Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки

Брахмагупта (Індія, 598 – 670 рр.)

Видатний астроном Брахмагупта написав обширний трактат, що зачіпає такі теми, як сонячне і місячне затемнення, рух планет, фази Місяця. Але його геній проявився найпомітніше в математиці. Він дав визначення нулю і встановив правила арифметичних операцій з цим числом. Також вчений першим пояснив існування негативних чисел – поняття, яке греки вважали «абсурдним». Брахмагупта показав, що множення двох негативних чисел (він називав їх «боргами») дає позитивне число (або «майно» в його термінології).

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки
Роберт Гроссетест (Англія, 1170 – 1253 рр.)

Гроссетест був знаменитим церковником і останні 18 років життя служив єпископом Лінкольнского собору. Але в ранні роки він славився як фахівець з усіх наук, від медицини до космології. Фактично, у Середньовіччі він був першою людиною з мисленням, характерним більше для Нового часу. Він шанобливо відгукувався про Аристотеля, але в той же час вважав за краще експериментальне знання сліпому слідування авторитету. Гроссетест був експертом з оптики і вважав, що світло – це першооснова всього живого, яка сформувала космос і створила небесну сферу. Роджер Бекон, більш відомий вчений-першовідкривач XIII століття, високо цінував Гроссетеста, нехтуючи іншими великими іменами того часу.

Як думають генії?

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки
Микола Орем (Франція, 1320 – 1382 рр.)

Один з найпрогресивніших математиків свого часу, Орем представив логічно обгрунтовану гіпотезу того факту, що зміна дня і ночі обумовлена обертанням Землі, а не рухом Сонця. Однак, він сам потім відкинув свою геніальну здогадку – так він міг залишатися в хороших відносинах з церквою (він був єпископом) і уникнути домашнього арешту або спалювання на багатті інквізиції.

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки
Томас Герріот (Англія, 1560 – 1621 рр.)

Херріот був фахівцем в різних областях, почавши свою вчений діяльність з експедиції на острів Роанок. Згодом він став видатним англійським математиком і значно удосконалив алгебраїчну символіку. Як астроном, він описав особливості місячної поверхні і виявив супутники Юпітера – можливо, трохи раніше, ніж це зробив Галілей. Його роботи з оптики включають аналіз фізики веселки. При житті більшість його праць опубліковано не було; так що багато пізні математики заново відкривали те, що Херріот вже довів або передбачав.

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки
Антуан Паран (Франція, 1666 – 1716 рр.)

Паран використовував свій універсальний інтелект на благо різних наукових областей. Він досліджував фізику і астрономію, картографію і геометрію, хімію і біологію, і навіть музику. Найбільших прозрінь він досяг в аналізі практичних питань, таких, скажімо, як вплив тертя на рух, і намагався вирахувати теоретичний максимум ККД машини. За приклад він брав водні колеса, широко використовувані при розпилюванні деревини або перемолу зерна. Дані, отримані Парані, виявилися невірними, але тим не менше вони стали основою для відкриття другого закону термодинаміки. Різка критика Декарта відлякала від нього можливих друзів і послідовників, які стали вважати Парана різким і нетактовним. Але після його смерті від віспи автор одного некролога зазначив, що вчений мав «чеснотами, які не прагнув виставляти на публіці».

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки Мері Сомервілль (Шотландія, 1780 – 1872 рр.)

Вона була Карлом Саганом XIX століття, однією з найбільш шанованих і активних популяризаторів науки того часу. Сомервилль в 10 років самостійно стала вивчати алгебру та геометрію в таємниці від батька, який не схвалював ці заняття. Вийшовши заміж, вона переїхала в Лондон, але після смерті чоловіка, незабаром повернулася до Шотландії і до науки. Коли її попросили перевести роботи Лапласа з небесної механіки, вона перетворила англійську версію в популярне пояснення ідей вченого, тим самим почавши серію книг, в яких розповідала про передові наукові відкриття широкій публіці XIX століття. Її робота, оцінена і науковим співтовариством, поєднувала в собі геніальну проникливість і вміння розповідати про свої прозріннях.

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки

Адольф Кетле (Бельгія, 1796 – 1874 рр.)

У юному віці Кетле пробував  в поезії і опері, але, перш ніж стати астрономом, розсудливо переключився на математику і, в кінцевому рахунку, став найбільш відомим у той час фахівцем по статистиці. Кетле особливо розумів важливість статистичних даних в області соціальних наук. Наприклад, він продемонстрував можливість передбачати поширеність різних злочинів. Він визнавав помилки, які плодить неточна статистика, відзначаючи, що цифри нічого не говорять про окрему особистість, але можуть проте сконструювати «середньої людини», що відображає важливі особливості суспільства. Також в допомогу багатьом людям, що сидять на дієті, він розрахував індекс маси тіла, так що люди могли бути в курсі своїх відхилень від норми.

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки

Вільям Кінгдон (Англія, 1845-1879 рр.)

Блискучий математик, Кліффорд мав слабке здоров’я і помер у віці 33 років. Незважаючи на це, він встиг заробити міжнародну репутацію завдяки своїм оригінальним поглядам на питання геометрії та математики. Його роботи передбачили відкриття деяких принципів теорії відносності Ейнштейна; Кліффорд показав, що «сили, які ми вважаємо фізичними, можуть виникати через особливості просторової геометрії» – і тим самим випередив опис Ейнштейном гравітації як наслідку викривлення простору-часу.

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки

Еміль Борель (Франція, 1871 – 1956 рр.)

До 11 років геній Бореля був настільки очевидний, що він виїхав з дому отримувати більш просунуте освіту і шукати своє місце в Парижі, де він зрозумів, що саме математики живуть самої захоплюючою і повноцінним життям. Він став надзвичайно продуктивним вченим, внісши найбільший внесок у теорію множин (розділ математики, де вивчаються властивості різних сукупностей) і теорію ймовірності. А до 1920-м рокам він відкрив основні принципи теорії ігор (математичний метод вивчення оптимальних стратегій), невідомих Джону фон Нейманом, якому пізніше довелося виконати ту ж роботу.

Невизнані генії: 10 маловідомих математиків в історії науки

Амалія Еммі Нетер (Німеччина, 1882 – 1935 рр.)

У середині XIX століття кілька чоловіків вивели закон збереження енергія, але саме Еммі Нетер пояснила причину – чому енергія зберігається. Так відбувається через симетрії в природі, а точніше, симетрії часу, згідно з якою зміна знака часу не впливає на суть фізичного закону. Більш того, вона показала, що і для решти симетрій також необхідно виконання законів збереження – наприклад, просторова симетрія гарантує збереження моменту імпульсу. Нетер внесла вклад і в інші сфери математики, особливо абстрактної алгебри, і прояснила деякі математичні аспекти загальної теорії відносності. Через довгі роки дискримінації їй все ж таки дозволили зайняти посаду на факультеті Геттінгенського університету. Це сталося після висловлювання шановного математика Девіда Гілберта про те, що університет – це не чоловіча лазня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *