Психологічні прийоми, які спотворюють Вашу реальність

Це трюки, які з нами проробляє свідомість. Отримуючи інформацію із зовнішнього світу, ми схильні відзначати людей і події ментальними ярликами – “евристиками”. І в результаті процес розумової обробки дає збій. Як уникнути помилок соціального сприйняття?

Ось деякі приклади загальних спотворень соціального сприйняття і те, як вони заважають нам правильно оцінювати людей і події:

1. Ретроспективне спотворення

“Я це знала”, “Я так і думав” – Ви напевно тисячу разів вимовляли це після того, що сталося. Після того, як події відбулися, ми вважаємо, що передбачали або могли передбачити їх результат заздалегідь. Це і є ретроспективне перекручення або “хіндсайта-ефект”.

Наприклад, якщо людину обдурили, швидше за все, його будуть відвідувати думки “я передбачав це”, хоча насправді навряд чи він щось дійсно передбачав.

Багато подій, що відбуваються з нами, насправді несподівані для нас. А після їх настання нам, здається, легко знайти їх причини. Створюється ілюзія того, що перед подією неможливо було не зробити вірного прогнозу – адже передумови так очевидні! Якщо Ви довго мучилися над вирішенням завдання і знайшли відповідь, швидше за все, рішення здасться Вам явним і простим. І якщо ту ж головоломку Ви запропонуєте вирішити своєму другові, Ви будете щиро дивуватися: “над чим там можна ламати голову, все ж так просто!”.

Хіндсайта-ефект часто стає причиною того, що люди надто покладаються на власні прогнози і “екстрасенсорні” передчуття, забуваючи, що в половині випадків вони не виправдовувалися. Цей феномен пояснює і Ваше самоїдство через зроблених помилок, які “можна було передбачити”. Чи не терзайте себе. Пам’ятайте: те, що здається очевидним зараз, не було настільки ж ясно за день або за годину до теперішнього моменту.

2. Евристика присутності

Цей феномен змушує нас переоцінювати ймовірність настання певної негативної події в нашому житті – авіакатастрофи, зараження якимось захворюванням, падіння метеорита і т.п. – З огляду на те, що подія часто згадується в ЗМІ. Наприклад, ми постійно бачимо в новинах репортажі про лихоманці Ебола. Це сприяє тому, що ми перебільшуємо свої шанси заразитися цією хворобою.

3. Ефект “актора і спостерігача”

Це одне з головних спотворень в соціальній психології. Його наукова назва – “фундаментальна помилка каузальної атрибуції”. Простіше кажучи, це спільна для всіх людей тенденція: пояснювати власні промахи – особливостями ситуації, а неприємності, що відбуваються з оточуючими – негативними якостями їх особистості.

Розглянемо звичайне ДТП. Якщо Ви – учасник, то, швидше за все, переоціните вплив ситуації: технічні неполадки, погодні умови, поведінку інших водіїв та ін. Якщо Ви спостерігаєте ДТП зі сторони, то скажете, щось на зразок “так він (або вона) просто не вміє водити машину!”.

Перебуваючи всередині ситуації і поза нею, люди по-різному бачать події. Тому не поспішайте зневажливо відгукуватися про злиденному “він сам винен”. Ви не знаєте, що сталося в його житті і що змусило його опинитися на цьому місці.

4. Ілюзорна кореляція

Ілюзорна кореляція – це психічне явище, властиве всім людям. Якщо два незалежних події суміщені в часі, ми схильні вважати, що між ними існує зв’язок: одна подія є причиною або наслідком іншого.

Яскрава ілюстрація цього феномена – людське марновірство. Ми щиро віримо, що причина невдалого виступу на нараді – наше повернення додому за рукавичками. А те, що напередодні ми були недостатньо підготовлені до питань, випускаємо з уваги.

На цьому ж явищі базуються національні забобони, стереотіпічние уявлення про різні групи людей і багато лже-науки.

5. Ефект Барнума

Названий на честь американського шоумена Фінеаса Барнума, який стверджував, що “кожному простак у мене є що запропонувати”, цей ефект пояснює точність, з якою провісники долі або гороскопи описують нашу особистість і наше майбутнє. Люди схильні приймати на віру загальні, розпливчасті і банальні твердження про їх особистісних рисах, якщо їм говорять, що дані індивідуальні і отримані в результаті наукових досліджень або магічним шляхом.

В кінці 1950-х років американський психолог Р.Стагнер експериментально довів існування цього феномена. Він роздав особистісні опитувальники 68 добровольцям, а потім нібито на підставі отриманих даних склав психологічні характеристики кожного з учасників. Досліджувані високо оцінили точність своїх психологічних портретів: середня оцінка 4,76 бали з 5. Насправді текст, виданий учасникам під виглядом індивідуальної психологічної характеристики, був однаковим для всіх і складався з 13 загальних фраз, узятих з астрологічних гороскопів.

6. Помилка гравця

Це хибне уявлення про те, що на ймовірність настання бажаного варіанту випадкової події впливають попередні випадкові наслідки цієї події.

Наприклад, якщо на рулетці тричі випало чорне, гравець, швидше за все, поставить на червоне, так як вважає, що вже тепер-то швидше випаде червоне, ніж чорне. Люди програвали величезні гроші, спираючись на цю “логіку”. Насправді кожен результат – незалежний, і в кожному окремому випадку можливість випадання червоного або чорного абсолютно однакова.

Спотворення соціального сприйняття – загальні для всіх людей психологічні феномени. Але Ви, знаючи про їх існування, можете уникнути попадання в ці пастки. Постарайтеся відстежувати моменти, коли Ваше сприйняття може спотворюватися. Зупиніться на мить і проаналізуйте ситуацію перш, ніж почнете діяти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *