Принцип “трьох” для економії життєвих сил

Основна ідея практик, стисло викладених нижче – в економії життєвої сили, дорогоцінної енергії і свого часу.

Усі три методи широко відомі і лежать на поверхні, але нелегко знайти того, хто їх виконує. Чи не-роблення, чи не-причетність і не-марнотратність міняють загальноприйнятий підхід до власного життя, занять і способу думок.

Чи не-роблення

Що з того, що ми робимо, нам дійсно потрібно? З’ясувати це допомагає аналіз того, як ми витрачаємо вільний час. Коли невідкладні справи закінчені, що відбувається? Шукаємо ми новини в Інтернеті або в соціальних мережах? Протягом усього дня продовжуємо мусолити в голові минулі і майбутні справи, зустрічі, турботи – до тих пір, поки не з’являється нова справа, яка потребує нашої уваги?

Практика не-діяння полягає у відсутності дій тоді, коли вони не потрібні. Відвикаючи від думки, що час неодмінно має бути чимось заповнено, ми звільняємо себе для справжнього повноцінного відпочинку і позбавляємося від суєти.

Звичайно, відпочинок може і повинен бути читанням книги, заняттям спортом чи іншими практиками, спілкуванням з близькими, грою на музичному інструменті або чимось ще. Але він також може бути і не-деланием. Можна лежати, ні про що не думаючи, з музикою або в тиші. Гуляти по парку або місту без мети і напрямку. Дивитися на небо, вогонь чи воду без побутового сенсу. Практика розслабляє, перезавантажує мозок, запобігає нервові зриви через «перегрітого» розуму. Практика удвох зближує краще будь-яких слів. Відпочинок не менш осмислених, ніж будь-яка діяльність.

Основне завдання практики, не-діяння – прийти до стану розуму, коли нам не потрібно якась «сміттєва», позбавлена ​​нагальної потреби діяльність для того, щоб знайти відчуття осмисленості проживав часу. Чи не-роблення непотрібних дій (включаючи думки) дозволяє здійснювати справжні, усвідомлені дії подвійно ефективно, відточеною, зі свіжим розумом і свідомістю.

Нє-причетність

Для багатьох людей новинні сайти, форуми і політичні дискусії замінили дружину, коханку і навіть колекціонування марок. І справа тут не в зростанні соціальної свідомості, а в потребі відчувати свою причетність. Потрібно визначити для себе, де «свої», а де «чужі». Проти «чужих» боротися, «своїх» підтримувати. В Інтернеті, де в основному і проходять інформаційні війни, це стає ідеєю-фікс для тисяч людей.

Мало просто вибрати для себе шлях, потрібно неодмінно оголосити про це всьому світу, особливо противникам. Обсипати їх, противників, чарівними аргументами на користь своєї правоти і домогтися повної перемоги. Публікувати у себе в профайлі компрометуючі опонентів ролики та посилання. Революціонери, путіністи, монархісти, маководи, ліберали і консерватори, вегетаріанці, західники і слов’янофіли – мало просто сповідувати свої погляди, але обов’язково потрібно відносити себе до субкультурних груп, протиставляючи себе іншим, щоб відчувати власну значимість.

Навіщо це? Кому і що ми цим доводимо? Під час сильних негативних емоцій ми безповоротно втрачаємо енергію, витрачаємо життєву силу, віддаючи її тим самим незнайомим людям, яких відчайдушно хочемо в чомусь переконати.

Практика не-причетності полягає в тому, щоб не вступати в конфлікти і завідомо даремні дискусії, в яких кожен опонент б’ється головою об непробивну картину світу іншої. Більш просунутий рівень – це коли ми не зараховуємо себе ні до якої соціальної або субкультурної групі, залишаючись незалежною особистістю з власними, а не груповими, цінностями та пріоритетами.

Нє-марнотратність

У дитинстві мені не подобалися розповіді про японських самураїв. Вони, трохи що, кінчали з життям, причому за абсолютно безглуздим причин – один заділ мечем косяк двері свого сьогуна, інший забруднив парадний обладунок в пташиному посліді. Для нас, європейців – безглуздо і безглуздо. Але не розумів я й іншого – навіщо самураям наказувалося думати про смерть щодня і щохвилини. Напевно, після цього вони, в приступі депресії, і здійснювали ритуальні самогубства.

Якраз цей, останній, момент з плином часу повернувся до мене іншою стороною. Незалежно від релігійних переконань (і особливо в їх відсутність) однієї з найбільш істотних практик є постійне відчуття власної смерті, що стоїть за плечем. Справді, іншого життя не буде, і інша така ж хвилина теж не повториться. Варто усвідомити це, і не більше не захочеться жити майбутнім чи минулим, витрачати енергію на порожні суперечки або безцільні сумніви, засмучуватися через дрібниці і грати в трансакційні гри з близькими. Помилкове відчуття власного безсмертя знецінює час життя.

Вірно і зворотне: усвідомлення і прийняття своєї смертності дає радість життя тут і зараз. Цей слоган побитий, але не так-то простий в реалізації. Практика не-марнотратності полягає в скупому, навіть жадібному ставленні до часу. Пробувати постійно жити поточної хвилиною і знаходити радість саме в ній.

Збиваєтеся – пробуйте знову. Світ навколо, і особливо час, набуває нової цінність, нові кольори. І саме тому, що смерть неминуча, життя стає набагато сильніше і приємніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *