Що відповісти чомучки?

Твій малюк ще вчора він міг спокійно грати в своїй кімнаті, дивитися картинки в книжці. А тепер не відходить від мами і постійно ставить запитання. Що з цим робити?

Перетворення в чомучки зазвичай відбувається близько трьох років. Цей вік – складний рубіж для малюка. У перший рік життя він навчився ходити і виявив величезний світ навколо себе. А тепер стикається зі світом всередині себе. У цей період і з’являється «Я» дитини, а разом з ним – цікавість, пустощі, спрага схвалення і багато іншого.
Малюк вже вміє співпереживати і раптом виявляє, що у багатьох його дій є наслідки. Він дізнається, що в світі є погане і хороше і між ними треба робити вибір. Як тут не заплутатися? І дитина починає ставити запитання. Дорослий стає його провідником серед усіх цих сумнівів і складнощів.

Як реагувати?

Будь доброзичлива й спокійна, навіть якщо питання звучить в двадцятий раз. Якщо малюк його повторює, значить, йому дійсно дуже важливо знову почути той самий відповідь і упевнитися, що за останні півгодини він не змінився. Питання, які дитина ставить багато днів поспіль, як правило, вказують на епізод, який йому важко «переварити»: наприклад, якщо хтось його злякав або щось сильно здивувало. Йому потрібно знайти пояснення тому, що сталося, і знову відчути опору під ногами.

Більше фантазії

Малюкові необов’язково чути у відповідь на свої питання вірні формулювання з підручника з фізики або хімії. Важливо, щоб пояснення були доступні для розуміння.
Зовсім маленьким Чомучка дорослий може дати і «чарівний» відповідь: наприклад, сказати, що небо блакитне від того, що щоранку його спеціально фарбують маленькими пензликами. Але якщо тобі подобаються такі казкові варіанти, не забудь попередити малюка, що відповідей може бути багато: вчений дасть одне пояснення, художник – інше, а чарівник – третє.

Відчуваєш, що у тебе зовсім немає сил відповідати, а у твого допитливого дитини відкрилося друге дихання? Можна спробувати повертати йому його питання, використовуючи перефразування. Пускай Пофантазуйте! Виглядає це приблизно так.

Він: Чому трава зелена?

Ти: Синку, а чому трава зелена? Які у тебе є ідеї? Тобі цікаво, чому вона зелена, так?

За читання – разом

Епоха питань – найкращий час для того, щоб закласти у дитини інтерес до читання. Як тільки він почне свої розпитування, діставай з полиці дитячу енциклопедію і клич його розглядати картинки. Якщо він починає відволікатися, закривай книгу і ставь на місце. Це повинно бути цікавим ритуалом, в якому беруть участь дорослий і малюк. Добре, якщо таких книг буде багато. І одного разу ти зможеш запропонувати дитині: «Тепер спробуй сам знайти відповіді, адже ти навчився читати».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *