Чисті технології як привід для оптимізму

Клінтек-бики впевнені, що людство впровадить чисті технології і уникне наслідків зміни клімату. У відповідь клімат-ведмеді зітхають, що планету вже ніщо не врятує. У кожного з нас є ставки в цій суперечці. Але давайте будемо оптимістами.

Блискучі даху солнцемобилей. Гігантські вітряки, що кидають виклик всім Дон Кіхот планети. Літаки, що живляться рослинною олією. Приливні електростанції, що приборкали енергію руху Землі. Ще кілька десятиліть тому чисті технології здавалися фантастикою, запрошенням в майбутнє. Тепер це вектор розвитку глобальної економіки. І що приємно, Україна не залишається осторонь.

Сергій Архипов, керуючий директор галузевої організації Cleantech Russia, яка знаходить і підтримує розробників чистих технологій по всій Україні, пояснює зростаючий інтерес до теми: «Cleantech – це звичайна системна робота над поліпшенням існуючих технологій, пов’язаних з енергоспоживанням і впливом на довкілля. Ця робота виконувалася, ведеться зараз і буде продовжена інженерами всього світу. В економічній основі цих розробок лежить прагнення скорочувати витрати, енергоспоживання, шкідливі викиди і негативний вплив на навколишнє середовище. Сфера чистих технологій підпорядковується факторам, ключовим для всього технологічного прогресу, тому можна сказати, що cleantech – це і є прогрес».

Цього року команда Cleantech Russia почала курирувати напрямок чистих технологій федерального конкурсу технологічних стартапів GenerationS, організованого Української венчурної компанією і Центром інноваційного розвитку у м. Києві. На конкурс було подано триста заявок з усієї країни. Деякі команди по двадцять років розробляли свої технології, перш ніж у них з’явилася реальна галузева майданчик, де стало можливим заявити про себе і свій проект.

Цього року ми у співпраці з Cleantech Russia вперше виділили «зелені» технології в окреме галузеве спрямування GenerationS. Ради, що вже з першого року цей трек зібрав так багато гідних проектів, які, сподіваюся, виростуть в компанії, цікаві інвесторам і затребувані ринком, – розповіла Гульнара Біккулова, директор департаменту інноваційних ринків, член Правління РВК.

У червні в рамках Startup Village в Сколково з трьохсот проектів було відібрано десять фіналістів, які протягом літа проходили КМБ (курс молодого бізнесу) і тепер готові презентувати свої проекти українським і зарубіжним інвесторам. Кожна з цих технологій по-своєму унікальна і, головне, реально затребувана на ринку.

1. Команда проекту “НаноСерв” розвиває біотехнологію для очистки від шламу і накипу, яку можна використовувати на промислових підприємствах, в котельних, в теплових мережах і не тільки. Уже зараз у розробників є ряд великих замовлень, а журнал Forbes Woman назвав “НаноСерв” одним з найцікавіших жіночих стартапів 2014 року.

2. Селективні іонообмінні матеріали Axionit – недорогий спосіб витягувати зі стічних вод та інших розчинів дорогі частинки рідкісних і дорогоцінних металів.

3. Пристрій для зниження шкідливих викидів на транспорті GreenDrive встановлюється на двигун автомобіля, допомагає економити паливо на 5-10% і продовжує термін служби двигуна. Обсяг вихлопних газів при цьому зменшується на 30-50%, що істотно для міста.

4. Команда проекту “БіоМікроГелі” розробляє ефективні засоби для очистки води, грунту та твердих поверхонь від нафти, масел та іонів металів. Під дією мікрогеля вуглеводні збираються в пластівці, які легко можна прибрати з поверхні води.

5. Вітрогенератор турбодінаміческого типу Aerogreen вирішує проблеми традиційних вітряків: скорочує капітальні витрати на установку і витрати на експлуатацію, не потребує системах орієнтації на вітер, працює в несприятливих погодних умовах. Крім того, він створює менше шуму і не несе небезпеки для птахів.

6. Ті ж проблеми вирішує вітрогенератор аеродинамічного типу Optiflame. Але при цьому його можна встановити на дах свого будинку самостійно.

7. Пристрій підготовки сировини WiseSoil для біогазових установок допомагає вдвічі прискорити переробку сировини і підвищити економічну ефективність процесу і, крім того, одержувати добрива більш високої якості.

8. Антикорозійний композиція “Ціноферр” бореться з корозією металів за допомогою так званого “​​холодного цинкування”. Вона об’єднує в собі переваги бар’єрного методу захисту від корозії (спеціальні лакофарбові покриття) та методу гарячого цинкування.

9. Полімерні матеріали для сільського господарства AquaAgroSorb допомагають впоратися з проблемою зрошення грунтів в посушливих регіонах. На відміну від існуючих розробок, вони працюють при підвищених температурах і не впливають на склад грунтових розчинів і на хімічний склад рослин.

10. Технологія лазерного запалювання рідинних ракетних двигунів “Спектралазер” дозволяє зробити ступені ракетоносія повертаними, здешевити розробку ракетних двигунів, вблагати їх обслуговування і підвищити надійність. А це означає новий крок у розвитку астрофізики.

Вже 13 жовтня буде відомі три переможця, які відзвітують про успіхи на форумі «Відкриті Інновації» в Москві. Наприкінці жовтня всі десять фіналістів їдуть до Фінляндії, де будуть не тільки набиратися досвіду у фінських колег, спілкуватися з підприємцями і галузевими інвесторами, а й відвідають одне з найсерйозніших інвестиційних заходів у сфері чистих технологій в Європі – Cleantech Venture Day в місті Лахті. Потім три кращих проекти відправляться шукати інвесторів і замовників на глобальний галузевий форум Cleantech Open Global Forum, який відбудеться 12-13 листопада в Сан-Франциско.

Так що тепер у російських техно-оптимістів є ще один привід для радості. Напрямок Cleantech в рамках конкурсу GenerationS буде розвиватися і далі, а значить, чисті технології в нашій країні отримали додатковий стимул для зростання. І це приємно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *