Темна сторона буддизму

Масова культура твердить нам – принаймні, в Європі і на Заході – що буддисти не воюють, не терплять насильства, уникають негативу і можуть жити скільки завгодно без грошей. Але якщо копнути глибше, виявиться, що буддизм навряд чи чимось принципово краще християнства або мусульманства.

Що представляє з себе буддизм у європейській і американській культурі, з’ясовував журнал The Atlantic. Шість популярних міфів про буддизм, про яких розповідається в цьому величезному журналістському розслідуванні.

Міф №1: Буддистам плювати на гроші

Эйдо Шимано, буддистський монах з Японії, приїхав у міжнародний аеропорт Джона Кеннеді в Нью-Йорку 31 грудня 1964 року. Йому було 32 роки. Він був жебраком.

Але чого у Шимано було з надлишком, так це енергії. Дуже швидко він знайшов перших послідовників і став поширювати вчення дзен у Сполучених Штатах. Мало-помалу він завоював всю Америку і відкрив студії для медитації на Манхеттені. Жити він став у величезному ліфті з видом на Central Park. Вдова засновника Xerox подарувала йому чек на $1 млн. Шимано швидко конвертував свою популярність у величезні ділянки землі та нерухомість. Йому давав гроші навіть фонд Рокфелера!

Сьогодні Шимано належать десятки дзен-монастирів у Сполучених Штатах. І його життя стало життям бізнесмена, а не ченця.

Прикладів, коли вчителі дзен ставали багатими людьми, більш ніж достатньо. І за вкрай рідкісним винятком, всі ці «нові американці» починали жити на широку ногу, перетворюючи навчання в бізнес.

Міф №2: Буддисти не цікавляться сексом

Шимано займався сексом не з одним десятків своїх студентів – обох статей. Сам він каже, що це не є порушенням буддійських заповідей. Подібні скандали спливали в пресі незліченну кількість разів: послідовники цього ченця не відмовляють собі ні в яких сексуальних утіхах і аж ніяк не збираються утримуватися.

Якщо вивчити історію буддизму в Китаї чи Японії, то стане очевидно, що «таємні» сексуальні стосунки між ченцями і парафіянами були звичайним явищем і тисячу років тому.

Всі ці історії зараз стають обов’язковою частиною американських таблоїдів. Американське суспільство, як відомо, досить консервативне. Бабників тут не люблять. Тому буддизм як вчення стрімко втрачає тут свою репутацію.

Доходить до того, що деякі ченці публічно заявляють: «У Будди було багато коханок і коханців». І хоча ще не було історій, коли відомі буддисти ставали сексуальними злочинцями (спали з малолітніми, наприклад), ставлення суспільства до мандрівникам в дивних шатах і з голеними головами змінюється.

Міф №3: Буддизм підходить всім, навіть християнам

У США нещодавно був скандал з приводу того, що двох дівчат, які вивчали дзен-буддизм у місцевих студіях, госпіталізували з психічним зривом. Вчителі дзен тільки зараз починають визнаватися, що для людей з ознаками порушень психіки медитація може бути дуже небезпечною – як галюциногенні наркотики, наприклад. І хоча випадків психозів, що наступили в результаті медитації, поки зовсім мало, у міру зростання популярності буддизму в західних країнах проблема може стати серйозною.

Міф №4: Буддисти – найдобріші люди на світі

Зараз Шимано 81 рік, він вже пару десятиліть одружений на жінці, яка, очевидно, не відрізняється розумом. Чи відрізняється, але сама впевнена в зворотному. Справа в тому, що Шимано постійно «наїжджає» на неї і всіляко демонструє їй свою інтелектуальну перевагу.

Приниження інших з метою возвеличити себе – практика, в якій багато вчителів дзен досягли успіху краще, ніж в усьому іншому.

Міф №5: Буддисти не сприймають насильство

Дзен-буддизм в більшості своїй приваблює людей, які мають проблеми зі сприйняттям світу. Західні люди стають адептами навчання зазвичай після того, як переживуть трагедію, або якщо вони страждають від депресії з інших причин. У цьому немає нічого дивного: всі релігії спираються на людей з психологічними ранами.

Але часто такі люди стають жертвами м’якої форми сексуального насильства. Вчителі дзен можуть вдарити своїх учнів – і ті будуть сприймати це як частину навчання. Жінкам з щирими послідовниками буддизму взагалі важко уживатися – з-за того, що останні не цураються побутового або сексуального насильства. Шимано це тільки один з прикладів.

Деякі храми в Штатах відрізнялися тим, що їх настоятелі буквально вимагали гроші у прихожан. Доходило до того, що деякі вчителі звинувачували в крадіжці або інших злочинах. У Японії навіть популярно таке явище, як масові ритуальні самогубства. Їх теж нерідко практикують ортодоксальні прихильники цієї релігії.

Міф №6: Буддизм не може стати одержимість

Atlantic розповідає історію дівчини на ім’я Елейн, яка була прихожанином буддистських храмів протягом 11 років. Тепер вона відчуває щось на зразок психологічного похмілля: в свій час дівчина була буквально одержима східною філософією.

Потім вона вийшла заміж. І чоловік поступово повернув її до нормального життя. Тепер вона побоюється людей, подібних Шимано. Вона називає їх «потужними» людьми, які можуть заподіяти шкоду кому завгодно і на будь-якій відстані.

Подібно до того, як це відбувається практично у всіх сектах, значна частина послідовників буддизму вкрай негативно сприймає тих, хто був одним з них, але потім зміг почати жити іншим життям.

Робін Вестен, дослідник релігійних культів, каже, що незалежно від того, як називається те чи інше вчення, це все одно культ.

«Коли ви потрапляєте в монастир, ви йдете з мирського життя. Ви спите п’ять годин на добу. Ходіть босоніж. Їсте тільки рис. Постійно сидите на підлозі. Натираєте коліна. Сидите у шкідливих для здоров’я положеннях по 12 чортових годин в день. Щоранку ви прокидаєтеся в 4 години і починаєте день з співу мантр. І при цьому зберігайте обітницю мовчання. Єдина людина, з яким ви можете поговорити – той чувак, який вважає себе набагато розумнішими і просунутіший вас. Ідеальні умови для того, щоб збожеволіти», – розповідає він.

У різних західних країн можна знайти сотні історій, коли жінки кидали чоловіків і дітей заради проходження своєї нової релігії. Якщо дивитися на ситуація неупереджено, навряд чи це можна вважати нормальним.

Так що завжди думайте власною головою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *