Для чого потрібні страшні казки?

Ви коли-небудь задавалися питанням: «Для чого потрібні страшні казки?» А їх в народній мудрості чимало. Згадайте кілька сюжетів і ви зрозумієте: То хтось когось з’їв («Червона шапочка», «Колобок», «Муха Цокотуха»), то розчавив («Теремок», «Рукавичка»), то заморозив («Морозко» та т.д.) Страшні герої чи злочинці в українських народних казках присутні в чималих кількостях.

Так, малюки любить страшні казки та історії. А підлітки взагалі збираються разом і розповідають жахи. Навіщо? І чи потрібно батькам взагалі читати таке і дозволяти підліткам так переживати?

У будь-якому віці людина, чуючи різні історії, ідентифікує себе з учасниками подій. Радіє або засмучується разом з ними (але згадайте: нас більше приваблюють погані новини, і це дуже здорово використовують інформаційні канали). Так і діти читають саме те, що опосередковано пов’язано з тривожними їх темами.

Як нами маніпулюють діти: 14 вдалих прийомів.

Казка – це джерело народної мудрості, який, супроводжуючи дитину з самого народження, допомагає йому легше пройти неминучі кризи на шляху розвитку, пережити їх в образі казкових героїв. У той же час, слухаючи страшну казку, дитина вчитися переживати страх. Згодом, стикаючись з реальними неприємними ситуаціями, він певною мірою вже буде до них підготовлений. Особливо складні для малюків переживання страху народження (як посттравма) і смерті. Тому народні сюжети часто пов’язані з поїданням та знищенням. Для дітей постарше бажані, але в той же час страшні інтимні і міжособистісні стосунки, і вони їх також переживають за допомогою казок і своїх надуманих історій: «Білосніжка і сім гномів», «Червона шапочка» (зустрітися з незнайомцем в лісі), «Казка про царя Салтана »(він вибирає одну з трьох дівчат у дружини – переживання ситуації бути відкинутим і бажання бути прийнятим, спільне подолання негараздів і факт заміжжя)…. Поряд з цим у багатьох сюжетах витісняється смерть і затверджується безсмертя головних героїв.

У певній мірі переживання страху необхідно дитині, воно насичує його психіку захисної «боязні» і стримує агресивні емоції страшними образами. Здатність переживати страх необхідна ще й для того, щоб любити, щоб подолати необхідну при перших місяцях життя всепоглинаючу самозакоханість (простіше нарцисизм). Зауважте, що тільки той герой у казці здатний одружитися, хто пізнав, що таке страх. Це почуття спроецировано на образи Баби Яги, Кощія, Лісовика, Злого вовка…

Поспостерігайте і за грою дітей. Вони будують сюжети саме з конфліктних і особистісно пережитих ситуацій, тим самим допомагаючи собі знайти не тільки вихід і рішення, але і знизити емоційну напругу.

Давайте вчитися у дітей! У страшних, тривожних моментах «не ховайте голову в пісок», а йдіть назустріч вашій проблемі. Говоріть про неї, підсилюйте її, перемивати стільки, поки вона вам не набридне і не буде викликати, можливо, посмішку.

Пам’ятайте! Страшно там, де невідомо, де ви ще до кінця не пережили, а тільки надумали. Зробіть крок назустріч до свого страху, і він відкриється вам новою можливістю!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *