Баня: різновиди, сила, протипоказання

«Баня будь-яку хворобу з тіла жене» – казав народ в ті часи, коли найефективнішим лікуванням було тісне зіткнення з природою, інакше – фототерапія, а зовсім не прийом медикаментів. Баню дійсно можна назвати природним засобом, що знищує хворобу.

В атрибутах її незалежно від виду, немає нічого синтетичного: водяний пар, дерев’яні полиці, березові або дубові віники (російський варіант), масаж (турецький хамам), екстракти трав (японська лазня)… Але навіть з цієї причини найдавніший спосіб очищення тіла від забруднень не є абсолютно нешкідливим для людського організму. І даний аспект відображає реалії вже нинішнього часу. З усього вищесказаного робимо висновок: перш, ніж відправитися в лазню, слід з’ясувати основні подробиці нетрадиційного лікувального методу, що і становить центральний сюжет сьогоднішньої статті.

Виникнення бані власна гігієна була в честі у людей з найдавніших часів: ще на зорі цивілізацій предками землян практикувалося купання в природних водоймах – річках. Поступово людство освоювало нові землі, здійснювало відкриття географічного характеру – в результаті одного з таких проявів допитливості homo sapiens познайомилися з термальними джерелами. Підігрівати водойми, вони створювали сприятливі умови для проведення парових процедур нарівні зі звичайним купанням. Зрозуміло, після подібних комбінованих обмивань людина відчувала себе не просто фізично чистим, а ніби заново народженим.

Як відомо, термальні джерела – привілей нечисленних районів Землі. Що ж робили наші предки, які проживали в зонах відсутності природних «парилень»? Вони знайшли вдалу заміну останнім – звичайні камені раскалівалі на вогні, після чого лили на пашить жаром матеріал крижану воду. Так виникли передумови для появи надалі двох фундаментальних видів бань: пічних і термічних. Якщо говорити про конкретних часових рамках, то перші лазні, швидше за все, винайшли стародавні єгиптяни за 3000 років до н.е.

Спосіб миття, що поєднує водяні процедури з паровими, перейняли індійці, древні греки і римляни. В Елладі лазні спочатку були прерогативою жителів Спарти. У Римі ж приміщеннями, призначеними для корисного купання, користувалися всі незалежно від статусу. Найцікавіше так це те, що з плином часу актуальність лікувально-гігієнічного засобу не слабшала: навіть в Середні століття люди продовжували з ентузіазмом відвідувати лазні. На Русі взагалі існувала екстремальна традиція занурюватися в холодну річку або розтирати розпалене тіло снігом відразу після перебування в парній. Вона збереглася і сьогодні, правда, користується популярністю тільки в дуже здорових, загартованих людей.

Різновиди сучасних лазень

Російська лазня: оптимальний тандем рівня вологості (близько 80%) і температури повітря (не більше 60? С) дозволяє не тільки від втоми позбутися, але й істотно здоров’я поправити: «натренувати» судини, звільнити організм від шлаків, навіть схуднути. Щоб уникнути несприятливих наслідків для організму час перебування в парильні не повинно перевищувати 30 хвилин.

Національні види лазень в інших країнах у порівнянні з російською мають свої переваги. Сауна або фінська лазнядуже улюблена на північноамериканському континенті і в Західній Європі. Головна відмінність сауни від російської лазні полягає в іншій комбінації температури повітря з вологістю: перша досить висока – близько 100? С, а друга, навпаки, надзвичайно низька – всього 10-20%. Створюється ефект сухого пара, тому віник тут не знадобиться. Поруч із сауною зазвичай обладнують басейн.
Суховоздушная є також турецький хамам. Цікава особливість такої лазні – поступова підготовка відвідувачів безпосередньо до парної. Ефект досягається шляхом облаштування перед парилкою декількох приміщень, що переходять одне в інше, в кожному наступному з яких температура вище в порівнянні з попередньою кімнатою. Тому, потрапляючи, зрештою, в «пункт призначення», людина вже не відчуває особливої різниці. У хамаме вам сподобається, адже, крім гігієнічної та лікувальної процедур, тут прийнято грати в настільні ігри, насолоджуватися чаюванням і масажем.

На звання найоригінальнішою лазні світу може по праву претендувати японська – сенто. Вона буває домашньої і суспільної. Японська лазня різко відрізняється від усіх інших типів суворої послідовністю практично ритуальних дій і відсутністю парної. Відвідувач сенто миється, потім сідає в індивідуальну бочку або ванну, як правило, розраховану на групу людей – офуро. Ємність наповнена гарячою водою з ефірними маслами і відварами трав. Завершується процес обмивання тим, що людина пересідає в іншу бочку кама-буро – цього разу з просоченими природними екстрактами тирсою. Після відвідувачі п’ють чай і філософствують на різні теми.

Цілюща сила і протипоказання бані впливу на організм людини водяної пари може бути як позитивним, так і негативним – все залежить від ступеня вологості. Якщо вона досить висока, що характерно для російської лазні, у людини посилюється потовиділення. В результаті з організму виводяться шкідливі токсини, розкриваються пори шкіри. Задихала епітелій краще засвоює поживні речовини з косметичних засобів, якими слід побалувати шкіру після водно-парових процедур. Всі важливі системи організму активуються: поліпшується кровопостачання органів, сама кров збагачується життєвим газом – киснем, провокуючим стрибок рівня «гормонів щастя». Ось тому люди після лазні виглядають такими задоволеними і умиротвореними.

В якості профілактики та способу позбавлення від залишкових явищ застуди, ангіни лазня – найкращий засіб. Єдиний нюанс – з підвищеною температурою тіла в парну ходити ні в якому разі не можна. Що стосується інших видів лазні, то і вони принесуть чимало користі вашому організму. Сауна завдяки сухому пару чудово допомагає при хронічних захворюваннях суглобів: поліартриті, радикуліті. Для дихальної системи фінська лазнящось на зразок інгалятора, особливо, якщо повітря просочене ароматом трав. Хамам ліквідує безсоння, а японське сенто зміцнює серце, покращує стан шкіри, діє на суглоби як знеболювальний (мається на увазі контакт тіла з тирсою).

Незважаючи на численні показання до застосування, відвідування лазні може завдати непоправної шкоди вашому здоров’ю. Паритися заборонено людям із серцево-судинними захворюваннями, гіпертонією, недокрів’ям, різними дерматитами, проблемами за частиною гінекології. При загостренні наявних хронічних недуг відвідування лазні також краще скасувати. Вчені з’ясували, що інтенсивний вплив водяної пари на організм людини є потенційним джерелом ракових пухлин, інфарктів та інсультів. Враховуючи стан здоров’я переважної кількості українських громадян, висновок невтішний: лазнязадоволення тільки для обраних. Але навіть якщо ви входите до їх числа, не зловживайте паровими процедурами – рано чи пізно найвитриваліша людина може змінити цей статус під впливом зовнішніх факторів навколишнього середовища.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *