Лікарі розповіли, що допомагає загоює рани

Лікарі розповіли, що допомагає загоювати рани. Вільні радикали, як показали дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, необхідні в процесі загоєння ран і можуть його прискорювати.В експериментах на круглих хробаках при підвищеному вмісті вільних радикалів поверхневі рани гоїлися краще, а при повному їх усуненні – значно повільніше. Вчені вважають, що аналогічні механізми будуть спостерігатися і у тварин класу ссавці, включаючи людину.

Дослідження проводилося на хробаках C. elegans: були створені генетично-змінені особини, клітини яких нездатні були утворювати активні форми кисню, що включають у тому числі вільні радикали. Причому заблокований цей процес був на опредленія внутриклеточном рівні – на рівні структур, званих мітохондрії і відповідають за енергетичні процеси в клітині. У таких аномальних черв’яків рани затягувалися набагато повільніше, а незначне підвищення вироблення вільних радикалів у нормальних особин, навпаки, прискорювало загоєння ушкоджень.

Активні форми кисню є нормальним продуктом обміну речовин клітини і іграютважную роль у підтримці сталості внутрішнього середовища організму. Баланс може порушуватися і вироблення значно підвищується, наносячи шкоди клітинам і тканинам, наприклад, в результаті ультрафіолетового опромінення або при запаленні. «Виходить, що в організмі потрібен певний рівень активних форм кисню, – пояснює професор Ендрю Чішольм, що керував науковою роботою. – Занадто багато – погано, але і занадто мало погано теж».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *