Аналіз крові: про що він говорить?

З якою б проблемою людина не звертався до лікаря, в першу чергу його відправляють здати аналіз крові. Завдяки йому можна виявити безліч хвороб. Але більшість з нас зовсім не уявляють, про що говорять показники, наведені в ув’язненні. Тим часом, знаючи їх, можна не відчувати себе абсолютно беззахисним перед обличчям медицини. І якщо здасться, що лікар виходячи з аналізу не вжив кроків до подальшого виявлення хвороби, можна знайти більш компетентного фахівця.

Так що для звичайної людини важливо хоча б приблизно уявляти, про що можуть говорити знижений або підвищений рівень глюкози або білірубіну в крові. Це дозволяє мати хоча б у загальних рисах уявлення про стан свого організму і шукати шляхи для поліпшення свого стану більш усвідомлено.

Рівень глюкози

Глюкоза є джерелом енергії і необхідна умова для життя нашого тіла. Потреба в ній може зростати у зв’язку із збільшенням фізичного навантаження або зі стресом. І обумовлюється це виробленням певних гормонів – адреналіну, гормонів щитовидної залози і надниркових залоз. За засвоєння глюкози відповідає інулін, гормон, що виробляється підшлунковою залозою.

Підвищений рівень глюкози в крові може говорити про різних захворюваннях або про стан організму на даний момент. Якщо людина здає кров після сильного фізичного навантаження або при емоційної струсу, то рівень глюкози буде підвищений, навіть якщо немає ніяких хвороб. Тому в сумнівних випадках і потрібно перездача аналізу.
Як правило, всі знають, що підвищений рівень глюкози супроводжує цукровому діабету. Але насправді підвищується рівень глюкози в крові ще й при – тиреотоксикозі, коли щитовидна залоза починає посилено виділяти гормони, – феохромоцитоме – пухлини надниркових залоз, порушення вироблення кортизолу наднирковими, при захворюваннях підшлункової залози, таких як панкреатит, муковісцидоз, пухлини; при наявності хронічних хвороб нирок і печінки. Якщо в організмі посилено виробляються гормони росту, що ведуть до виникнення гігантизму і акромегалії, то глюкоза в крові теж зростає.

Низький рівень глюкози в крові буває у тих, хто сидить на дієтах і посилено практикує голодування, при пердозіровке інсуліну при цукровому діабеті, а також при наявності захворювань підшлункової залози, порушенні функцій у бік недостатності надниркових залоз, гіпофіза, щитовидної залоз, наявності різних пухлин. При сильних отруєннях глюкоза теж може знизитися. У недоношених дітей і дітей, що мають проблеми з всмоктуванням поживних речовин в шлунково-кишковому тракті теж може виникати ця проблема.

Загальний білок

Білки є головним будівельним матеріалом. До того ж без них неможливо правильне протікання біохімічних реакцій в організмі. Білки синтезуються в печінці. Підвищенні рівня білка в крові свідчить про зневоднення організму в результаті ряду причин або про мієломної хвороби. Низький рівень білків може бути при вегетаріанських строгих дієтах, анорексії, порушеннях всмоктувальної функції кишечника, нефротичному синдромі, хронічній печінкової недостатності, що супроводжує гепатит або цироз.

Білірубін загальний

Білірубінречовина, що входить до складу жовчі. Він може бути прямим, пов’язаним і непрямим – непов’язаним. Прямий білірубін утворюється з непрямого в печінці, а в прямій – в ході розпаду еритроцитів. З організму він виводиться з жовчю. Його підвищення супроводжується пожовтінням шкіри.

Зростання кількості білірубіну відбувається, якщо є непрохідність жовчних проток, вроджені особливості обміну речовин, пошкодження клітин печінки через гепатит або гепатоза. Деякі хвороби призводять до загибелі еритроцитів і тоді рівень білірубіну теж підвищується. До таких хвороб відносяться малярія, гемолітична анемія. Те ж може відбуватися при резус-конфлікті під час вагітності.

Сечовина

Сечовина є продуктом обміну білків і віддаляється нирками. Відповідно її підвищений вміст в крові говорить про порушення функції нирок або непрохідності сечовивідних шляхів. Але нерідко зростання сечовини говорить про погрішності в харчуванні – вживанні занадто великої кількості білкової їжі. Деякі хвороби, зокрема гострий інфаркт міокарда можуть супроводжуватися руйнуванням білка і зростанням сечовини в крові. Але для інфаркту аналіз крові на сечовину – далеко не самий основний і інформативний.

Низький рівень сечовини знову-таки може говорити про порушення всмоктування і порушенні концентрації білків в організмі.

Креатинін

Креатинін теж є продуктом обміну білків і виводиться нирками. Рівень в організмі залежить від інтенсивності білкового обміну. Відповідно, якщо білковий обмін порушений і синтез білків відбувається занадто інтенсивно, рівень креатиніну растт. Підвищений зміст часто говорить про гігантизмі.

Сечова кислота

Сечова кислота є кінцевим продуктом розпаду і виводиться нирками. Відповідно зростання в крові сечової кислоти говорить про мієломної хвороби, ниркової недостатності або подагрі, для якої властиво порушення обміну нуклеїнових кислот.

Вона може підвищуватися, якщо у харчуванні багато білкових продуктів, багатих нуклеїновими кислотами – печінки, нирок; при токсикозі вагітних і під врмя Тяжлов роботи.

Низький вміст сечової кислоти говорить про хворобу надниркових залоз Вільсона-Коновалова або про мізерному харчуванні.

Аланінамінотрансфераза (АлАТ)

Один з ферментів, що виробляється клітинами печінки. Його зріст в крові може бути обумовлений великими проблемами з печінкою, коли її клітини починають руйнуватися. Некроз, цироз, пухлина, алкогольне ураження веде до зростання в крові цього ферменту. Ну а недолік може пояснюватися нестачею вітаміну В6.

Аспартатамінотрансфераза (АСТ)

Теж є ферментом, вироблюваним клітинами серця, печінки, еритроцитами, м’язами. Його підвищення каже про гепатит або метастазах у печінці, серцевої недостатності, а також про зовсім нестрашним речах типу теплового удару.

Про хворобах печінки може свідчити підвищення концентрація ферменту в крові Гама-глутамілтрансфераза (Гамма-ГТ), так само як і про захворювання підшлункової залози типу панкреатит, цукровий діабет, гіпертиреозу (гіперфункції щитовидної залози), раку передміхурової залози. А ось його зниження говорить про гіпотиреозі.

Амілаза

Підвищення ферменту, що виробляється клітинами підшлункової та привушної слинної залоз свідчить про наявність панкреатиту, паротиту. А зниження про недостатність функції підшлункової залози або – муковісцидоз.

Про що може розповісти підвищення рівня в крові різних мікроелементів. Вони забезпечують правильне протікання обміну речовин і сольового обміну.

Підвищення калію в крові або гіперкаліємія говорить про зневоднення, гострої ниркової або надниркової недостатності. А його зниження про те, що в наявності хронічне голодування, анорексія, муковісцидоз., Надлишок гормонів кори надниркових залоз, ниркові порушення.

Підвищення натрію говорить про нецукровому діабеті, підвищеній функції кори надниркових залоз, патології гіпоталамуса. Зниження натрію – це цукровий діабет, хронічна серцева недостатність, цироз печінки, нефротичний синдром, ниркова недостатність.

Кальцій бере участь у проведенні нервового імпульсу і побудові кісткової тканини. Підвищення його гиперкальциемия говорить про порушення функції паращитовидної залози, про злоякісні пухлини з ураженням кісток, саркоїдозі, надлишку вітаміну D. Зниження (гіпокальціємія) говорить про зниження функції щитовидної залози, рахіті, дефіциті магнію.

Фосфор неорганічний у надлишку в крові говорить про руйнування кісткової тканини, до чого призводять пухлини, лейкоз, саркоїдоз, зниженні функції паращитовидних залоз. А ось недолік його говорить про проблеми кальцієвого обміну і порушенні всмоктування.

Магній у великій кількості говорить про нирковою або надниркової недостатності, множинної мієлом. А його зниження про гострий панкреатит, порушення надходження всмоктування магнію, проблемах з паращитовидной залозою.

Молочна кислота

Утворюється в клітинах м’язів. У великих кількостях викликає відчуття м’язової втоми і болю. Якщо не занадто багато, то можливо є інфекції.

При серповидноклітинній, мегалобластической, гемолітичної анемії, хворобах печінки, лейкеміях, пухлинах, інфарктах в крові підвищується рівень лактатдегідрогенази (ЛДГ).

При кісткових захворюваннях, анеміях, гіпотеріоз зростає кількість фосфатази.

Рак молочної залози, гепатити, цирози можна запідозрити, якщо в біохімії виявляється підвищення або пониження холінестерази. Фермент, що утворюється в печінці. Основне використання – для діагностики можливого отруєння інсектицидами та оцінки функції печінки.

При наявності панкреатиту або пухлин і кіст підшлункової залози підвищується рівень ліпази.

Ліпіди

Дуже важливий аналіз кровікількість ліпідів у крові. Ліпіди або жири важливі для повноцінного функціонування організму. Основні ліпіди, які аналізують – це, звичайно ж, холестерин. Він входить до складу клітинних мембран і вкрай важн для правильного функціонування організму. Він необхідний для виробництва ряду гормонів, у тому числі статевих. З холестерину в шкірі під дією сонячних променів синтезується вітамін Д. Але надлишок холестерину просунутий до розвитку атеросклерозу, до ризику інфаркту та інсульту.

У печінці утворюються ліпопротеїди високої, низької і дуже низької щільності (ЛПВЩ, ЛПНЩ, ЛПДНЩ). Ліпопротеїди низької щільності осідають в бляшках і сприяють розвитку атеросклерозу. Ліпопротеїди високої щільності зупиняють атеросклероз. Високий рівень загального холестерину може бути наслідком генетики, супроводжує захворюванням печінки, гіпотиреозу атеросклерозу.

Високий рівень холестерину ЛПВЩ говорить про хронічному гепатиті, цирозі, алкоголізмі. Низький про цукровий діабет, ниркової недостатності, ранньому атеросклерозі коронарних артерій.

Підвищений рівень холестерину ЛПНЩ говорить про хворобах печінки, гіпотиреозі, атеросклерозі.

При аналізі крові виявляють спеціальні кардіомаркери, які можуть свідчити про схильність до хвороб серця. Їх занадто високі значення говорять про ризик інфаркту міокарда, а низькі – про аутоімунних станах.

Еозинофіли в крові говорять про боротьбу організму з інфекціями і паразитами. Їх велика кількість може свідчити про злоякісні пухлини, алергіях, паразитарних інвазіях.
Про те, що організм атакували віруси, бактерії і він посилено бореться з інфекцією, каже збільшення лімфоцитів. При невірусних інфекціях та імунодефіцитних станах кількість лімфоцитів падає.

ШОЕ – швидкість осідання еритроцитів говорить про наявність інфекції або пухлини.

За аналізом крові можна визначити багато нюансів. Є більш тонкі аналізи крові, які можуть дати знання про гормональний статус і наявності чутливості до тих чи інших алергенів. Це тема більш детального огляду. Але ясно одне – простий аналіз крові зовсім не такий простий і дуже багато може сказати про здоров’я і шляхи лікування.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *