Вчені з’ясували, як прискорити процес загоєння ран

Якщо в тілі не вистачає двох білків, то рані не заліковуються належним чином.

Медична школа Вашингтонського Університету з’ясувала: якщо в тілі не вистачає двох білків, то рани не заліковуються належним чином. Це відкриття важливе не тільки для пацієнтів з хронічними ранами, але і для тих, у кого відзначається аномальний ріст судин (як при макулярної дегенерації).

Отже, в центрі уваги опинилася група білків – чинників зростання фібробластів (ФРБ). Це сигнальні молекули, задіяні в багатьох процесах на стадії внутрішньоутробного розвитку, при підтримці стабільності тканин і затягуванні ран. Вони взаємодіють з особливими молекулами-рецепторами, розташованими на поверхні багатьох кліток.

Коли орган травмований, запускається процес регенерації, що передбачає зростання нових судин. Так як клітини, що вистилають внутрішню частину судин, і самі клітини крові важливі для цього процесу, вчені вирішили перевірити, що станеться, якщо «відключити» білки FGFR1 і FGFR2 – основні передавачі сигналів ФРБ, присутні в клітинах вистилки судин.
У підсумку, коли це зробили в організмі мишей, тварини продовжували виглядати зовсім нормально. Але при травмі в місці ушкоджень утворювалося менше судин і відбувалося це повільно. Тобто організм мишей погано відновлювався. При цьому в очах, навпаки, активне зростання судин небажаний. Таким чином, «відключення» білків могло бути позитивним фактором.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *