Три уроку, які можна винести після грандіозного провалу

Відомий американський трейдер Джим Пол пройшов шлях від хлопчика з бідної родини в Кентуккі до досвідченого інвестора, який сколотив статок на Чиказькій товарній біржі. Але його зарозумілість росло разом з його успіхом. Зрештою в 1983 році брокерська фірма, в якій він працював, звільнила його. Його репутація була зруйнована, а сам він втратив $1,6 млн, $400 тис. З яких він зайняв у друзів.

Залишилося десятиліття Пол витратив на те, щоб повернути себе у форму. У 1990 році він працював в науково-дослідному відділі Morgan Stanley Dean Witter & Co: до операцій на ринку його не підпускали.

Потім Пол написав книгу: «Що я дізнався після того, як втратив мільйон доларів», а потім заснував власну компанію Marketfield Asset Management LLC. Ось три головних уроку, які сам Пол витягнув з цієї історії.

1. Ви – це ваші гроші. Для оточуючих точно

«Коли ви втрачаєте свої гроші, то дуже швидко розумієте, що люди ототожнювали вас з ними. Більш того, ви самі зазвичай оцінюєте себе в грошах. Ви ототожнюєте себе з ними. Ось чому втрачати гроші так страшно» – пише співавтор книги Пола Брендан Мойніхан.

Так що якщо ви можете втратити найближчим часом більшу суму грошей, будьте готові до того, що від вас відвернеться більшість ваших друзів і може навіть родичів. Це буде важкий удар.

Тому поки у вас все добре, і ви на піку своєї кар’єри, не дуже спокушайтеся з приводу відданості ваших товаришів. Більшість з них кине вас в ту ж хвилину, коли ви втратите свій стан, і їм про це стане відомо.

2. Є різниця між розумним ризиком і азартною грою

Якщо ви хочете побудувати кар’єру інвестора, то потрібно бути готовим до того, що далеко не всі ваші рішення виявляться вдалими. І тим не менш, не варто ніколи покладатися на авось. Навіть не до кінця продумане рішення все ж краще, ніж рішення, яке ви прийняли в розрахунку на удачу. Ніколи не ризикуйте грошима, якщо не можете прорахувати більшу половину ризиків.

При цьому у азартних гравців залежність від ризику носить принципово інший характер.

«Карти – це просто хвороба. І якщо у вас є гроші, то шансів, що ви захворієте нею, дуже багато. Недолік адреналіну переслідуватиме вас все життя після того, як розбагатієте», – розповідає Пол.

3. Ніколи не приймайте рішень під емоційним впливом натовпу

Ви людина. Тому цілком природно, що періодично вас будуть захльостувати емоції. Просто перед кожним важливим рішенням завжди пробуйте розібратися, де в вас кажуть емоції, а де – холодний розрахунок. І якщо емоцій більше, відмовляйтеся від угоди.

Ще гірше піддаватися загальним настроям свого оточення. Той факт, що тисячі або навіть мільйони людей у щось вірять, ще не означає, що вони праві. Ніколи не приймайте важливі для себе рішення просто для того, щоб підтримати тренд. Це помилкова логіка. Шанси на те, що натовп виявиться правою, нітрохи не вище, ніж шанси, що правим буде людина, одинокий у своїх судженнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *