Інтернет – ідеальний замінник життя

Віртуальне спілкування дає закоханим можливості, яких раніше не існувало, але може і привести їх відносини до катастрофи. Про це попереджають дослідники романтичних зв’язків в соціальних мережах.

Як поводяться закохані люди? Зазвичай вони тримаються за руки, дарують один одному усмішки, компліменти і поцілунки, а стан їх душі нагадує політ. Але ж спілкування не обмежується тільки особистим контактом, величезна його частина сьогодні перемістилась у віртуальний простір, де триває вже в соціальних мережах. І що ми бачимо там? Безліч лайків, романтичних пісень, картинок і відео, нескінченну стрічку листування і статуси. Куди ж без них. Багатьом з нас просто необхідно, щоб інші люди знали про те, що у нас є відносини, ми щасливі, а наш партнер представляє собою справжній ідеал. До чого така відкритість? Адже крім наших друзів, готових порадіти, є й ті, у кого ми викликаємо заздрість та інші форми агресії. Так навіщо ж зайвий раз підставляти себе під удар? Але немає. Ми продовжуємо ділитися своєю любов’ю з тими, кому вона не призначається. У підсумку відносини в мережі стали настільки прозорими, що психологам і соціологам вже не представляє ніякої праці передбачити їх перспективу.

Інтернет  щось настільки величезних, могутніх і безглуздо, що для деяких він став ідеальний замінник життя. © Ендрю Браун

Зворотний відлік

Саме так і вчинили дослідники даних «Фейсбуку», які провели експеримент і дізналися, що ще до того, як чоловік і жінка оголосять себе парою в соціальній мережі і змінять свій статус, інформацію про це вже можна виявити.

В дослідженні брало участь безліч пар, чий статус відносин помінявся з 2010 по 2013 рік. Автори дослідження відзначають, що передбачити появу тієї чи іншої пари в «Фейсбуці» можна за 100 днів до того, як люди оголосять про відносини самі. Це пов’язано з тим, що в активний період відносин закохані постійно лайкають пости і фотографії один одного, залишають на стінах безліч записів і коментарів. Найвища точка активності віртуального прояви почуттів зафіксована за 12 днів до того, як міняється статус пари в соціальній мережі. Саме в цей період закохані люди залишають в середньому два записи в день на стінах один одного. Але після того, як їх сімейне становище змінилося, люди починають проводити більше часу разом в реальній дійсності, що веде до зниження кількості спілкування в соціальних мережах. Про що й написав дослідник «Фейсбуку» Карлос Дьюк в своєму блозі 14 лютого (у День всіх закоханих).

Але він же помітив і іншу особливість, яка з’являється в спілкуванні пар у віртуальному просторі. Зі зменшенням числа постів змінюється їх зміст. Записи стають більш ніжними, відвертими і чуттєвими, тоді як раніше вони були значно скромніше і стриманіше. Одна з причин пов’язана з тим, що важливість інших людей щодо партнера знижується, виникає бажання присвячувати себе тільки об’єкта своїх почуттів, а не обговорювати свою закоханість з друзями. Але є й інша причина. Факт зміни статусу сімейних відносин, підкріплений конкретною дією у соціальній мережі, надає закоханим нові повноваження. Вони отримують право відкрито заявити, що саме ця людина їх партнер, з яким їх пов’язують романтичні стосунки. На думку психологів, таким чином закохані прагнуть захистити свою територію від чужих вторгнень. Іншими словами, поряд з романтичними почуттями одним з провідних стає мотив ревнощів, а в окремих випадках закохані починають проявляти по відношенню до партнера власницьке поведінку.

Назад у суспільство

Привернуло увагу дослідників «Фейсбуку» поведінку користувачів і в період розставань зі своїми партнерами. Було відмічено, що в день розриву відносин і зміни статусу і якийсь час після цього інтенсивність спілкування з друзями збільшується на 225%, що говорить про значущість подібної події та пошуку емоційної підтримки. Характер записів користувачів також змінюється, нерідко пости і коментарі набувають негативного відтінку, що пов’язано з бажанням виплеснути негативні емоції і поділитися своїми переживаннями з іншими.

Безумовно, така поведінка цілком зрозуміло, тому що розрив відносин рідко проходить легко і людині якомога швидше хочеться позбутися гнітючого самотності і туги. А ділячись своїми емоціями з друзями, ми частково перекладаємо свою ношу на них, від чого нам стає легше.

Продовжуючи вивчення користувачів «Фейсбуку», Едріен Фріджеріо і Карлос Дьюк зробили й інші цікаві спостереження. Спеціально для тих, хто вже зневірився знайти собі пару, дослідники визначили ті міста США, де проживає найбільше одинаків. В їх числі опинилися Детройт, Лос-Анджелес, Нью-Йорк, Майамі і Мемфіс. Але шукати партнерів, як вважають автори, краще там, де багато пар, оскільки в такому середовищі прагнення одиноких людей влаштувати особисте життя тільки зростає. Тому в пошуках сімейного щастя варто їхати в Колорадо-Спрінгс, Ель-Пасо, Луїсвілл, Форт-Уерт і Сан-Антоніо. Психологи, коментуючи результати дослідження, дотримуються схожої думки. Позитивний емоційний клімат, який оточує щасливі закохані пари, позитивно впливає і на інших людей, покращуючи їх настрій і надихаючи на пошуки своєї половинки.

Паролі кордону

Не менш цікаві висновки зробили і в Pew Research: результати проведеного соціологічного опитування показали, що дві третини людей, що мають стабільні відносини, надали партнерам доступ до своїх акаунтів в соціальних мережах, тобто довірили їм паролі та іншу конфіденційну інформацію. Деякі дослідники вважають, що подібний жест говорить про справжню відкритості і довірі партнерів. Але чи так це насправді? Дійсно, певною мірою це підтверджує щирість відносин і означає, що приховувати партнерам нічого. Але є й інші обставини. Нерідко один або обидва партнери прагнуть контролювати іншого, тому, надаючи свій пароль від аккаунта в соціальній мережі, вони в першу чергу переслідують іншу мету: отримати доступ до сторінки своєї половинки, щоб знати і контролювати все. Як це впливає на відносини? Безумовно, негативно, оскільки будь-якій людині необхідно особистий простір і час для самого себе. А коли один партнер в будь-який час може вторгнутися на територію іншої, з часом це призводить до конфлікту. Особливо не варто ділитися такою особистою інформацією на початковому етапі відносин, коли фундамент тільки закладається і партнери прагнуть показати себе з кращого боку.

В рамках дослідження соціологи Pew Research також дізналися, що 16% людей у віці від 25 до 44 років надали партнерам доступ до своєї електронної пошти та онлайн-календарем. Автори пов’язують це з тим, що люди, які належать до цієї вікової категорії, стурбовані питаннями сім’ї, кар’єри та побутом в цілому, тому, щоб підлаштовуватися під партнера і мати спільні плани, вони і повідомляють йому пароль від пошти або календаря. Але й тут треба бути акуратним, щоб не зруйнувати персональні кордону остаточно, бо інколи приватне повинно залишатися особистим.

Думка експерта

Чіп спілкування

Незаперечна, проста і зрозуміла думка чудового, всіма нами улюбленого казкаря Антуана де Сент-Екзюпері: «Єдина справжня розкіш – розкіш людського спілкування». Мабуть, не так важливо, в реальному або віртуальному площині починають спілкуватися люди, крокуючи по своїх дорогах – самотності, інтересу, пошуку, авантюри. Говорячи про сучасний віртуальному партнерському спілкуванні, яке вже за замовчуванням незримим чипом угвинчений в програму нашої свідомості, можна лише припускати, добре це чи погано. Починається спілкування чоловіка з жінкою завжди під впливом гормонального сплеску. Потім ми клопочемося друг перед другом, як дбайливі півник і курочка. Бути на одному пташиному дворі життя зі своїм партнером, зуміти зберегти і прихильність, і інтерес, і розумну автономію – ось головний механізм міцного союзу. Реальність і віртуальність тут лише компонент схеми спілкування.

Анна Котенєва, психолог

В одній кімнаті

Ще одне спостереження пов’язано з повідомленнями інтимного характеру, або, як назвали таке спілкування вчені, секстинг. Сексуальні послання, помітили в Pew Research, збільшують активність користувачів усіх вікових груп в соціальних мережах незалежно від того, перебувають вони в парі або самотні. Звичайно, секстинг більше поширений серед тих, кому від 18 до 24, але і серед людей старшого віку таке явище було помічено. Одна з дослідників, Джейн Грір, коментуючи віртуальну частина відносин, зазначила, що вона повинна бути дозованою і мати мінімальний вплив на закоханих: не виключено, що з часом кількість і якість реального спілкування в парах істотно знизяться і комунікувати один з одним люди будуть за допомогою «Фейсбуку », навіть перебуваючи в одній кімнаті і маючи можливість поговорити особисто. Багато з нас мають пару, є активними користувачами соціальних мереж, ведуть блог і взагалі проводять достатньо часу у віртуальному просторі. Але, перебуваючи там, не забувайте про головне: живі люди і справжні почуття існують в реальності, а над відносинами в парі потрібно безперервно працювати, інакше можна не помітити, як назріє конфлікт і ви будете здивовані – адже на сторінці в «Фейсбуці» сімейний статус не змінився, але ваша половинка в дійсності вже зібрала валізи і грюкнула дверима.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *