Як можна змінити думку людини на прямо протилежне

Група дослідників зі Швеції під керівництвом професора Лундського університету Ларса Холла провела експеримент за участю 160 волонтерів, яким було запропоновано прочитати 12 тверджень і або погодитися з ними, або ні. Твердження зачіпали найрізноманітніші морально-етичні питання – від проституції до палестино-ізраїльського конфлікту.

В двохсторінковій анкеті містився фокус – подвійні сторінки, з двома наборами тверджень, і липким шаром на планшеті, який видавався разом з анкетою. Коли людина перевертав сторінку, щоб закінчити заповнювати анкету, верхній шар першої сторінки приклеювався до планшета, після чого сенс питань змінювався на прямо протилежний, а відповіді залишалися незмінними.

Наприклад, одне з тверджень спочатку звучало так: “Повномасштабний державний нагляд над електронною поштою та інтернет-трафіком як засіб боротьби з міжнародним криміналом і тероризмом повинен бути заборонений”. Після “фокуса” слово “заборонений” чинився замінено словом “дозволений”.

Потім учасників просили зачитати вголос три твердження, два з яких були змінені, і розвинути кожну з тем.

Приблизно половина учасників навіть не помітила змін, а 69 відсотків погодилися, щонайменше, з одним із змінених тверджень.

Деякі навіть виявляли бажання відстоювати змінені затвердження. 53 відсотки учасників сперечалися і приводили аргументи на користь думки, протилежної висловлену спочатку.

Раніше вчені вже проводили подібні експерименти, які заторкують смак, запах і естетичне почуття учасників, і виявили схоже явище, яке назвали “сліпота вибору”.

“Я не вважаю, що цим експериментом ми викриваємо людей або насміхається над ними, – зауважує Холл. – Швидше, ми показали, якими можуть бути відкриті і гнучкі люди”.

Експеримент ставить питання про те, чого насправді коштують дані, отримані за допомогою різного роду анкетування. Судячи з результатів дослідження, стандартні анкети “не відображають складного відносини людини до питання, яке може і не зводитися до простого так чи ні”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *