Тест: «хто я»?

Відповідь на питання «Хто я?» Може стати для тебе і внутрішньої опорою, і ключем до розуміння своїх переживань, і способом пошуку місця в цьому дивному світі. Спробуй пройти наш тест на самовизначення.

Етапи тесту:

Запитати себе: «Хто я?» І неодмінно відповісти.

Перевірити, як ці відповіді реалізуються в твоїх стосунках з оточуючими.

Для сильних духом – бонус. Спробуємо подивитися з боку на власні уявлення про себе (і не злякатися).

Що знадобиться? Блокнот або кілька аркушів паперу, щоб робити записи і малювати. Ручка або олівець (найкраще кольорові). Трохи вільного часу, щоб не поспішаючи прислухатися до себе.

Етап 1. Про себе

Постав собі запитання «Хто я І запиши 10 відповідей-характеристик (це обов’язково повинні бути іменники). Наприклад: подруга, дочка, спортсменка, керівник, лікар, красуня, зірка танцполу та інше.

Написали? Відмінно. Тепер уважно подивися на список, посмакуйте кожну характеристику – і залиш з них тільки 5, найбільш значущих для тебе. З ними і продовжимо працювати. Але список з усіх 10 пунктів далеко не відкладай, ми ще повернемося до його аналізу.

Відібрані 5 характеристик випиши на окремий листок в стовпчик – так, щоб навпроти кожної залишилося місце для трьох слів, які тобі ще треба придумати. Це мають бути визначення, що відповідають на запитання «Яка я ___?». Наприклад, ти – хуліганка. «Яка я хуліганка? – Зухвала, смілива, відчайдушна». Запиши по 3 визначення для кожної з 5 ключових для тебе характеристик.

Ну і заключне для першого етапу завдання. Зроби невеликий малюнок для кожної характеристики і її визначень. Чи не мучся особливо, достатньо навіть корявого символічного зображення того, що виникає в тебе в думках і фантазіях, коли ти думаєш про конкретну своєї ролі. Отже, у тебе повинно вийти 5 зображень.

Ключ 1

Вернись до довгого списку характеристик і спробуй віднести кожну з них до однієї з груп:

– пов’язані з відносинами (мама, сестра, подруга, кохана);

– пов’язані з професійною або якийсь ще постійною діяльністю (економіст, лижниця, керівник);

– пов’язані з внутрішнім самовідчуттям, самовизначенням (шукачка сенсу, красуня, боягузка, відчайдушна революціонерка).

Який вид характеристик переважає? Вважається, що чим більш різноманітними ролями оперує людина і чим гнучкіше він з ними звертається, тим легше адаптується до життя і поточної в ній ситуації.

Якщо у тебе превалює список, пов’язаний з відносинами, можна говорити про те, що ти реалізуєш себе в основному в спілкуванні з іншими людьми. Порушення якихось людських зв’язків може привести до втрати впевненості в собі, тому що опора на інші ролі у тебе в дефіциті. Якщо найбільш значна група характеристик, пов’язаних з самовідчуттям, ти зосереджена на своєму внутрішньому світі. Але не упускаєш ти живий зв’язок зі світом зовнішнім – сферою відносин і активної діяльності? Якщо, судячи зі списку, ти діяльна особа, придивися, не втрачаєш ти в почуттях і в радощах прихильності, любові і дружби.

В якості профілактики або «лікування» ситуації, що склалася допиши, якими характеристиками тобі хотілося б мати, але з якихось причин ти їх собі не привласнюєш.

До речі, є ймовірність, що у тебе з’явиться своя особлива група ролей, про яку ми не згадали. Це зовсім не погано, але підштовхує тебе подумати, які риси твоєї особистості вона об’єднує.

Звернись до виділених п’яти характеристикам і підібраним до них визначень і картинкам. Збери малюнки в сюжет (в загальну панораму) і дай йому назву. Не будемо пафосно оголошувати, що це відображення твого життя. Але спробуй якось поставитися до отриманої картині: подобається чи ні, які почуття викликає, що нагадує. Символізація часом стає дверима до дивовижних відкриттів і розуміння взаємозв’язку між явищами, які на перший погляд здавалися набором випадковостей. Спробуй прочинити ці двері.

Етап 2. Про себе і оточуючих

У центрі аркуша паперу намалюй гурток, всередині якого напиши «Я». Згадай 7 значущих для тебе людей, відносини з якими грають серйозну роль у твоєму житті. Розташуй громадян у довільному порядку на аркуші так, щоб від кожного можна було провести межу до тебе і зробити поруч з нею невеликі записи.

Якщо важливих для тебе персон виходить більше або менше, не страшно. Але давай введемо обов’язкові обмеження для точності експерименту: чи не менше п’яти і не більше дев’яти осіб. У кожної з’єднує лінії напиши по 3 характеристики, відповідаючи на запитання «Яка я в цих відносинах?».

Ключ 2

Важлива властивість ідентичності полягає в тому, щоб вона була визнана іншими людьми. Якщо цього не відбувається, ти відчуваєш почуття невпевненості в собі. Або відчуваєш себе самозванцем. Візьми визначення, які ти підбирала в першій частині, відповідаючи на запитання «Яка я ___?». Порівняй з тими, що вказала стосовно відносин. Чи збіги?

Розпиши визначення з першої частини по лініях відносин: як і з якими людьми тобі хотілося б проявляти їх. Це зона твого найближчого розвитку і шлях до більш впевненому самовідчуттю.

Етап 3. Про себе і ніщо

Завдання не для людей зі слабкими нервами, тому, якщо ти зважилася на нього, будь з собою уважною, ласкавою і ніжною. У процесі його виконання можуть виникнути найрізноманітніші переживання і відчуття (втім, не тільки лякають, але і надихаючі, так що не вішай ніс). Якщо здасться, що з тебе вистачить, – зупинись. Це правило безпеки, на якому ми наполягаємо. У завданні дійсно важливо не стільки дійти до кінця будь-яку ціну, скільки подивитися, де хочеться зупинитися і які почуття або думки супроводжують процес виконання.

Вернись до вихідного списку з 10 характеристик. Знову випиши їх у стовпчик, перевіряючи, чи нічого не змінилося. Можливо, за час самоісследовательской роботи якісь втратили значення і на їх місце просяться нові.

Виписала? Відмінно. Викреслюй характеристики по черзі, починаючи з найменш значимою. Роби це не поспішаючи, по можливості повністю відчуваючи розставання з викреслювати ідентичністю. Пройди список повністю, відкидаючи один пункт за іншим, у міру їх значущості (але пам’ятай про правило безпеки!). Якщо це вдалося, злови те відчуття, переживання, почуття, з яким ти розлучилася з останньої своєї характеристикою. Побудь в ньому стільки, скільки можливо, і підбери для нього символ, образ або метафору.

Виконавши завдання настільки, наскільки вийшло, повернися «на землю». Відклади всі записи, встань, походи, зроби якісь легкі вправи або асани (подивися добірку в нашому розділі «Йога») – відчуй своє тіло і себе через нього. Ти – є тут і зараз.

Ключ 3

Будемо чесні, всі ми не зовсім те, що про себе думаємо. Ми ніби б більше в реальному житті. Якщо ти не пройшла список до кінця, не змогла викреслити якісь характеристики, значить, ці ролі мають для тебе особливою цінністю. На даний момент часу вони все опора для тебе. До цього варто поставитися з повагою, але пам’ятати про те, що загроза ролям обернеться і загрозою впевненості в собі в цілому.

Мета заключної частини вправи – показати здатність залишитися собою при відмові від всіх ідей про себе. Ця здатність дозволяє переживати кризи, втрати, складні життєві ситуації без критичного відчуття втрати себе, але з ресурсом адаптації до нових умов життя. Найпростіший приклад: якщо ти, скажімо, втратиш статус головного бухгалтера, це абсолютно не означатиме твоєї ущербності. Саме про це наступні рухові активності: ідентичностей начебто немає, а ти – є.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *