Що слід міняти в школах вже сьогодні?

Коли я чую фразу «реформа освіти» — мене охоплює лють. Чомусь відразу згадуються «двоє зі скриньки — однакові з особи», які рубали і місили тісто дрова: начебто і правильні дії, і наміри добрі, але, докладені не в тому місці не до тих предметів, вони не дають ніякого корисного результату.
Рік, що минув після Майдану, в системі освіти не змінив нічого. Педагогічне співтовариство довело свою неспроможність організовуватися, породжувати нові смисли і домовлятися про цілях. «Закон про вищу освіту», нібито прогресивний, підтверджує цю тезу як не можна краще: два роки погоджень і вихолощення суті справили на світло текст не більш революційний, ніж інструкція до прального порошку. Тепер цю хірургічну процедуру застосовують до рамкового «Закону про освіту». — Кілька місяців всерйоз обговорювалося, п’ять або шість років повинна тривати початкова школа. Зупинилися на п’яти, і все це було гордо названо структурною реформою.

Коли горизонт планування для українського бізнесу становить один рік, а то й квартал, — це можна зрозуміти: він — заручник рішень, що приймаються державою. Коли державні чиновники приймають рішення, наївно припускаючи, що Майбутнє — це всього лише Present Continuous або «триває справжнє», — це халатність, що межує зі злочином. Але коли вся система освіти живе в ілюзорному світі Past Continuous — це біда.

Past Perfect

Шановні батьки! Якщо ваші діти йдуть в школу в цьому році, вони закінчать її в 2027. Вкажіть, будь ласка, питання вашим учителям (а заодно — і розробникам програм): чому вони вважають, що в 2027 році всі ці знання і навички, що здобуваються учнями, будуть ще важливі? (Я не стверджую, що вони неважливі, але нехай педагоги дадуть відповідь — чому). А коли вони почнуть відповідати, перепитуйте: що-що? Навичка соціалізації? За партою? Дивлячись один одному в потилицю? — Навчитися читати і писати? Тим же способом, що і десять, і двадцять, і сто років тому? У тих же прописах? За тими же текстами?

Але залишимо в спокої началку. Худо-бідно, як вона справляється зі своїми завданнями. Незважаючи на перевантаження програм і класів, більшість дітей зберігає інтерес до навчання і життя. Добиває ж їх основна школа. І тому я звертаюся до вас, шановні батьки п’ятикласників — або, після «структурної реформи», шестикласників! Ваші діти закінчать школу у 2022 році. Чи знаєте ви, яким буде світ через 7 років? Що зміниться? Які навички будуть затребувані? Що вже стане неактуальним?

— Та що ви дурниці кажете? — вигукне нетерплячий читач.

— Що такого може статися за ці 7 років? Я буквально вчора виходив в перший раз на Майдан з помаранчевою стрічкою на грудях, а ось вже десять років минуло, і — поклавши руку на ту ж груди — нічого, по суті, не змінилося.

— Так це? Добре. Перенесемося навіть не в 2004, а в 2007 і розглянемо в навколишньому технологічному пейзажі.

На початку року виходить нова операційна система від Microsoft — Windows Vista (пам’ятаєте таку?) Ще не почалися продажі першого iPhone (це станеться в кінці року), а відтак — жодних тач-скрінів у телефонів, тільки кнопки. ipad — це взагалі з іншого життя, їх продаж почнеться в 2010. — Та що там ipad! Тільки-тільки почали з’являтися перші електронні книги! Природно, немає ніякого Android — він буде розроблений в 2008. Facebook лише в минулому році відкрив реєстрацію для користувачів, які не є студентами Гарварду, і практично невідомий за межами США. Немає в помині ні Viber, ні WhatsApp, ні інших сервісів, які складають наш сьогоднішній інструментарій. В економіці і політиці — все ще в майбутньому: економічна криза, війна в Грузії, президент Медведєв і друге прем’єрство Юлії Тимошенко (пам’ятаєте таку?).

Тільки уявіть собі: діти, народжені в 2007, діти, для яких кнопкові мобільні телефони — дика архаїка, вчаться вже в 2-му класі! І ви як і раніше вважаєте, що світ у 2022 буде таким же, як зараз?

Present Perfect

Відповідь негативна, і ось чому. Ми з вами живемо на стику двох кондратьєвських циклів, — не буду пояснювати, не полінуйтеся, зайдіть на Вікіпедію. (До речі, про Вікіпедії: в 2007 році українська версія налічувала 50 000 статей, зараз — більше 500 000). Попередній цикл, що ознаменувався світовою енергетичною кризою, до кінця 1970-х породив інший тип економіки. На базі розвинулися до цього часу кібернетики та електроніки почалася автоматизація виробничих процесів, широке впровадження промислових роботів. У результаті величезні маси некваліфікованих робітників були вигнані на вулицю.

Їх прийняла в себе сфера обслуговування, яка з цього моменту почала розростатися і диференціюватися. З цього моменту з’явилося поняття «соціально відповідальний бізнес». З цього моменту традиційні для індустріального суспільства гігантські ієрархічні організації стали поступатися місцем маленьким «плоским» структурам.

Змінилися самі виробничі відносини. Якщо ієрархії вимагають «чоловічих» якостей — вміння конкурувати, домінувати і підкорятися, плоскі організації вимагають якостей, що традиційно вважаються «жіночими», — емпатії, вміння співпрацювати і домовлятися. Ці поведінкові патерни перейняли навіть зайняті у сфері обслуговування чоловіки.

І ось зараз ми знаходимося в ситуації, коли закінчується попередній цикл і починається новий.

Present Continuous

Контури цього Майбутнього, ледь намічені Елвіном Тоффлером, починають набувати помітні риси в прогнозах Рея Курцвейла і Мітіо Каку.

У найближчі 5 років відбудеться роботизація сфери обслуговування. Більше ніяких «Вільна каса!» і «Чим я можу вам допомогти?» Роботи можуть працювати в режимі 24/7 без лікарняних, відпускних та декретних, без помилок і хамства. Роботи-прибиральники, роботи-помічники, роботи-офіціанти, роботи-няньки — вони вже існують, продаються і окупаються за рік-півтора. А як тільки їх масовий випуск налагодить Китай — не придбати собі хоча б робота-куховарку стане просто непристойним.

Як і 40 років тому, більшу частину некваліфікованих працівників знову викинуть на вулицю. Куди подінуться ці люди? Яка існуюча економічна сфера здатна прийняти їх? Сільське господарство? Але число зайнятих у ньому не перевищує 5 %, і при цьому воно постійно знижується. Промисловість? Поки в ній зайнято близько 20 % працюючих, але і її найближчим часом чекають катаклізми.

Китайська компанія Winsun надрукувала на шестиметровому 3D-принтері п’ятиповерховий будинок площею 1100 квадратних метрів, причому відразу з усіма комунікаціями. Технологія дозволяє друкувати до 10 будівель на добу за ціною 160 000 доларів за штуку. Ау, будівельники, сантехніки та ріелтори! Кому ви будете потрібні з вашими кривими стінами, дірявими трубами і жирними комісійними? Скачана викрійка плюс 3D-принтер здатні завдати удар під дих не тільки промисловості, але і роздрібної торгівлі.

Що ж може вирішити проблему «зайвих людей», крім, звичайно, світової війни? Відповідь: Мережа. «Плоска» структура, що забезпечує продуктивну комунікацію учасників, і віддаленим прообразом якої є нинішній інтернет. Зараз можна довго фантазувати, як саме буде будуватися економіка Мережі, але одне для мене безсумнівно: коли ми отгоняем дітей від комп’ютерів, забираємо у них планшети і телефони, змушуючи вчити логарифми або будова кільчастих червів, — ми заздалегідь прирікаємо їх на програш. Ні, не роботам, а своїм менш зашореним однолітків з Європи, Америки та Південно-Східної Азії. Адже ми відволікаємо наших дітей від більш важливого завдання: вироблення навичок мережевої взаємодії, і підміняємо її ілюзорною завданням «оволодіння знаннями», марними в цифровому роботизованому майбутньому.

Future Indefinite

Що можемо зробити ми, батьки, якщо Майбутнє таким, яким ми його описали? Як розвинути у дітей необхідні м’які навички? І допоможе нам горезвісна «реформа школи»?

Так — якщо школа стане плоскою структурою. Ні — якщо вона залишиться ієрархічним монстром.

Навчання у форматі «читай і повторюй» безглузда. Комунікація — це не просто навичка спілкування, це навички відбору — з ким тобі говорити і кого тобі слухати. Навички роботи в команді ставиться тільки роботою в команді, — правда, дивно? — а команда передбачає наявність спільної мети, і значить — вироблення навичок цілепокладання, витримки, відповідальності, здатності співпрацювати і обмежувати свої амбіції. Зробити все це в рамках традиційних уроків практично нереально. Таку можливість має породжувати інша навчальна середовище.

Я не сподіваюся, що держава законом накаже всім школам стати «плоскими». Втім, у Мережі держава — всього лише один з вузлів, не більш важливий і значимий, ніж ви чи я. Нам не потрібно нічийого дозволу, щоб створити свою навчальну мережеву середу.

Тому: батьки школярів — об’єднуйтеся! Нам нічого втрачати, крім ланцюгів корупції та бюрократії. Ми можемо створити Школу, спрямовану в Майбутнє.

Тому що наші діти — це і є те Майбутнє, яке неодмінно настане. Тому що ми з вами — і є та Школа, якою вона мусить бути.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *