Як допомогти дитині стати впевненим у собі

Впевнений в собі людина – це людина, яка приймає себе. Часто говорять, що чим більше людина може зробити самостійно, тим впевненіше він буде себе почувати.

Нашому синові 1 рік і 4 місяці. На прогулянці багато дітей віднімають одне в одного іграшки, штовхаються тощо, а наш плаче і розбудовується, але сам він нічого ні в кого не відбирає і, вже звісно, нікого не штовхає. Хоча насправді сором’язливістю він не відрізняється! Може, не варто з ним гуляти в таких людних місцях, а грати максимум з однією дитиною? Чи не зашкодить йому те, що його ображають інші діти? Ну не вчити ж його теж бити і штовхати інших!

Напевно, найкраще зробити на час перерву і змінити майданчик. Можливо, що навіть місяці в такому ніжному віці буде достатньо, щоб зруйнувати стереотип, а повернеться хлопчик вже в іншому стані.

Що ж стосується вміння давати здачу, то цьому доводиться вчити дуже багатьох миролюбних хлопчиків, у психологічній консультації це дуже частий запит, тому поставтеся до нього серйозно і, як тільки син стане трохи постарше, якщо проблема все ще буде заявляти про себе, вчіть його захищатися : ефективно обзиватися, реагувати відразу ж після образи, вчіть також і битися, тому що роль жертви загрожує багатьма не приємностями.

Будемо сподіватися, у вашого хлопчика їх не буде.

Моїй доньці 1 рік і 7 місяців. Дівчинка дуже розумна, знає всі букви, рахує до десяти. У нас виникли проблеми в спілкуванні з незнайомими дітьми. Мені здається, що це сталося після того, як кілька разів у неї ровесники відібрали іграшку, пару раз штовхнули. Жадібної її не назвеш, але зараз дуже засмучується, коли інші беруть її іграшку. Так що будь-яка гра з іграшками на вулиці кінчається у нас розладом, і негативні почуття до однолітків накопичуються, а донька вже два тижні відмовляється гуляти – доводиться щось придумувати, але не завжди вдається. Як поводитися, щоб хоча б не погіршувати ситуацію?

У такому ніжному віці, як у вашої дочки, справжня дружба одно не відображається, і діти оцінюють один одного дійсно всього лише як володарів тієї чи іншої іграшки. Тобто спілкування будується в основному тільки через предмети, а вибірковості, переваг у них ще взагалі немає. Тому їй майже все одно, з ким грати. Але зате з’являються і закріплюються звички: якщо кілька разів дитина пережила образу, він це, звичайно, запам’ятовує. Так що ваша дівчинка поводиться цілком природно і відповідно віку. Тому ваша проблема зараз – не налагоджувати і будувати для неї коло спілкування, а «стерти» негатив.

Це робиться так. Ні в якому разі не фіксуючи її негативних переживань і не згадуючи про цей досвід, потрібно вивести доньку на прогулянку в момент її досконалою розслабленості і спокою. Потрібно, щоб вона була дуже дружелюбна і заспокоєна в цей час, якщо треба, прийміть спеціальні заходи: розсмішите її, почитайте щось, покажіть мультфільм, коротше кажучи, створіть їй гарний настрій. А потім, навіть якщо це суперечить режиму, потрібно швидко і спокійно одягнути її і зібрати, при цьому не викликаючи зайвих питань і підтримуючи її веселощі.

Це непросто, але зате ефективно. У цьому стані ви повинні протримати дочка протягом всієї прогулянки і завершити її обов’язково позитивним підкріпленням: можливо, щось купити або дістати з кишені заздалегідь припасене. Цей досвід потрібно повторити кілька разів, міняючи маршрут і не приводячи дівчинку на ті місця, які були для неї джерелом неприємних переживань. Потім можна подумати і про повернення на дитячий майданчик, тільки почати не зі своєю звичною, а з якоюсь іншою.

Якщо «дружба» не складатися, не турбуйтеся, цьому дійсно ще не час, а навчіть краще доньку правилам безпечної гри з однолітками (не залишати іграшки, тримати їх в зоні особистого простору, тобто на відстані витягнутої руки, навчіть її просити іграшки у інших дітей і відмовляти, якщо просять її власну). Все це розширить її комунікативні навички і допоможе їй відчувати себе впевненіше.

 Як допомогти п’ятирічного хлопчика стати впевненим у собі?

Впевнена в собі людина – це людина, яка приймає себе. Часто говорять, що чим більше людина може зробити самостійно, тим впевненіше він буде себе почувати. Це вірно, тому давайте можливість синові проявляти якомога більше самостійності. Нехай якісь речі у нього будуть не відразу виходити або якість виконання їх спочатку буде низьким. Це природно. І потрібно пояснити це дитині, яка не лаючи його за погано прибрану ліжко чи неважливо склеєну картинку. У будь-якій справі відзначайте досягнення та позначайте шлях подальшого зростання і вдосконалення. «Ти добре підібрав колір для цієї картинки. Мені подобається. Ще б навчити кольоровий олівчик не виїжджати за лінію…»

Дітям властиво природне прагнення до вдосконалення. Їм важливо отримати імпульс, доброзичливу підтримку від дорослого. Спокійна впевненість батьків у тому, що трохи швидше або трохи повільніше, але дитина обов’язково навчиться робити те-то і те-то, – прекрасний фон для розвитку у дитини почуття впевненості в собі.

Однак не тільки вміння робити якомога більше самому необхідно для розвитку впевненості в собі. Напевно вам зустрічалися такі діти і дорослі, які добре виконують багато видів робіт, але при цьому відчувають себе невпевнено. Впевненість у собі – це вміння приймати себе внутрішньо не тільки в своїх перевагах, а й у недоліках.

Деяких лякає слово «прийняття». Їм здається, що це рівносильно відмові від будь-якого прагнення до вдосконалення. «Я не вмію писати букви – ну і нехай. Мені й так добре». Однак прийняття не означає оцінку. Це скоріше відверта констатація факту – так, зараз я не вмію писати.

Коли дитина просто усвідомлює цей факт, який не накручуючи на нього негативних емоцій, йому набагато легше навчитися писати букви. Треба тільки дати собі час і потренуватися, і все вийде. Якщо ж факт невміння щось зробити фіксується негативними емоціями: «Я дурний, бо не вмію писати», то, крім тренування, малюкові ще потрібно подолати емоційний бар’єр, страх показати всім свою дурість. А від цього і бажання щось робити може пропасти, та й сил потрібно затратити набагато більше. Тому намагайтеся не «приклеювати ярлики» дитині, коли у нього щось не виходить.

Також важливо стежити за тим, що ви говорите про інших людей. Якщо ви наліво і направо роздаєте всім оцінки, малюк мимоволі засвоїть, що так само будуть ставитися і до нього. Бути у всьому ідеальним завдання практично непосильне, а раз не ідеальний – значить, поганий. У такому випадку дитині буде важко знайти упевненість в собі. Страх оцінки буде заважати цьому.

Ці рекомендації не мають специфічного характеру для дітей різного віку. Вони загальні для всіх, в тому числі і для дорослих. Якщо ви захочете зміцнити впевненість у своїх силах, навчитеся приймати себе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *