У пошуку сенсу

Ми, люди, постійно перебуваємо в пошуках сенсу, чи не так? Сенсу в речах. У досвіді. У відносинах. У подіях. У ситуаціях. В збіги. В пригодах. В несподіванках. В зірках. А що таке сенс і чи варто його шукати?

Давайте розглянемо на прикладі:

Чотири людини проходять, як здається, через однакове випробування: їх звільняють з роботи. Всі вони працюють на одну і ту ж фірму, всі вони роблять однакову роботу (менеджер з продажу), кожному до тридцяти років, усі вони в однаковому фінансовому положенні (живуть від зарплати до зарплати), і всі вони були викликані в головний офіс і отримали однакове повідомлення в один і той же день. Трагедія. Стрес. Або не так?

Хоча всі вони зіткнулися з однаковою проблемою – виявилися без роботи у зв’язку зі скороченням і глобальною фінансовою кризою – кожен з них отримав різний досвід. Чому? Тому що, кожен з них зрозумів, інтерпретував, обробив і відреагував на цю новину по-різному. В результаті, кожен витягнув свій особистий унікальний урок. Свідомо, чи ні. Це не був якийсь загальний досвід, всі вони вибрали свою власну реальність.

Ви і я чинимо так само. Щось відбувається (ситуації, обставини, події, зміни умов, звільнення з роботи), ми це якось тлумачимо і реагуємо. По-своєму. Тобто, ми надаємо цьому (не важливо чого) значення. Речі безглузді (для нас) без нашого наповнення, без нашої інтерпретації. Події всього лише події до того, як ми повісимо на них свій ярлик. Поки ми не дамо прикметника і якихось емоцій. Немає ні важкого, ні легкого (для нас), поки ми не вирішимо самі, що є що. Чому те, що для однієї людини важко, є легким для іншого? Тому що це завжди залежить від людини, а не від ситуації. Важко або легко, складно або просто, весело або сумно, захоплююче або страхітливо, все це залежить від особистісної інтерпретації та реакції на події їх фізичного світу. Це їх внутрішня реакція на зовнішнє.

Давайте повернемося до наших безробітним друзям і подивимося їх різні реакції на одні й ті ж речі.

У пошуку сенсу:

Реакція 1: Велика Трагедія

Тільки що звільнена Свєта повністю спустошена, тому що у неї «було відчуття, що це трапиться… якраз, коли начебто все почало налагоджуватися». Свєта зробила з свого звільнення велику особисту трагедію, наповнену сльозами, злістю, тривогою, відчаєм. Через лічені хвилини після цієї новини вона загнала себе в стан тотальної істерії і недієздатності, нічого не бачачи крім загибелі та темряви у своєму майбутньому. Вона дзвонить своїй мамі і сестрі в надії на співчуття, увагу і підтримку. І вони дають їй це. Разом, вони скаржаться один одному на компанію, на начальника і на невмілість уряду в сучасній економіці. Місяцями Свєта тоне в депресії, з’їдає шоколаду за тиждень більше, ніж важить сама, не шукає роботу («який сенс?”), Фокусується на поганому і грузне в жалості до самої себе. У Свєти стільки ж таланту, потенціалу та вміння, скільки і у решти трьох. Вона має ті ж можливості, але не використовує їх.

Реакція 2: Можливість

Наступний, знову спечений безробітний Антон по характеру опортуніст і оптиміст. Люди люблять перебувати поруч з ним. При можливості він прагне знайти хороше. Він бачить своє звільнення як певну можливість для початку нового життя. Не можна сказати, що він ненавидів свою роботу менеджера, але подумував про те, щоб повернутися до вивчення того, що йому дійсно подобалося – створенню фільмів. Протягом тижня Антон провів серйозні он-лайн дослідження, записався на курси, зустрівся з консультантом з працевлаштування, поговорив з фахівцем з фінансового планування, визначив собі кілька нових цілей, розрахував скільки на все йому потрібно грошей і знайшов собі роботу, щоб мати саме цю суму. Через тиждень після того, як Антон закрив за собою двері колишньої роботи, він став щасливішим, ніж був упродовж довгого часу. У всякому разі, він зробив цей досвід каталізатором для позитивних змін.

Реакція 3: Урок

Ще одна, віднедавна безробітна, Оля, найбільший філософ серед цієї групи. Здебільшого, вона вибирає свої реакції і дуже старається з розумом розподіляти свою емоційну енергію. Вона не просторікує, що не бушує і не шукає уваги або співчуття, як її колега – Свєта. Поки Свєта знаходить причину для само-руйнування, Оля витягує урок з цієї ситуації. Вона усвідомлює, що порівняно з багатьма людьми, її проблеми є тимчасовими і не такими вже й значними. «Що я можу зрозуміти, завдяки цій ситуації, і як мені найкраще відреагувати?» – Питає вона себе. Вона вчиться контролювати те, що може і відпускати те, що не може. Вона усвідомлено і спокійно походжає навколо пошуку нової роботи. У відмінності від її пафосній колеги, вона не витрачає свої сили на когось або на щось інше.

Реакція 4: Маленька купина

Раніше, коли він не був ще безробітним, Володимир все час, вільний від продажу побутової техніки, проводив на пляжі або в спорт клубі, займаючись собою або чіпляючи дівчаток. При можливості займаючись і тим, і іншим. Справедливості ради слід зазначити, що Володимир досить невимушений персонаж. Якби він був собакою, він би був золотистим ретривером. Коли один з колег запитав його про плани відносно подальшого працевлаштування, він відповів «Знайди собі друга роботу, напевно». Без тривоги. Без напруги. Без злості. Без зайвих емоцій. Володимир займався спортом частину тижня, і через кілька днів знайшов нову роботу. Без зайвої метушні.

Сенс: Яким робимо його ми

Ви помітили, в нашій історії ми не знайшли однакового значення (в їх одночасному звільненні)? Втрата роботи означала різні речі для всіх їх. Чому? Тому що вони особисто вибрали, що значать ті чи інші явища в їхньому світі. Тобто, кожен з них сам встановлює сенс, значення, силу і вплив ситуацій та обставин, в яких вони опиняються. Так само робимо і ми з тобою. Кожен день.

Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому різні християнські віросповідання, які, очевидно, працюють з однією книгою, мають різні доктрини, тлумачення і культуру? Чи не тому, що кожна церква надає своє власне значення писанням? Якщо і є якийсь спільний фундамент між цими сотнями (тисячами?) Відгалужень християнства, це їх колективна нездатність узгодити «сенс» Біблії.

І чому одна людина знаходить «Живи Сейчас» (книгу Екхарта Толле) самої просветляющей книгою з усіх, тоді як інший думає, що це безглуздя, а третій бачить її як сучасний обман диявола? Тому що ми всі створюємо свою власну реальність і визначаємо свій власний зміст. Ось чому.

У деяких культурах хмари в небі значать, що боги зляться. Там, де я живу, це означає, що я повинен взяти парасолю, коли буду виходити з дому. Для фермера, який відчайдушно потребує у дощі, це може означати подарунок з небес, великий урожай і вирішення фінансових проблем.

Так, в багатьох випадках, давня практика «пошуку сенсу» в ситуаціях, обставини та події є марною тратою часу. Здебільшого, речі значать те, що ми віримо, вони означають. Якщо, наприклад, ви вирішите, що ця стаття була порожньою тратою вашого часу – вона буде. Для вас. Якщо ви вирішите, що це цінне повідомлення, воно буде таким.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *