Час змін – не чекайте понеділка

У китайців є прислів’я: “Кращий час, щоб посадити персикове дерево – 20 років тому. Але якщо ти не посадив дерево тоді, то інше найкращий час – сьогодні”. На жаль, люди люблять відкладати зміни у своєму житті, причому чим серйозніше зміни – тим страшніше починати. Що ж робити?

Чим страшніше почати, тим частіше ми говоримо – так-так, я це зроблю, але не сьогодні, а з понеділка, з першого числа, з Нового року і т.д. І, як ви думаєте, що відбувається в понеділок? Як правило, нічого.

Тому якщо ви прийшли до висновку, що якісь речі у вашому житті міняти необхідно, дуже розумно і правильно здійснити перший крок до цих змін – в той же день. Нехай це буде невеликий крок, але він повинен відбутися.

Наприклад, один з моїх вчителів розповідав, як він збирався почати кар’єру міжнародного бізнес-тренера. Він в той же день купив собі годинник мандрівника з двома циферблатами, на тому ж тижні оформив собі закордонний паспорт. Зрозуміло, не ці кроки принесли йому успіх, але для нього було важливо зробити перші кроки.

Чому? Мозок людини влаштований таким чином, що продовжувати розпочате йому набагато легше, ніж зрушити з місця. Тому навіть маленький перший крок – запускає процес руху до змін. Так що не чекайте ні понеділка, ні Нового року, а починайте діяти сьогодні.

І найкраще почати з того, щоб скласти план по досягненню мети. Залежно від складності плану і дальності цілі, план може бути або схематичним, або, навпаки, дуже детальним. Але ви повинно в кожному разі розуміти, які кроки необхідно здійснити. І в яку сторону при цьому йти. Так, якщо ви збираєтеся плисти до острова Пасхи, ви повинні орендувати корабель, найняти капітана, запастися картою, прокласти курс, розрахувати запас палива, намітити точки для дозаправки і поповнення запасів…

Якщо ж ви збираєтеся сходити за хлібом, то досить сунути сто рублів в кишеню і вийти з дому – далі як-небудь впораєтеся. Так і з планами життєвими: якщо потрібні серйозні зміни, якщо потрібно зробити щось до чого ви навіть не знаєте, як підступитися, то бажано скласти детальний план. Порадитися з тим, хто вже виконував подібну роботу в своєму житті. Прочитати кілька книг з обраної теме. Якщо зміна передбачається дуже масштабне, то часто правильним способом буде докладний планування перших етапів, і дуже зразкову планування етапів наступних.

Так, якщо ви хочете стати нейрохірургом світового класу і працювати у відомій західній лікарні, то для початку непогано б отримати медичну освіту. А вже коли доберетеся до цього рівня – будете конкретизувати подальші плани. Однак при цьому треба пам’ятати, що мета ваша все-таки – госпіталь Джона Хопкінса в Балтіморі, а не перша міська лікарня в Саранську, і тому вибирати медінститут відповідного рівня.

Дуже важливо на першому ж етапі – складання плану – оцінити труднощі, з якими ви можете зіткнутися. По-перше, це дозволить зрозуміти, яку ціну доведеться заплатити за досягнення мети або виконання мрії, і бути готовим до цієї ціни – або відмовитися заздалегідь, якщо ціна занадто висока. Наприклад, серед моїх знайомих є кілька членів олімпійської збірної Україні, і всі вони не раз ламали кістки або рвали зв’язки – це просто частина ціни, яку доводиться платити за золоту медаль. Якщо ж людина не готова до травм, йому краще відразу зайнятися шахами, а не боксом або футболом.

З іншого боку, знання про перешкоди дозволяє до них підготуватися. На початку минулого століття Південний Полюс залишався чи не єдиним місцем на Землі, куди не ступала нога людини. Першими до нього дісталися – практично одночасно, з різницею всього в декілька днів – норвежець Руаль Амундсен і англієць Роберт Скотт. Однак Амундсен ретельно досліджував досвід усіх попередніх експедицій в Антарктиду і заздалегідь підготувався до всіх відомих труднощів і проблем, а ось Скотт понадіявся на удачу і знехтував ретельним плануванням. В результаті зворотний шлях склався для Амундсена вдало, експедиція не втратила жодної людини, а ось експедиція Скотта загинула повністю, він втратив всіх свіх людей, а потім і сам помер від голоду і холоду.

Труднощі на кар’єрному шляху сучасного городянина чи виявляться настільки небезпечними для життя, але все ж варто бути готовим до них заздалегідь. Згадайте девіз американських скаутів, запозичений радянськими піонерами: “Будь готов! – Завжди готовий!”

І, нарешті, ще одна дуже важлива річ, про яку ми часто забуваємо. За винятком дуже рідкісних видом діяльності, нам майже завжди потрібна допомога інших людей. Ви можете бути поетом-одинаком або художником-одинаком, але якщо говорити про цілі більш значущих, то вони, як правило, досяжні лише для команди. Навіть Шерлоку Холмсу вже необхідний доктор Ватсон.

Є 12 ролей, які можуть зіграти у вашому житті інші люди – від “Критика” до “Музи”, від “Експерта” до “Рольовий моделі”. На жаль, я не можу описати всі ці ролі в короткому інтерв’ю, але детально розповідаю про них на своїх семінарах. Тут же позначу лише два з ключових моментів. По-перше, постарайтеся знайти когось, хто вже досяг мети, до якої ви тільки прагнете – і попросіть його стати вашим наставником або консультантом. По-друге, поряд з вами повинна бути людина, яка вірить у ваш успіх, і навіть якщо у вас опускаються руки, він все одно каже “Я вірю в тебе, у тебе все вийде!”.

Дерзайте, і у вас все вийде!

Автор Олександр Левітас

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *