Що можуть дати сільському господарству терміти і гриби?

До появи людини у сільськиму господарстві займалися інші істоти. Види термітів в Африці та Азії культивували гриби для вживання десятки мільйонів років. І вони роблять це так добре, що врожайність залишається на високому рівні протягом декількох десятиліть. Як терміти цього домагаються? Мільйони років симбіозу між термітами і грибними культурами можуть зберігати ключ до підвищення врожайності сільськогосподарських культур, як вважає еволюційний біолог Дуур Аанен з Університету Вагенігена.

Терміти надзвичайно продуктивні

Дуур Аанен вирішив вивчити питання, що роблять терміти для досягнення довгострокових і високих врожаїв.

«Спостерігаючи за колонією термітів, можна побачити сотні тисяч працівників, які надзвичайно зайняті підтримкою власних грибних садів. У групі ж їх продуктивність безпрецедентна. Однак, коли ми імітуємо цю монокультуру в лабораторії, урожай істотно знижується через кілька поколінь. Ми думаємо, що це викликано несвідомої селекцією небажаних властивостей. Питання такий: що роблять терміти, щоб переконатися, їхній успіх буде продовжуватися десятиліттями? Очевидно, вони роблять правильну селекцію, але ми не знаємо, яким чином».

4 проблеми несезонних продуктів.

Схожість з сільським господарством

Відповідь на це питання вимагає далекосяжних еволюційних знань, які Аанен сподівається отримати протягом найближчих п’яти років за допомогою своєї групи вчених і гранту розміром у півтора мільйона євро.

«Симбіоз між термітами і їх грибами показує схожість із сільським господарством, яке нам знайоме. Терміти культивують свої гриби в великомасштабних монокультурах подібно до того, як сучасні фермери культивують свої врожаї. Терміти стали повністю залежні від своїх грибів, подібно людям, які стали залежні від урожаю. І не тільки це: культивовані гриби також стали повністю залежні від термітів, це потрібно для їх виживання, подібно нашим культурам, які повністю покладаються на фермерів у своєму виживанні. Так що ми ніколи не знайдемо ці гриби за межами колонії термітів».

Цікаві застосування

Хоча як біолога Аанена в основному приваблює фундаментальний характер дослідження, він також вважає, що отримані в його процесі знання знайдуть свій шлях до практики. Він згадує про двох цікавих застосуваннях.

«По-перше, гриби все частіше використовуються в промисловості; у виробництві ферментів, наприклад. І, звичайно, вирощуються їстівні гриби, плодові тіла, що вживаються в їжу. В обох застосуваннях ми часто бачимо сильне падіння продуктивності, яка, найімовірніше, пов’язана з несвідомої селекцією. Компаніям було б дуже цікаво дізнатися, як можна підтримувати високу продуктивність, що досягається термітами».

Гриби для вживання

Другий крок до практики – дослідження сприятиме отриманню знань, необхідних для вирощування термітних грибів людьми.

«Один раз на рік в термітних колоніях грибниці виробляють гриби, і ці гриби збираються і продаються як популярний і дуже живильне джерело їжі в Африці та Азії. Вчені досі не змогли успішно виростити ці гриби в лабораторії. Як тільки ми дізнаємося умови формування грибів, ми зможемо зробити те ж саме. І було б дуже цікаво, оскільки гриби – багатий і смачний джерело білка».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *