Чому домашні тварини та їх господарі схожі?

Якщо хтось у розмові порівнює вас із собакою, це, швидше за все, не комплімент. Так, відданість собак увійшла в приказку, а радість, одержувана ними від життя, перевищує ту, що доступна людям. Але у своїй промові люди зазвичай адресуються до тих якостей, які підкреслюють тваринну сутність собак.

«Сука», наприклад, це поширене образу, яку висловлюють по відношенню до рішучих і наполегливим жінкам (собаківників це лайка здається сумнівним – суки послушнее і розумніші псів).

Якщо ж залишити осторонь моральні якості, то ми виявимо, що навіть самий упертий собачник не хоче виглядати як його собака. Волосся пуделя, щелепа бульдога, зморшки шарпея, ніс коллі… Ні, це не ті риси, які хоче мати людина. Тим не менш, власники собак часто стають схожими на своїх вихованців.

Вчені ламають голови над цим феноменом не перше десятиліття. Коли випробуваним показують набір фотографій собак і їхніх господарів, пропонуючи вибрати відповідності, ймовірність правильних відповідей перевищує випадкову. Спочатку передбачалося, що вся справа в евристичних методах, якими користуються випробовувані: наприклад, брутальний чоловік з більшою ймовірністю заведе великого собаку, а жінка – карликового песика. Або жінки з довгим волоссям воліють породи з довгими вухами. Або люди із зайвою вагою схильні перегодовувати своїх собак (така кореляція і справді існує). Але навіть якщо виключити з дизайну дослідження можливість такої кореляції, збіги все одно занадто часті, щоб бути випадковими.

Так що ж пов’язує собак та їхніх господарів? Відповідь спробував знайти японський психолог Садахіко Накаджіма, що опублікував результати свого дослідження в журналі Anthrozoös. Це не перша робота Накаджіми в цій галузі. У попередньому дослідженні він з колегами довів, що для встановлення відповідності між людьми і собаками досить продемонструвати їх фотографії анфас. Було показано, що на підставі таких знімків випробовувані дивно точно визначали власника конкретної собаки. У новій статті Накаджіма виклав свої висновки щодо того, які саме риси собак і господарів схожі.

Вчений розташував фотографії 502 японських студентів в картах випробувань. У кожній карті розташовувалися 20 добірок фотографій собак і їхніх господарів. Для виключення впливу сторонніх чинників, фотографії були зроблені в стилі поліцейських знімків і обрізані по плечі. Собаки і господарі фотографувалися на «польовому виїзді собаківників-любителів». Обличчя людей і морди собак були отмасштабовані по одному розміру. У першій карті випробувань знаходилися 20 реальних пар власник-собака, друга була скомпонована випадковим чином. До вибірки собак потрапили різні породи, включаючи такі рідкісні як, наприклад, бельгійські вівчарки, не було лише дворняг.

Учасники дослідження повинні були вибрати карту випробувань, в якій, на його думку, були присутні реальні пари. Випробовувані отримували варіанти карт випробувань з однією з п’яти «маскіровок». Чорними прямокутниками могли бути закриті очі людей, очі собак, роти людей. У четвертому варіанті прямокутники були відсутні, а в п’ятому від зображення залишали тільки очі собак.

З’ясувалося, що найбільш точні результати дають повні зображення, а наближаються до них по точності ті, на яких видно очі. Якщо очі були закриті, рівень правильних відповідей падав до випадкового, в той час як бачачи тільки очі, випробовувані вгадували правильно в 74% випадків. При повторенні експерименту на інший вибірці число правильних відповідей склало 76%.

По всій видимості, очі власників передають собакам інформацію про їх психологічному настрої і собаки запам’ятовують ці емоції. Виявляється, очі не дарма назвали дзеркалом душі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *