Найцікавіше про павутину

Секрет з павутинних залоз, застиглий у вигляді найтонших ниточок – це і є павутина. Плести її вміють, в основному, павукоподібні. Складається вона з білка, за складом нагадує шовк, а павутина використовується для полювання на комах. Відразу виникає питання, чому до неї ніколи не прилипають самі, плетуть її, павуки? Відповідь проста: павук має особливі волоски на лапах, які значно скорочують площу зіткнення лапок з клейкою речовиною на павутині, а ще вони покриті речовиною, що зменшує липкість клею. І як тільки павук поставить лапу на нитку павутини, клей потрапляє на волоски, тут же зсковзуючи з неї, варто павукові почати рух.

Чи знаєте ви, що звичайна павутина жорсткіше більшості природних, а так само штучних матеріалів. Схожі по міцності тільки скло і нейлон, а сталь трохи не дотягує до такого високого показника. Згідно з підрахунками, проведеними вченими, павутина товщиною з олівець може зупинити Боїнг на льоту. А якщо б ви захотіли зважити павутину, якої можливо обернути весь земну кулю по екватору, то вага її досяг би всього 340 г. На жаль, досі науці так і не вдалося відтворити павутину в лабораторії.

Найбільшу павутину, а саме діаметром 8 метрів, плете невеликий павук, що живе в Африці і на Мадагаскарі. Якщо павутина забруднилася пилком від квітів і її треба оновити, то павук просто її з’їдає, залишаючи тільки основну нитку. А потім плете нову. А такий павук, як хрестовик, поширений і в наших широтах, відрізняється своїми глибокими знаннями в галузі математики. Інакше як пояснити той факт, що він постійно з чудовою точністю раз за разом повторює формулу своєї власної павутини. Ловчий мережа самки хрестовика завжди має радіус рівний 39, 1245 вузлів і 39 завитків, що з’єднують спіралі і радіуси. Нитка павука-кругопряда ідеально кругла і може бути розтягнута на 40% перед тим, як обірветься. Для порівняння, все та ж сталь розтягується тільки до 8%, а нейлон – до 20%. Павуки бокоходи придумали своїй павутині ще одне, не менш цікаве, застосування. Вони переміщуються на ній по повітрю, як на парашуті, на досить-таки великі відстані. Напевно і ви спостерігали картину, коли під час бабиного літа всюди видно невеликі нитки, летять за вітром. До речі, подібна павутинка використовується павуками не так для подорожей, як для збереження свого потомства. Самка павука плете мішечок для яєць і перельотів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *