Що робити, якщо розбився ртутний градусник?

Чому часто задають питання, що робити, якщо розбився ртутний градусник? Тому що всім відомо: рідкий сріблястий метал, який є термометрической рідиною звичайних медичних термометрів, несе загрозу здоров’ю людини.

Але токсичність самої ртуті меркне при порівнянні зі смертоносним впливом її парів, які при вдиханні потрапляють в організм, проникають в білкові структури клітин і «осідають» в мозку і нирках, приводячи до важких (часом незворотних) наслідків.

Слід мати на увазі, що інтенсивність процесу випаровування ртуті починає віці приблизно при + 17,5 ° C, коли тиск її парів становить 0,001 мм рт. ст., а при + 20 ° C воно збільшується до 0,0013 мм рт. ст. І чим тепліше повітря, тим в ньому вище концентрація парів ртуті.

Так що, якщо ваш ртутний градусник перетворився в осколки, а ртуть з нього розлилася в приміщенні, необхідно не зволікаючи провести демеркуризацію, тобто зібрати всю ртуть. Щоб точно знати, що робити, якщо розбився ртутний градусник, необов’язково пам’ятати про малу в’язкості і високому поверхневому натягу ртуті. Але обов’язково треба знати, що ні пилосос, ні віник не допоможуть вам зібрати кульки ртуті. Віник тільки роздрібнить краплі ртуті на ще дрібніші фрагменти і тим самим збільшить поверхню її випаровування.

Жоден пилосос не в змозі зібрати випари ртуті, а тільки прискорить її випаровування гарячим повітрям.

Ну а поглинені їм краплі отруйного металу приведуть в непридатність всю систему фільтрів побутового пристрою, після чого користуватися ним не можна ні в якому разі!

Так, ще не варто намагатися зібрати краплі ртуті магнітом. Незважаючи на те, що ртуть є металом, за допомогою магніту зібрати її не вдасться, оскільки вона є діамагнетиком.

А тепер запам’ятайте, що робити, якщо розбився ртутний градусник.

З приміщення, в якому розбився ртутний термометр, видалити всіх домочадців, включаючи чотириногих.

Щоб уникнути протягу, двері повинна бути закрита, а щілину під нею закладена мокрою ганчіркою.

Потрібно провітрити кімнату, при можливості відкрити вікно, щоб знизити температуру повітря в приміщенні.

Поки кімната провітрюється потрібно підготувати щільно закривається ємність з невеликою кількістю міцного розчину перманганату калію (марганцівки), а також все необхідне для проведення демеркуризації.

Слід надіти гумові рукавички і зволожений марлевий респіратор. Взуття захистите від контакту з ртуттю при допомозі саморобних «бахіл» з поліетиленових пакетів.
Зібрати осколки термометра і скласти їх в щільно закривається ємність.

Зібрати краплі ртуті, висвітлюючи збоку місце її розлиття (наприклад, ліхтариком):

а) за допомогою одноразового шприца без голки;

б) за допомогою гумової спринцівки;

в) за допомогою двох листів щільного паперу (закочуючи краплі одним листом на інший і відправляючи їх в ємність з розчином марганцівки).

Зібрати краплі ртуті, що потрапили в щілини – за допомогою шматка зачищеною до блиску мідної або алюмінієвої дроту або великий швейної голки, обмотаною ваткою, змоченою в розчині марганцівки.

Ртуть і осколки термометра, а також всі підручні засоби слід герметично упаковувати і тримати в прохолодному місці, а потім здати на утилізацію через виклик служби «101» або санітарно-епідеміологічної станції (СЕС) за місцем проживання.

Всю площу, на якій була ртуть, необхідно піддати спеціальній обробці:

а) 0,2% -м розчином перманганату калію (на 1 літр води – 2,5 г), в який додається чайна ложка лимонної кислоти або 50 мл оцтової есенції;

б) 5% -м розчином хлораміну або водою з додаванням рідкого відбілювача, що містить хлор (на 2 літри води – 400-500 мл).

Нанесений розчин повинен побути на оброблюваної поверхні не менше 15-20 хвилин. Після цього поверхню промивається розчином глауберової солі (сірчанокислий натрій, продається в аптеках) – столова ложка на склянку води.
Проводиться ретельне вологе прибирання всього приміщення (з розчином сірчанокислого натрію), яка робиться щодня протягом як мінімум двох тижнів. Не забувайте добре провітрювати кімнату, особливо ввечері.

Також пам’ятайте, що відправляти зібрану ртуть в сміттєпровід, сміттєвий контейнер або змивати її в унітаз можна ні в якому разі!

Що робити, якщо розбився ртутний градусник, ви зібрали ртуть, але турбуєтеся про наслідки для свого здоров’я? Фахівці рекомендують нехитрі способи профілактики у вигляді полоскань рота і горла (слабким розчином перманганату калію) і прийому всередину такого адсорбуючого складу: активоване вугілля, танін і палена магнезія (оксид магнію) в співвідношенні 2: 1: 1. Ця очищаюча зваж готується з розрахунку 2 ст. ложки на 250 мл ледь теплої кип’яченої води. Також після домашньої демеркуризації треба днів 8-10 пити більше води.

Але якщо з’явилася слабкість, підвищена стомлюваність, пітливість, головні болі і сонливість, а також невластиві вам апатія або дратівливість, то слід звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *