Що таке психологія кольору

Колір оточував людини і впливав на нього з незапам’ятних часів, однак тільки порівняно недавно ми змогли відтворювати і використовувати колір так широко, як це робимо сьогодні. До XIX століття було відомо невелике число фарбувальних речовин і пігментів, та й ті, як правило, органічного походження. До того ж всі вони були досить дорогими, так що кольорові тканини і декоративні матеріали виявлялися доступними тільки для найзаможніших верств населення.

Сотні тисяч равликів віддали свої життя за те, щоб римський імператор міг носити мантію темно – червоного кольору, його ж піддані повинні були задовольнятися невибіленими бавовною або льоном, шкірою або вовною.

Тільки в останні сто років картина істотно змінилася, спочатку завдяки синтезу анілінових барвників, потім – кам’яновугільних похідних і окисів металів. Сьогодні лише небагато що з того, що виробляється людиною, залишається у своєму первісному, природному вигляді, що не пофарбованим і не розцвіченим повністю або частково. Сьогодні існують тисячі кольорів всіх мислимих відтінків та інтенсивності, легковідтворюваною практично для будь-яких цілей. Дійсно, тепер ми не тільки маємо кольору блакитного неба, багряного заходу або зелені рослин і всі інші природні кольори, але користуємося предметами, зробленими руками людини – неонові вогні, шпалери і кольорове телебачення, – які або заворожують, або дратують нас.

Все збільшується використання кольору, в поєднанні з постійно зростаючою конкуренцією між фабриками, шукаючими нові способи підвищення рівня своїх продажів, призвело до значного розвитку в області психології кольору. З надходженням новинок у продаж більша частина дослідницької роботи, однак, протікала в рамках методу проб і помилок. Виробник цукру знає, наприклад, що не повинен продавати свій продукт в зеленій упаковці, а косметичні засоби у коричневій тарі залишаться на полицях ще довгий час після того, як розкуплять всі інші. Природні кольори поволі роблять на нас свій вплив, і цей вплив відбивається в глибинах нашої фізіологічної та психологічної конституції. Щось купуючи, ми вільні у своєму виборі, у прояві особистих переваг і антипатій, смаків і звичаїв.

Виробник повинен вивчати з цієї точки зору попит, щоб забезпечити собі успіх і вийти переможцем у нелегкій конкурентній боротьбі. Якщо він займається виробництвом цукру, то знає, звичайно, що повинен упаковувати свою продукцію в блакитну тару або, принаймні, блакитний колір повинен помітно присутнім на його упаковці; що слід рішуче уникати в даному випадку зеленого кольору. Однак малоймовірно, що виробник знає чому: психологічне відчуття, пов’язане з синім кольором, – це відчуття солодощі, зелений же пов’язаний з відчуттям в’язкості, ну а хто хотів би є в’яжучий цукор? Авіатранспортна компанія, чиї пасажири відмовляються літати будь-яким іншим літаком, може мати найвищі показники з безпеки, або кращі літаки, або самих важливих стюардес, але з однаковою ймовірністю вони могли вдатися до послуг хорошого консультанта за кольором. Там, де кольори для обробки салону обрані правильно, навіть емоційно – стійкі пасажири відчувають меншу нервову напругу і переносять політ більш спокійно.

У творах живопису або на кольорових фотографіях психологічна значимість кольору зазвичай менш очевидна, тому що залучається велика кількість інших чинників, таких як сюжет, співвідношення форм або фігур, специфіка всієї колірної гами, освіта і компетентність глядача, особливості його естетичного сприйняття. Іноді можна визначити особисті пристрасті художника, коли особливий наголос робиться ним на одному або двох кольорах, наприклад Гоген був одержимий жовтим кольором в пізній період творчості. Коли ж використовується багато квітів для створення такого собі цілого, то саме естетичне почуття, а не наша психологічна реакція на певні кольори в значною мірою оцінює це ціле і визначає, подобається воно чи ні.

У випадку з одиничними квітами можна бути набагато більш точними, особливо коли кольори були ретельно відібрані з точки зору їх точної асоціації з фізіологічними та психологічними потребами, як це має місце в колірному тесті Люшера. У цьому випадку перевага одного кольору і отверженце іншого означає щось певне і відображає існування певного стану душі, гормонального балансу або того й іншого. Щоб побачити, чому це може бути так, чому це відношення є універсальним і чому воно існує незалежно від раси, статі або соціального середовища, необхідно згадати, що людина тривалий час був відкритий природним кольорам.

Походження значення кольору

Спочатку життя людини визначалася двома чинниками, що знаходяться поза його контролем, – вдень і вночі, світлом і темрявою. Ніч приносила з собою умови, при яких будь-яка діяльність повинна була припинятися, тому людина вирушав у свою печеру, закутувався в хутра і засипав або ж підіймався на дерево і влаштовувався там можливо зручніше, очікуючи настання світанку. День створював умови для діяльності, так що він знову вирушав у дорогу, щоб поповнити свої запаси їжі і фуражу, або полював, щоб добути їжу. Ніч приносила з собою пасивність, стан спокою і загальне уповільнення обмінної і секреторної діяльності, день – можливість діяти, підвищення швидкості обмінних процесів і секреції гормонів, таким чином, забезпечуючи людини і енергією, і спонукальними мотивами. З цими двома умовами пов’язані такі кольори, як темно- синій (ніч) і яскраво -жовтий (день). Темно -синій, отже, є кольором спокою і пасивності, яскраво -жовтий – надії та активності. Але з причини того, що ці кольори представляють нічну і денну обстановку, вони є факторами, якими людина не може керувати ; вони впливають на людину, і, отже, характеризуються як гетерономной кольору, тобто кольори, які регулюють ззовні. Ніч (темно- синій) змушувала діяльність припинятися і посилювала стан спокою ; день (яскраво -жовтий) дозволяв діяльності відбуватися, але не примушував до неї.

Для первісної людини діяльність, як правило, брала одну з двох форм: або він полював і нападав, або був об’єктом полювання і оборонявся від нападу, тобто діяльність направлялася на завоювання, придбання або самозбереження. Вихідні дії нападу і підкорення всюди представляються червоним кольором; самозбереження – його доповненням, зеленим кольором. Так як його дії, атаки (червоний) або захисту (зелений) перебували принаймні під його контролем, то ці фактори і кольору описуються як автономні, або саморегулюючі. З іншого боку, напад, будучи об’єктом придбання і вихідним дією, розглядається як активність, в той час як захист, маючи відношення тільки до самозбереження, розглядається як пасивність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *