитися. Ваші негативні коментарі неминуче призведуть до почастішання сварок і постійно псуванні всіх наявних відносин. Тяга до засудження, якщо зустрінуться люди з подібними нахилами, призведе до утворення “кружка пліткарів”. Їх не любить ніхто.

Друга набагато серйозніший, бо буде селитися в вашій голові. Надмірна тяга до засудження одночасно і живить темні куточки вашої свідомості, і сама підкріплюється ними. Страх, заздрість, ненависть, змушують своїх носіїв засуджувати. Сформується порочне коло, вічно голодний до нових сплесків негативу і руйнуючий життя свого “носія”. Крім того, ви ризикуєте і здоров’ям – ви можете відчувати себе погано і розбите. Виявили щось знайоме? Приймайте контрзаходи.

Косметичний ремонт поведінки

Мізки більшості людей не просякнуті таким вже чорним мороком зла. Просто їхні мови свавільно висловлюють багато зайвого. Ви один з них? Везіння на вашому боці, випадок зовсім важкий.

Вам потрібно тренуватися лише в одному – утримання зрадницького мови на закінчення за зубами. Для початку вправляйтеся в найлегших ситуаціях, дратівливих вас мінімально. Намагайтеся не говорити нічого негативного і уникати інших ознак обурення (зітхання, погляди, характерна міміка, недружелюбні маніпуляції з предметами). Подумки заспокоюйте себе, прощайте оточуючим незначні проступки (давайте їм шанс!), Не гнівайтесь на речі, зміна яких не в наших силах. Коли дрібниці перестануть вас дратувати, вчіться зберігати баланс в більш серйозних випадках. Поступово, не порушуючи свій “обітницю мовчання” ви почнете відвикати (саме!) Від згубної звички.

Витерпіти абсолютно неможливо? Трапляється. В таких випадках намагайтеся висловлюватися тонко, вишукано, замінюйте таранящій згусток негативу іронією, сарказмом або, якщо це вписується в ваш імідж, чорним гумором. Не виключено, що поки ви думаєте, думка, не знайшовши гідного виходу, відімре.

Не забувайте стежити не тільки за мовою, а й текстом. Навряд ви досягнете результату, якщо в житті будите мілейшім чином мовчати, а в улюбленої соціальної мережі тероризувати знайомих жахливими посланнями і коментарями.

Подібне самолікування не зробить вас святим, але здатність контролювати себе – вміння надзвичайно цінне, корисне для життя.

Робота треба собою

Виявили в собі запущені проблеми? Не впадайте у відчай. Вольове зусилля дозволить вам змінитися в кращу сторону. Але не чекайте нічого простого. Вам потрібно буде не тільки ретельно виконувати інструкції з “Косметичного ремонту поведінки”, але і піти далі. Добре задумайтесь. Пошукайте у надрах своєї свідомості джерело роз’їдає вас напасті. Копатися варто в найбільш темних куточках вашого минулого. Безжально переберіть свої нездійснені мрії, незагойні образи і всі речі, що важко шокували вас. Швидше за все, причина вашого поганого, критичного настрою таїться десь там.

Окиньте печаль минулих років проникливим поглядом. Хотіли бути баскетболістом, але виросли тільки до півтора метрів? Не біда! Зате вам легше вибирати одяг і поміщатися в вузьких просторах. Занадто мало грошей? У кожного є шанс. Знаходять же люди валізи з валютою на звалищах! Все принци якісь посередні і зовсім без коней? Мабуть, самий шикарний десь затримався, але скоро прибуде. Іншими словами, дайте причаївся всередині зневірі жорстокий бій.

Потім відшукайте в своєму житті успіхи (великі, маленькі або навіть прийдешні – не важливо) і всіляко налаштовуйте себе на підвищення самооцінки. Робіть що-небудь, за що будите отримувати похвалу власної підсвідомості і, головне, оточуючих. І чим більш хорошим і потрібним ви будите себе відчувати, тим менше вам буде хотітися засуджувати. Відпаде сама потреба.

Чорна хмара, що не дає вам солодкого життя, причаїлася в майбутньому? Вас терзає привид старості? Наждачний думка, що кар’єрний ріст закінчений, так і не розпочавшись? Грядущий кінець навчання і провалом невизначеності далі? Інші не менш гіркі істини, котрі стали на горизонті? Придумайте що-небудь. Втішне. Або сміливо дійте, розгрібаючи сміттєві завали долі на шляху до кращого завтра. Засудженням живого і неживого в радіусі 100 кілометрів ви точно собі не допоможете.
За злою іронією у деяких людей проблема не в низькій, а надто роздутою самооцінці. Якщо ви один з цих героїв, постарайтеся приручити свою гординю, втішаючи її солодкими думками. Зовсім адже не обов’язково знімати королівську корону! Ви просто можете стати добрим королем (королевою) і не лаяти нерозумних смердів, а проявляти до них поблажливу милість, зігрійте їх в радіоактивних променях вашого величі.

Нарешті, огляньте поглядом ваше коло спілкування. Не виключено, що оточуючі згубно впливають на вас, втягуючи вас в плітки, тим самим заохочуючи найбільш темні сторони вашої свідомості. Постарайтеся проводити з ними менше часу, а якщо це неможливо – перегляньте формат поведінки з такими людьми. Природно, вольовим зусиллям потрібно припинити і самому породжувати плітки, навіть нешкідливі. Робота над собою може зайняти тривалий час. Горішок перед вами твердий.

Похід до психолога

Ви абсолютно переконані, що не зможете вилікуватися самостійно? Вирушайте до психолога. Ці всюдисущі сантехніки психічних пристроїв, звичайно ж, прекрасно знайомі з такою проблемою як “нав’язлива патологічна тяга до засудження”. Вони з радістю спробують вам допомогти, варто тільки записатися на прийом.

Що вас чекає? Вам в тій чи іншій мірі доступно і переконливо (що залежить від обраного фахівця) пояснять, наскільки ваш негативний погляд на реальність отруює ваше власне існування і веде в глухий кут. І це буде досконалою правдою, яку, втім, важко буває зрозуміти і застосувати самостійно. Визначивши ступінь (сумні відтінки) ваших проблем, психолог запропонує вам якийсь шлях, “курс лікування”. І тут ви повинні розуміти головну річ – вам запропонують можливість, а не таблетку. Але це все ще буде ваша внутрішня робота, зусилля. Ніякого чарівництва в кабінетах психологів не відбувається.

Шкоди від спілкування з психологом не буде (хіба що фінансові витрати), а користь – цілком можливо. Крім того, подібну пригоду – це завжди цікаво, дізнаєшся про себе багато нового.

Релігія і таємничі практики

Релігія була основною духовною поживою і ліками людства протягом тисячоліть, а її служителі легко замінювали психологів.

Християнство, іслам, іудаїзм, однозначно застерігають віруючих від засудження своїх ближніх. Право на це має лише всевишній, а смертний, незаконно привласнюючи його, приносить собі чимало бід, перешкоджаючи створенню праведних відносин з оточуючими і богом. Ви можете заглибитися в читання духовної літератури або звернутися до священика за необхідними вам відповідями і роз’ясненнями. На жаль, більшість сучасних людей не так вже міцні у вірі. Але якщо ви щасливий виняток – вона вам точно допоможе.

Світові релігії не дають вам відповіді? Земну кулю сповнений інших способів досягнення духовних висот. Містичних і таємничих. Наприклад, можете зайнятися йогою – вона, за твердженнями адептів, приносить досконалість не тільки тілу, але розуму. Досягнувши просвітлення, ви гарантовано позбавитеся від такого дрібної, суєтної речі, як необхідність когось обговорювати.

Головне в духовних пошуках не потрапити в на слизькі стежку, де вас будуть підстерігати сибірські чаклунки, екстрасенси і того гірше, сектанти.

Підсумкова зведення

Живучи в сучасному, злом світі, важко не огризатися на дійсність, не давати сліпий здачі дійсності, терзаючої нескінченними проблемами. Але якщо ви відчуваєте, що подібні напади негативу у вашому житті відбуваються все частіше, і ви все слабше контролюєте їх, які перетворюються в порочну необхідність, бийте внутрішню тривогу, боріться. На кону хороша погода у вашій душі і те, як вас будуть бачити оточуючі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *