Щось пішло не так: 5 найбільш рідкісних генетичних захворювань

Спадкові хвороби в медичній практиці зустрічаються досить часто. Гемофілія, синдром Дауна, дальтонізм, непереносимість лактози – все це захворювання, які виникають в результаті мутацій і можуть передаватися з покоління в покоління. Однак існують і рідкісні генетичні патології, які здатний діагностувати не кожен фахівець.
Фатальна сімейне безсоння.

Фатальна сімейне безсоння: Cмерть без сну

Фатальна сімейна безсоннярідкісна спадкова хвороба, при якій людина гине від нездатності заснути. Досі вона відзначалася лише в 40 сім’ях по всьому світу. Фатальна безсоння зазвичай проявляється між 30 і 60 роками (найчастіше – після 50 років) і триває від 7 до 36 місяців. У міру того, як захворювання прогресує, пацієнт страждає від все більш важких порушень сну, причому ніякі снодійні йому не допомагають. На першій стадії безсоння супроводжується панічними атаками і фобіями, на другий до них додаються галюцинації і підвищене потовиділення. На третій стадії хвороби людина повністю втрачає здатність спати і починає виглядати набагато старше своїх років. Потім розвивається деменція, і пацієнт гине – як правило, від виснаження або пневмонії.

Смертельна безсоння виникає через те, що в кодоні (кодує трінуклеотідамі) 178 гена PRNP, розташованого в 20-й хромосомі, замість аспарагина, який в нормі присутній в організмі в складі білків і необхідний для нормальної роботи нервової системи, з’являється аспарагінова кислота. Це змінює форму білкової молекули, і вона перетворюється прион – агресивний аномальний білок, у складі якого немає нуклеїнових кислот. Під дією одного приона навколишні молекули уподібнюються йому, і це веде до незворотних змін. Перш чого, вони протікають в тканинах таламуса: подкорковой «станції» всіх видів чутливості, що відповідає в тому числі за виникнення сонного стану і рухові функції: ковтання, смоктання, жування, сміх. Під дією пріонів ядра таламуса покриваються порами, перетворюються на губку і перестають працювати.

Для хвороби характерний аутосомно-домінантний тип спадкування: тобто, у неї немає носіїв. Дітям вона передається від батьків з імовірністю 50% і лише за умови, якщо хтось із них хворий. Чоловіки і жінки хворіють фатальною сімейної безсонням з однаковою частотою. На сьогоднішній день це захворювання вважається невиліковним.

Нарколепсия-катаплексія: Cоні атаки

Синдром нарколепсії-катаплексіі, для якого характерні раптові напади сну і розслаблення мускулатури тіла, теж має генетичну природу і виникає через порушення швидкої фази сну. Він зустрічається набагато частіше фатальною сімейної безсоння: у 40 з кожних 100 тис. Осіб, в рівній мірі у чоловіків і у жінок. Людина, що страждає нарколепсією, здатний раптово заснути на кілька хвилин посеред дня. «Сонні атаки» нагадують фазу швидкого сну і можуть траплятися дуже часто: до 100 разів на день, з попередньою їм головним болем, або без них. Вони часто провокуються бездіяльністю, але можуть виникати в абсолютно невідповідний час: під час статевого акту, занять спортом, водіння. Прокидається людина відпочив.

Приблизно в 80% випадків нарколепсії супроводжує катаплексія: раптова епізодична втрата м’язового тонусу, яка повторюється регулярно. У легких випадках у пацієнта злегка відвисає нижня щелепа і виникає відчутті слабкості в колінах, але якщо стан важкий, людина може раптово впасти на рівному місці. Його свідомість при цьому залишається ясним. Катаплексія розвивається на тлі виражених емоційних реакцій: сміху, злості, страху або здивування, що робить подібний стан особливо незручним.

Причина виникнення хвороби поки зрозуміла не до кінця, але в ряді випадків відзначалася мутація мутація нейромедіатора орексина (ген HCRT, 17q21), який регулює процес передачі збуджуючих сигналів у мозку і впливає на сон і апетит. Сигнальна система між орексінергіческімі та іншими нейронами дає збій, пригнічується активність моноаминергических нейронів і знижується приплив збуджуючих сигналів в кору.

Усунути нарколепсию-катаплексію неможливо, проте симптоматичне лікування є. Пацієнти починають відчувати себе краще завдяки регулярному сну в строго певний час і препаратів, що активізує роботу центральних адренергічних систем.

Фібродисплазії: Зайві кістки

Фібродисплазії осифікуючий прогресуюча (ФОП) – рідкісне генетичне захворювання, при якому організм починає формувати нові кістки – оссіфікати – в недозволених місцях: усередині м’язів, зв’язок, сухожиль і інших сполучних тканин. До їх утворення може призвести будь-яка травма: забій, поріз, перелом, внутрішньом’язова ін’єкція або операція. Через це видаляти оссіфікати не можна: після хірургічного втручання кістка може тільки сильніше розростися. Фізіологічно оссіфікати не відрізняються від звичайних кісток і можуть витримувати значні навантаження, от тільки знаходяться не там, де треба.

ФОП виникає через мутації в гені ACVR1 / ALK2, що кодує рецептор кісткового морфогенетичного білка. Вона передається людині у спадок від одного з батьків, якщо він теж хворий. Бути носієм цього захворювання не можна: пацієнт або хворий, або ні. Поки ФОП відноситься до числа невиліковних хвороб, однак зараз проводиться друга серія випробувань препарату під назвою паловаротен, який дозволяє заблокувати ген, відповідальний за патологію.
Дитяча прогерія, або синдром Хатчінсона-Гілфорда, – захворювання, яким страждає 1 людина з 4-7 млн. Організм дітей з таким діагнозом старіє надзвичайно швидко і рано: вже в підлітковому віці пацієнти виглядають і відчувають себе, як старі. У них розвивається безліч старечих патологій, виникають порушення в роботі внутрішніх органів і систем, а кістки, шкіра, м’язи та сухожилля стають слабкими і млявими. При цьому за рівнем розвитку діти з прогерією не поступаються одноліткам, а іноді й випереджають їх. Середня тривалість життя людей, що страждають синдромом Хатчінсона-Гілфорда, – 13 років. Як правило, причиною смерті стає інфаркт міокарда. Описаний лише один випадок, коли пацієнт з таким діагнозом дожив до 45 років.

Причина виникнення дитячої прогерії – спонтанна мутація в одному з двох копій (алелей) гена LMNA, що кодує преламін А, який є попередником зрілих форм Ламін А і С. Ці білки необхідні для того, щоб оболонка клітинних ядер була цілою і нормально функціонувала. Мутантний преламін А – або «прогерін», як пропонують називати його деякі автори, – накопичується в клітинах, так що їхні ядерні оболонки зморщуються, а ядра набувають неправильну форму. Такі клітини вже не можуть нормально ділитися, так що організм втрачає здатність не тільки рости, але і замінювати відмирають клітини новими.

На даний момент це захворювання також вважається невиліковним, однак продовжити життя пацієнтів і поліпшити її якість допомагає різноманітне симптоматичне лікування та фізична активність, особливо плавання. Ці засоби дозволяють поліпшити стан кровоносної системи і суглобів. Крім того, використовується гормон росту.

Синдром РОХХАД: Раптове ожиріння

Синдромом РОХХАД (Rapid-onset Obesity with Hypothalamic dysfunction, Hypoventilation and Autonomic Dysregulation) – надзвичайно рідкісне захворювання, при якому людина починає стрімко набирати вагу і страждає від булімії, респіраторних хвороб, зупинок дихання уві сні, альвеолярної гіповентиляції і кардіореспіраторної зупинок. Також для пацієнтів з таким діагнозом характерна відсутність реакції на підвищення в крові вуглекислого газу.

На сьогоднішній день в світі зареєстровано близько 100 випадків виникнення цього розладу. Зазвичай воно проявляється у віці до 10 років (найчастіше близько 3 років) і, по всій видимості, має спадкову природу. Незважаючи на проведені на Заході дослідження, етіологія синдрому РОХХАД досі не ясна. Вважається, що він з’являється через дисфункції гіпофізу, яку викликає генетична мутація. Однак вченим ще тільки належить визначити, який саме процес порушується в цьому випадку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *