Як перестати реагувати на критику?

Чи буває з Вами, що Вас накриває хвилею гніву, коли хтось критикує Вас або Ваші вчинки? «Оцінювача» буквально хочеться вбити на місці? І навіть якщо

Ви не зірвалися в агресивну реакцію, а «ввічливо» промовчали, зовсім не означає, що спис критики не пронизало Вас наскрізь…

Критикою називають будь-яку негативну оцінку особистості або вчинків. Вважається, що критика може бути не тільки деструктивним, але й конструктивним. Розрізняють їх мотивації.

До деструктивної – відносять спосіб вираження поганого настрою. Простіше кажучи, людина «зірвав зло». Йому потрібен був об’єкт – Ви потрапили «під гарячу руку».

Конструктивна – виходить з бажання відкоригувати Ваша поведінка в кращу сторону.

На мій погляд, немає критики конструктивної. Чому?

Будь непрошенное втручання, будь то критика, оцінка, сарказм і навіть «добрий» рада, є актом емоційного насильства і порушує кордони особистості. А природна реакція на насильство – гнів.

З іншого боку, ставлення до критики, як лакмусовий папірець, показує Ваше відчуття власної цінності. Адже якщо Ви впевнені в собі, то до будь-якого зауваження поставитеся спокійно, просто як до думки іншої людини. Кожен має право на свою думку, ось у Петі таке, а у Васі інше…

Але, почувши критичне зауваження, Ви автоматично вирішуєте: «Якщо мене критикують, значить

  • я поганий,
  • я не компетентний,
  • я невдаха,
  • зі мною щось не так,
  • мене не люблять».

Що ж робити, щоб не зносило в емоційний вир від агресії до самобичування?

1. Відокремте свою особистість від своєї поведінки та її результату.

Проблемою психологічно залежних людей є те, що результати своєї діяльності намертво склеєні з сприйняттям себе як особистості: «Досяг мети – молодець, помилився – невдаха!» Один з найважливіших навичок, який необхідно освоїти в житті, це вміння відокремлювати себе від результату своєї діяльності.

2. Подивіться, чи є щось корисного в критичному зауваженні?

Можна використовувати критику для свого розвитку? Задайте уточнюючі питання: Що саме не подобається/дратує/не так? Як, на твою думку, я повинен був вчинити? Що мені потрібно зробити? Якщо є раціональне зерно – прийміть, подякуйте за зворотній зв’язок та скоригуйте свою поведінку в кращу сторону.

3. Пам’ятайте, Ви завжди маєте право

сказати, що Вас дратує критика співрозмовника: «Коли ти робиш мені зауваження, що я злюся»,
припинити розмову: «Я не буду обговорювати з тобою цю тему»,
взяти, але не визнати зауваження: «я почув твою думку з даного питання».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *