Триповерховий мозок – як емоції керують нами

Що таке стрес і чи можна його оцінити? Звідки виникають емоції і як вони впливають на організм? Що таке триповерховий мозок і «теорія функціональних систем»? Про все це розповів доктор медичних наук, професор Першого московського медичного університету імені Сеченова і МГТУ ім. Баумана Павло Умрюхін.

Першим дослідником стресу як такого був американський психофізику Уолтер Кеннон, який встановив, що саме емоції передують фізичним реакціям, а не навпаки. В 20-і роки Кеннон розробив знамениту теорію гомеостазу – сталості внутрішнього середовища організму. Відповідно до цієї концепції, організм сам боятиметься про постійній підтримці умов, пристосовуючись до змін середовища. В організмі завжди виділяються гормони стресу це адреналін, норадреналін і кортизол. Всі три гормону роблять на нас певний ефект: наприклад, при виділенні кортизолу, організм здатний існувати в напруженій обстановці і справлятися зі стресовими ситуаціями. Адреналін активує організм, розширює зіницю, бронхи і серце. Завдяки гормонам стресу, можливості людини багаторазово збільшуються – всім відома історія американця Джо Роллін, якому вдалося за один раз понести з поля бою чотирьох свої товаришів. Однак гормони, які виділяються при стресі, завдають організму великої шкоди: зменшується чутливість канальців нирок, знижується імунітет, збільшується ризик появи виразки шлунка…

Стадії стресу

Учень Кеннона Ганс Сельє вивів 3 стадії стресу.

При першій стадії«стадії тривоги» відбувається мобілізація захисних сил організму, поліпшується працездатність, а за рахунок підвищеного виділення азоту та калію збільшується печінка або селезінка.

На другій стадії«резистентності» відбувається підвищення стійкості до різних впливів, але разом з тим знижуються активності інших систем.

Третя, фінальна стадія – стадія «виснаження», навпаки, характеризується зниженням стійкості організму до стрессору і може привести до смерті. Важливо відзначити, що організм сам проходить шлях від другої до третьої стадії, а ми лише через яке – той час можемо усвідомити цей процес.

Як оцінити свій стрес?

Дуже важливо розуміти, на якій саме стадії знаходиться ваш стрес. У цьому можуть допомогти новітні розробки: наприклад, програма Stress check, яку можна встановити на Android. На програмі можна оцінювати зміни кардіо інтервалів, на екрані відображається пульсовая хвиля. При стресі серцевий ритм менш вариабелен.

Механізми захисту

Вегетативна нервова система ділиться на два відділи: симпатичний і парасимпатичний. Симпатична система або «fight to fight» активується саме при стресових ситуаціях. У цей період розширюються зіниці, бронхи, нирки, трахеї, зменшується виділення сечі, а судини звужуються. А ось протилежна їй парасимпатична система або «relaxed» володіє реанімує ефектом для нашого організму: в період її активізації відбувається рясне виділення слізних і слинних залоз, шлунок виділяє більше соку. Дуже важливо навчитися експлуатувати парасимпатическую систему для відновлення організму.

Емоції

Насправді емоції можуть становити пряму загрозу для нашого життя. Цей факт демонструє яскравий експеримент Ібн Сіна: в дві різні клітини один навпроти одного він посадив вовка та ягня. Протягом декількох днів, від постійного стресу у зв’язку з почуттям небезпеки, ягня дуже сильно захворів і помер, хоча у нього в клітці була їжа, та й саме тварина була молодим і здоровим.

Відповідно до навчань наукової школи Анохіна і Судакова, стрес виникає, коли людина тривалий час не може задовольнити життєво важливі потреби. Таким чином, негативні емоції накопичуються. Як це відбувається? Є певна теорія, яку розробили ці дослідники – це теорія «функціональних систем». Згідно з ученням, поведінковий акт безпосередньо залежить від задоволення потреб. Потреби формують мотивацію, після чого слід етап «прийняття рішення», за ним – «програма дії», а потім «результат». Але фінішній прямій в цьому процесі стає так званий «етап параметра результату», коли ми неодмінно порівнюємо підсумок з нашими очікуваннями. Звідси висновок: на наші емоції впливає не результат якого – то справи або події, а саме різниця очікування і реальності. Якщо результат і очікування збігаються, то ми можемо відчувати позитивні емоції, а от коли відбувається навпаки, то в нас назбиралося не негатив, який і може привести до стресу. Типовий приклад – коли відмінник отримує на іспиті єдину четвірку і дуже з – за цього переживає, а деякі, навіть впадають в депресію. Найголовніше правило в цьому випадку: емоційно налаштовуватися не на найвищу мотивацію, а на оптимальний результат.

Експерименти

Російський фізіолог Євген Юматов провів ряд експериментів, які доводять, що на емоції впливає особисте ставлення до чого-небудь. Юматов експериментував над пацюком – гризуна помістили в простір, де на підлозі була величезна кількість дротів з невеликим електричним напругою. Щур дуже довго стрибала, намагаючись не наступати на дроту, а потім, коли побачила будиночок (його встановили в кутку), добігла до нього і довгий час там знаходилася, абсолютно спокійно. До цього в тому ж будиночку загинуло кілька щурів, мабуть, з -за який – то несприятливої обстановки, причому ніяких дротів поруч з будиночком не було – померлі пацюки перебували в повній безпеці.

Механізми

Для того щоб контролювати свої емоції, дуже важливо розуміти, як влаштований наш мозок. Нейрофізіолог Поль Маклін стверджував, що у людини мозок складається з трьох частин, які насаджені одна на іншу, немов би матрьошки.

Центральна частина це древній мозок або мозок рептилія, який відповідає за виконання найпростіших функцій – дихання, сон, циркуляцію крові.

Друга частинадревній мозок або лімбічна система, яка бере участь в регуляції функцій внутрішніх органів нюху, пам’яті, сну, неспання. Лімбічноїсистемою людина керувати не може, але зв’язок між свідомістю та емоціями існує завжди. А ось неокортекс або кора головного мозку відповідає за вищу нервову діяльність. Це єдина частина мозку, процеси в якій ми можемо відстежити. Саме в неокортексе формується наше «я». Кожному з нас дуже важливо розуміти, від чого саме у нього виникають позитивні емоції. Адже емоційний стан генералізується на всі системи. Позитивні емоції завжди короткочасні, а ось негативні мають хронічний властивість. За статистикою, позитивні емоції залежать від трьох чинників: наявності близьких людей, задоволених життєвих потреб, і. звичайно ж, успіху, але тільки в тих сферах, які є для нас дійсно значущими.

Людині потрібно прикладати всілякі зусилля для того, щоб стежити за своїм організмом, намагатися контролювати ті процеси, які піддаються контролю. У потрібний момент спостереження допоможуть запобігти накопичення негативних емоцій і розвиток стадій стресу. Тут дуже важливий аналіз своїх дій, рішень. В кінці дня можна просто згадувати і обов’язково записувати ті чи інші ситуації і вашу реакцію на них – так буде легше змінити поведінковий стереотип. Також уважно потрібно ставитися до свого подиху, займатися дихальною гімнастикою і, як би банально не звучало, спати по 8- 9 годин.

© Felix Pfäffli

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *