Вчені розкрили механізми зомбування

Емоційні картинки і відео змушують вимагати особливо жорстокого покарання.

Нейрофізіологи з американського Університету Вандербільта за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії досліджували процеси, що відбуваються в мозку людини в момент прийняття рішення про винесення покарання потенційному злочинцю. З’ясувалося, що цими процесами можна легко маніпулювати.

Вчені розкрили механізми зомбування

Завжди цікаво зазирнути в мозок судді і присяжних, які виносять обвинувальний вирок: звичайно, якщо це їх власне рішення, а не слухняне виконання чиєїсь волі – у другому випадку нейрофізіологія не допоможе.

Дослідження проводились на людях, змушених щодня приймати непрості рішення: суддях і присяжних, які виносять обвинувальний вирок. За допомогою методу функціональної магнітно-резонансної томографії вчені спробували знайти області мозку, які беруть участь в судженні людини і виносять рішення про покарання.

В експерименті взяли участь 30 добровольців – 20 чоловіків і 10 жінок. Перебуваючи в магнітно-резонансному томографі, фіксуючому відбуваються в мозку процеси, вони знайомилися з різними сценаріями вчинення злочинів. Це були вбивство, нанесення каліцтв, фізичний напад і крадіжка. Кожна історія прочитувалася в двох варіантах: як фактичне опис дії і як образний, емоційний переказ. Після кожного прочитання випробовувані виносили вердикт, оцінюючи ступінь провини за дев’ятибальною шкалою.

Виявилося, що найбільший вплив на прийняття рішення надає стиль, в яких людям повідомляли про скоєному діянні. За словами брав участь в експерименті Майкла Тредвея з Гарвардської медичної школи, якщо злочин описувалося в яскравих фарбах, які дозволяли зорово його уявити, вибиралося більш суворе покарання. Сухий виклад фактів того ж злочину явно зм’якшувало суддів. Відповідно, фото-і відеоматеріали справи, демонстровані в суді, безпосередньо впливали на рішення судді або присяжних, спонукаючи призначити більш суворе покарання. Тобто в наявності зниження об’єктивності.

Магнітний томограф виявив області мозку, які активізувалися при ухваленні рішення про покарання. Основну роль при цьому грала префронтальная кора. Але брало участь в процесі та мигдалеподібне тіло, або амигдала – подкорковая область мозку, що відповідає за емоції. Активність амігдали різко зростала після прослуховування емоційної історії. А в момент самого прийняття рішення мигдалеподібне тіло вступало в інтенсивний діалог з префронтальної корою, наочно показуючи, як емоції впливають на розум.

Висновки вчених вже враховуються в американському судочинстві. Зокрема, суддя може прийняти рішення не демонструвати певні фото або відео, якщо вирішить, що вони можуть вплинути на об’єктивність присяжних. Зрозуміло, використання способів маніпуляції не обмежується сферою юриспруденції. Емоційний вплив – головний інструмент будь-якого виду пропаганди, що надає потужний вплив на механізм роботи мозку. Як тут не згадати російські ЗМІ, що демонструють своїм громадянам “безчинства” українських “бандерівців і фашистів”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *