Факти про сновидіння

Найзагадковіші, захоплюючі і цікаві враження в житті ми отримуємо, коли спимо і бачимо сни. В античні часи, в Римській імперії, до сновидінь люди ставилися дуже серйозно. Сон міг бути навіть представлений в Сенаті для того, щоб державні мужі його проаналізували і правильно витлумачили. Вважалося, що самі боги посилають сновидіння людям, наділеним високим суспільним статусом. Тлумачі снів супроводжували полководців під час військових походів.

Відомі численні випадки, коли людям мистецтва і вченим їх кращі ідеї приходили уві сні. Досить згадати хрестоматійний випадок з Дмитром Івановичем Менделєєвим і його таблицею хімічних елементів, яку він побачив уві сні.

Але про мрії ми сьогодні знаємо так само мало, як і тисячі років тому.

Власне, що ж ми про них знаємо? Існує наука, що займається вивченням сну, сомнологія. Ось що достовірно встановлено шляхом наукових досліджень.

Як навчитися керувати своїми снами?

Ми забуваємо 90% того, що нам приснилося

Протягом п’яти хвилин після пробудження ми пам’ятаємо половину свого сновидіння. Через десять хвилин після того, як ми прокинулися, ми забуваємо дев’ять десятих того, що нам приснилося.

Сліпі люди і сновидіння

Люди, які колись мали зір, але осліпли, можуть бачити в сні просторові і колірні образи. Народжені сліпими картинок не бачать, але їхні сни являють собою дуже яскраві враження, пов’язані зі звуком, нюхом, дотиком та емоціями.

Всі бачать сни

Сни бачить кожна людина. Виняток можуть становити лише люди, уражені крайніми психічними розладами. Якщо людина впевнена в тому, що йому ніколи нічого не сниться – швидше за все, він забуває свої сни відразу після пробудження, витісняє їх із свідомості, як щось ірраціональне і тому руйнівний.

У сні ми можемо побачити тільки тих людей, яких знаємо

Розум не може придумати нового персонажа, якого ми б у своєму житті не зустрічали. Сняться нам тільки знайомі. Але можуть снитися ті, кого ми не запам’ятали або забули. Протягом свого життя ми зустрічаємо величезну кількість людей, сотні тисяч осіб проходять перед нашими очима. Тому у тій частині свідомості, яка відає сновидіннями, немає недоліку в матеріалі для побудови різноманітних символів і образів.

Кольорові і чорно-білі сни

Дослідження, проведені з 1915 року до п’ятдесятих років 20-го століття, кажуть, що серед зрячих людей 12% бачать виключно чорно-білі сни. З 60-х років картина змінилася. Сьогодні чорно-білі сни бачать 4,4% людей. Швидше за все, такі зміни пов’язані з тим, що чорно-білі фільми поступилися місцем кольоровим, з’явилося телебачення та інші медіа, що використовують кольорове зображення.

Символізм сновидінь

Ми дуже рідко бачимо уві сні звичні, побутові речі і ситуації. Навіть коли нам сниться щось, здавалося б, добре знайоме, уві сні цей об’єкт сновидіння набуває зовсім іншого змісту. Сни глибоко символічні, уві сні ми потрапляємо в простір первинних архетипів і «прафеноменов». Саме в цьому полягає причина того трепетного уваги, яку в давнину приділяли снам володарів жерці. Адже психічні процеси вершителів доль, людей, які приймають рішення епохальної важливості – це, погодьтеся, об’єктивна реальність. «Тремтіння моїй лівій ікри є великий ознака» – говорив Наполеон, і був, звичайно, має рацію. І тремтіння лівої ікри, і зміст сновидіння володаря – великий ознака.

Але важливіше всіх правителів разом узятих для нас – ми самі.Сни можуть бути дуже важливим маркером наших взаємин з дійсністю.

Емоції, які ми відчуваємо у сні

Найпоширеніші емоції, які ми відчуваємо у сні – тривожність. І в цілому негативні емоції уві сні ми відчуваємо частіше, ніж позитивні.

Кількість сновидінь за одну ніч

Щоночі ми можемо побачити від чотирьох до семи сновидінь. У середньому спляча людина за ніч може бачити сни одну-дві години.

Тварини теж бачать сни

Проведені на тваринах дослідження показують, що їх мозок працює так само, як мозок сплячої людини. Втім, це відомо кожному собаківникові. У сні пес може поскулівала, смикати лапами і дуже виразно демонструвати, що йому сниться щось на зразок азартної погоні.

Фаза тілесного паралічу у сні

Існує фаза сновидінь, яка називається фазою швидких рухів очей, БДГ. Саме в цей час ми бачимо образи, які запам’ятовуються нами як сновидіння. Фаза швидких рухів очей займає по 20-25% часу нічного відпочинку, тобто 90-120 хвилин. Під час БДГ в мозку включається особливий механізм, що паралізує тіло. Це допомагає запобігти зайві рухи тіла і можливі травми уві сні. Коли фаза швидких рухів очей закінчується, ми знову можемо рухатися уві сні – перевертатися з боку на бік і т.д.

Включення в сновидіння об’єктивної реальності

Коли ми спимо, наш розум інтерпретує зовнішні подразники так, щоб вони були частиною сну. Наприклад, коли ви спите, а ваш молодший брат в сусідній кімнаті вправляється у грі на гітарі, вам може снитися, що ви на концерті в консерваторії, причому музиканти, проти звичаю, створюють жахливу какофонію. Подібних прикладів у кожного набереться скільки завгодно.

Чоловіки і жінки бачать різні сни

Чоловіки найчастіше бачать сновидіння, в яких фігурують інші чоловіки. У чоловічому сні близько 70% чоловічих персонажів. У жінок у сні присутні чоловіки і жінки в однаковій пропорції – 50 на 50. Крім того, чоловіки в своїх сновидіннях поводяться агресивніше жінок.

Віщі сни

Результати досліджень на великих групах людей показують, що від 18% до 38% людей принаймні один раз у своєму житті бачили віщий сон. Стан дежа-вю, коли людина розуміє, що він уже був у такій ситуації, випробовували 70% осіб. При цьому вірять у віщі сни від 63% до 98% людей. У цих дослідженнях приймалося, що віщий сон – це таке бачення майбутнього, яке ніяк не може бути виведено з аналізу наявної на даний момент інформації.

Храпливі люди не бачуть сновидінь

Існує така точка зору, що коли людина хропе, він не може бачити снів. Так це чи ні, сказати важко, оскільки немає ні наукового підтвердження, ні наукового спростування цієї гіпотези. Однак простий життєвий досвід підказує, що це, скоріше всього, правда.

Оргазм уві сні

Уві сні ви можете не тільки займатися сексом і отримувати від цього задоволення, як і в реальному житті, але і відчувати бурхливий оргазм, причому без всяких супутніх фізіологічних процесів. Більше того, відчуття від занять сексом уві сні можуть бути набагато сильнішими, ніж в реальному житті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *