Дихальна гімнастика: особливості та вправи

Правильне дихання – що це?

У першу чергу, правильне дихання вкрай важливо для людей, які страждають важкою гіпертонічною хворобою або бронхіальною астмою. Справа в тому, що при цих захворюваннях людині доводиться дихати певним чином, а саме – дуже глибоко. Глибокий вдих, за яким слід повний видих.

Таке ж «повноцінне» подих властиво і спортсменам, деяким з них трапляється відчути на собі всі «принади» шкоди від такого дихання. Справа в тому, що при глибокому диханні з організму інтенсивно виводиться вуглекислий газ, а це, в свою чергу, призводить до спазму судин і розвитку кисневого голодування.

Ще в 50 -х роках минулого століття доктор Бутейко експериментально довів, що при нападі бронхіальної астми досить змусити пацієнта дихати поверхово і неглибоко, і його стан негайно покращиться. А ось при поновленні глибокого дихання всі симптоми повертаються знову.

При всій простоті, це дійсно було велике відкриття в медицині. Просто, як все геніальне, як прийнято говорити. Але ж навіть у знаменитій дихальної практиці йогів, здатної зцілювати від багатьох захворювань, не було передбачено поступове зменшення інтенсивності дихання.

Отже, за визначенням самого доктора Бутейко, дихальна гімнастика – це метод вольової ліквідації глибокого дихання з метою позбавлення від гіпервентиляції легенів.

Особливості дихальної гімнастики по Бутейко

Необхідно бути готовими до того, що на початкових етапах занять гімнастикою можуть проявитися деякі неприємні симптоми: почастішання дихання, нестача повітря, больові відчуття, погіршення апетиту, а також страх і категоричне небажання продовжувати виконання вправ. Потрібно розуміти, що з плином часу всі неприємні симптоми повністю зникнуть, важливо лише не припиняти заняття.

Величезною перевагою цієї методики є можливість виконувати вправи в будь-який час і в будь-якому місці. І найголовніше – дихальна гімнастика по Бутейко не має жодних вікових обмежень, вона доступна як дітям з 4 -х років, так і дорослим самого похилого віку.

В даний час перелік патологій, які можуть бути вилікувані за допомогою дихальної гімнастики, істотно розширився. Крім бронхіальної астми і гіпертонії, успішному лікуванню піддаються пневмосклероз, емфізема легенів, астматичний бронхіт, пневмонія, стенокардія, порушення мозкового кровообігу, а також деякі алергічні захворювання.

Як виконувати дихальні вправи?

Для початку важливо засвоїти основний принцип гімнастики по Бутейко: протягом 2-3 секунд потрібно зробити неглибокий поверхневий вдих, а в наступні 3-4 секунди – видих. Поступово пауза між вдихами повинна збільшуватися, оскільки саме в цей період організм людини відпочиває. При цьому важливо дивитися вгору і не звертати увагу на можливе тимчасове відчуття нестачі повітря.

Костянтин Павлович Бутейко розділив свої комплекси дихальних вправ на два типи: перший – це просте запобігання гіпервентиляції легких, і другий – коли ці ж вправи поєднуються з певною фізичним навантаженням, що дозволяє істотно прискорити процес підвищення рівня вуглекислого газу в організмі. Але важливо розуміти, що пацієнтам з важкою формою бронхіальної астми другий тип вправ строго протипоказаний.

Далі, незважаючи на те, що виконувати вправи можна в будь-якому місці і в будь-який час, все-таки краще, якщо занять приділятиметься одне і той же час протягом доби. Оптимальний варіант розкладу занять наступний: 00.00 годин; 04.00; 08.00; 12.00; 16.00 і 20.00. Основне завдання – домогтися паузи між вдихами в 50-60 секунд.

Вправа № 1 затримати дихання до появи відчуття нестачі повітря, якомога довше залишатися в цьому положенні, при необхідності роблячи короткі вдихи.

Вправа № 2 затримати дихання в процесі ходьби, наприклад – пересуваючись по кімнаті, аж до відчуття нестачі повітря. Віддихатися і повторити вправу знову.

Вправа № 3дихати неглибоко і поверхнево протягом 3 хвилин, згодом цей час необхідно збільшити до 10 хвилин.

Резюмуючи все вищесказане, необхідно відзначити, що доступна, проста і ефективна дихальна гімнастика по Бутейко дозволяє істотно скоротити обсяг медикаментозного лікування, зменшити частоту рецидивів захворювання і навіть запобігти ризик розвитку різноманітних ускладнень. Крім того, пацієнт сам починає контролювати напади задухи при бронхіальній астмі, а найголовніше – перестає їх боятися, що в значній мірі покращує його якість життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *